۹۸۵ تن فرآورده‌های خام دامی از کردستان به خارج از کشور صادر شد

سنندج - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی کردستان گفت: در سه ماهه اول سال ۹۹ مقدار ۹۸۵ تن فرآورده‌های خام دامی از استان کردستان به خارج کشور صادر شد.

مجتبی ورمقانی روز یکشنبه اظهار داشت: با توجه به تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی علیه ایران و نظر به اهمیت ارز آوری به کشور، اداره کل دامپزشکی با تسهیل در امر صادرات و رعایت تمامی پروتکل های بین المللی در سه ماهه اول ۳۸ مجوز بهداشتی قرنطینه‌ای را صادر کرد.

وی افزود: صادر کنندگان با استفاده از این مجوزها توانستند در سه ماهه اول امسال ۹۸۵ تن انواع فرآورده های خام دامی را به خارج از کشور صادر کنند.

ورمقانی یادآور شد: در این راستا با صدور ۱۴ فقره مجوز بهداشتی مقدار ۳۴۴ تن گوشت مرغ منجمد و ۲۴ مجوز مقدار ۶۴۱ تن تخم مرغ خوراکی از استان کردستان به خارج از کشور صادر شده که نسبت به زمان مشابه سال قبل از نظر حجم صادرات ۴۵۰ درصد رشد داشته است.

جمعیت دامی استان کردستان حدود ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار راس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) است. هم اکنون در این استان ۷۶۸ واحد پروش طیور شامل مرغداری گوشتی، تخم گذار و جوجه ریزی، پرورش بوقلمون، شترمرغ و سایر با ظرفیت سالانه ۱۷ میلیون و ۵۰۴ هزار و ۵۴۹ قطعه فعال است.

استان کردستان یکی از مناطق دام خیز و دامپرور کشور محسوب می‌شود که تولید سالانه آن حدود ۲۴ هزار تُن گوشت قرمز و ۱۸۱ هزار تن شیر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =