بخش خصوصی، موانع جهش تولید را به مجلس ارائه کند

تهران - ایرنا - رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی خواستار آن شد تا بخش خصوصی راهکارهای جهش تولید و موانع موجود آن را به مجلس ارائه کند تا کمیسیون صنایع مجلس در اولویت برنامه‌های یک ساله خود بگنجاند.

«عزت الله اکبری تالارپشتی» روز یکشنبه در نشستی با اعضای انجمن صنایع خانگی ایران  افزود: در مجلس شورای اسلامی به دنبال ایده گرفتن از بخش خصوصی برای پیشبرد امور هستیم و این ایده‌ها باید قابلیت اجرایی داشته باشد.

وی بیان داشت: بخش خصوصی باید به صورت کارشناسانه، مطالبه‌گر باشد و باید موانع را از پیش روی بخش خصوصی برداشت.

اکبری تاکید کرد: در شرایط جنگ اقتصادی باید همگی آرایش جنگی بگیریم و در این راستا برنامه داریم که قوانین مربوط به کمیسیون‌ها توسط خود کمیسیون‌ها پالایش شود.  

اکبری گفت: صادرات، یک پای ثابت جهش تولید است و تولید پایدار باید صادرات‌محور و صادرات باید فناور پایه باشد.

وی همچنین خواستار بازنگری بخش خصوصی در خود و آماده‌شدن برای مسوولیت‌های بالاتر شد.

این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: پذیرفتنی نیست کشوری که توانایی پرتاب ماهواره به فضا دارد یا در عرصه‌های تولید موشک، انرژی هسته‌ای، نانوتکنولوژی و غیره قله‌ها را فتح کرده، نتواند خودرویی مناسب تولید کند.

وی تاکید کرد: باید در کشور نظام جامع تولید و توزیع، تامین مالی و بانکی، بیمه تجاری و تامین اجتماعی، گمرکی و تعرفه‌ای، صادرات و واردات و نظارت مجلس داشته باشیم و اینها باید در راستای یکدیگر به کمک بخش خصوصی بیاید.

 لزوم طراحی مکانیسم حمایتی از اقشار مختلف

اکبری تالارپشتی در پاسخ به ایرنا درخصوص راهکارهای ایجاد تعادل عرضه و تقاضا در بازار لوازم خانگی با توجه به افزایش قیمت‌ها، کاهش قدرت خرید مردم و افزایش کالای قاچاق، افزود: باید ساز و کاری طراحی کرد که اقشار مختلف جامعه بتوانند دسترسی سهل‌تری به لوازم خانگی داشته باشند.

وی گفت: باید مکانیسم حمایتی مثل اختصاص تسهیلات در نظر گرفت و در این راستا باید تولیدکنندگان نیز همراهی کرده و پیشگام باشند، دولت نیز حمایت کرده و به طور مثال به ارائه یارانه بپردازد.

صرفه‌جویی ۲۵۰ میلیون دلاری در صنعت لوازم خانگی

همچنین دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در این جلسه افزود: پارسال ۲۵۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در بحث مواد اولیه، تامین قطعات و تجهیزات در این صنعت حاصل شد.

«سید عباس هاشمی» بیان داشت: دو برند مطرح کره‌ای که از ایران خارج شدند، سهم بیش از ۶۰ درصدی در بازار داشتند، بنابراین هرچند تولیدات کارخانجات افزایش یافته اما از آنجایی که نتوانسته‌اند خلا وجود این شرکت‌ها را پر کنند، کاهش تولید مشاهده می‌شود.

وی همچنین دیگر دلایل کاهش تولید را دسترسی ناکافی به مواد اولیه داخلی از جمله ورق‌های فولادی، مقاطع مسی و آلومینومی و تغییر مداوم قیمت آنها، همچنین کندی تامین و تخصیص ارز مورد نیاز این صنعت برشمرد.

دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران ابراز امیدواری کرد که بانک مرکزی برای تخصیص ارز مورد نیاز این صنعت، به ویژه پرونده‌های رسوب کرده تسریع داشته باشد، زیرا بیم آن می‌رود که با تداوم روند کنونی در تیرماه و در نهایت مرداد ماه آینده با توقف در تولید مواجه شویم.

وی اضافه کرد:‌ همچنین انتظار می‌رود تخصیص نوع ارز برای گروه‌های کالایی ۲۳ تا ۲۶ (که شنیده شده ارز حاصل از صادرات دریافت می کنند) و همچنین گروه کالایی ۲۷ (که شنیده شده ممنوع‌الورود می‌شود) زودتر تعیین تکلیف شود.

هاشمی تاکید کرد: به دور از بزرگ‌نمایی، خواستار آن هستیم که وزارت صنعت در این زمینه حساس‌تر شده و به طور جدی با بانک مرکزی وارد مذاکره شود.

بررسی آمارهای منتشره معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۱۲۱ هزار و ۲۰۰ دستگاه ماشین لباسشویی از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت‌ماه و رشد ۱۵۰.۷ درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه پارسال است.

در این مدت، تولید انواع تلویزیون با رشد ۴۹.۹ درصدی به ۱۰۹ هزار و ۲۰۰ دستگاه رسید. تولید یخچال و فریزر نیز رشد ۴.۳ درصدی تجربه کرد و به ۱۶۱ هزار و ۷۰۰ دستگاه رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =