مدیر عامل آبفا : دولت برنامه جامع برای تامین آب شرب شیراز دارد

شیراز - ایرنا- کلان شهر شیراز از سال‌های گذشته در تیررس خشکسالی و کم آبی قرار داشته است ، معمولا در ماه‌های گرم سال تنش آبی در این شهر که جمعیت تابستانی آن به ۲ میلیون نفر افزایش می یابد بروز می‌کند ، اکنون نویدهای تازه از به ثمر نشستن برنامه های دولت برای تامین آب مورد نیاز شهروندان در تابستان جاری به گوش می رسد.

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز  با بیان اینکه برای تأمین آب ، کلان‌شهر شیراز نیاز به منابع آبی جدید دارد اظهار داشت : برای تأمین آب شرب شیراز پروژه‌هایی در نظر گرفته‌شده که با اجرای آن وضعیت تأمین آب در آینده نزدیک متحول می‌شود.

 بهمن بهروزی روز یکشنبه اظهار داشت: اکنون وضعیت تأمین آب شیراز به‌گونه‌ای است که حدود ۸۰ در صد از آب زیرزمینی و ۲۰ درصد از آب سطحی تأمین می‌شود اما با اجرای خط دوم سد درودزن این میزان تأمین تغییر می‌یابد و ۴۸ درصد از آب زیرزمینی و ۵۲ درصد از آب سطحی تامین می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بخش عمده تامین آب شیراز از چاه‌های تأمین آب آهکی است ، سفره‌های آهکی ثمره ذخیره آب در میلیون‌ها سال است روزانه  ۴۴۰ هزار مترمکعب آب از این سفره ها برداشت می شود ،  آب منابع زیرزمینی از طریق حدود ۱۷۷ حلقه چاه که در تملک شرکت آبفا قرار دارد و ۱۵ حلقه چاه استیجاری از شهرداری شیراز برداشت می شود ،  وضعیت منابع زیرزمینی در شیراز بسیار شکننده و در مرحله خطرناک است که به‌محض اینکه خط دوم تامین آب از سد درود زن متصل شود برداشت‌ها از آب زیرزمینی کم خواهد شد و تعدادی زیادی  از چاه‌ها بسته می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شیراز با اشاره به اقداماتی در بخش تأمین آب شروع‌شده  به پروژه بزرگ شرکت  آب منطقه‌ای  فارس برای آب‌رسانی به شیراز اشاره کرد و گفت: خط دوم تامین آب از سد درود زن با میزان انتقال  ۳ هزار لیتر بر ثانیه  در دست اجرا است که از این میزان ۵۰۰ لیتر به شهر صدرا و ۲۵۰۰ لیتر بر ثانیه به شیراز اختصاص خواهد یافت.

بهروزی با اشاره به طرح یاد شده افزود: اعتبار  این طرح بالغ‌بر  یک هزار و ۴۰۰  میلیارد تومان است که با انجام ایستگاه افزایش فشار  و تصفیه‌خانه و اجرای خطوط انتقال و مخازن بین‌راهی، حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

مدیرعامل آبفا شیراز از تحویل حدود ۷۵۰ لیتر آب بر ثانیه  در آینده نزدیک از فاز اول این خط خبر داد و اذعان داشت: خط انتقال آب به مخزن دوکوهک اکنون وصل شده و شرکت آب و فاضلاب شیراز در فاز اول برای تأمین آب شیراز  حدود ۷۵۰ لیتر آب را تحویل می گیرد ، این بخش از طرح با فعالیت سه پیمانکار اجرایی شده و خط انتقالی به طول ۱۸ کیلومتر با قطر ۶۰۰ میلی‌متر احداث شده است.

وی به خط انتقال آب از سد بشار یاسوج به‌عنوان سومین منبع تأمین آب  شیراز  نیز اشاره کرد و افزود: در شیراز محدودیت منابع آب وجود دارد ، خط دوم انتقال آب سد درود زن که در حال اجرا است ممکن است تا ۵ سال دیگر  پاسخگوی نیاز جمعیت فزاینده شیراز نباشد ، لذا آبفا شیراز با چشم‌انداز به آینده، در فکر منابع دوردست‌تر است.

بهروزی در ادامه گفت: دولت و وزارت نیرو اقدامات و تخصیص‌هایی از سد بشار یاسوج برای تامین آب شیراز انجام داده است که درصورتی‌که این خط عملیاتی شود می‌توان گفت سومین منبع تأمین آب شیراز سد بشار یاسوج است .

مدیرعامل آبفا شیراز  به برنامه‌های آبفا شیراز برای تأمین مخازن آب نیز  اشاره کرد و افزود: در کلان‌شهر شیراز  حدود ۲۳۰ هزار مترمکعب مخزن جدید برای تأمین آب لازم است که برای رفع این کمبود و رساندن حجم مخازن به میانگین کشوری، برنامه‌ریزی و تأمین اعتبار از محل‌های مختلف مثل محل اعتبارات تنش آبی  که طرحی ملی  است برنامه ریزی شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها