۸ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۳۱
کد خبرنگار: 1302
کد خبر: 83837138
۰ نفر

برچسب‌ها

حقیقت بر بال هنر پرواز می‌کند

تهران- ایرنا- رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تاکید بر این نکته که حقیقت بر بال هنر پرواز می‌کند و حقیقتی که از هنر پشتیبانی نکند بی‌هیچ تردیدی کُمیت آن می‌لنگد، یادآور شد: هیچ جامعه‌ای بدون هنر توان زیست ندارد؛ پس محصولات حوزه هنری باید مانند میوه‌های سالمی باشد که خوراک تمامی طیف فکری جامعه را بتواند فراهم کند.

مراسم تکریم و معارفه محسن مومنی‌شریف رییس پیشین و محمدمهدی دادمان رییس جدید حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی صبح امروز یکشنبه (هشتم تیر) با حضور حجت‌الاسلام محمد قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیت‌الله علی‌اکبر رشاد رییس پژوهشگاه فرنگ و اندیشه اسلامی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی،‌ حجت الاسلام والمسلمین صادق خاموشی رئیس هیات امنای سازمان تبلیغات اسلامی و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، عزت‌الله ضرغامی عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و جمعی دیگر از مدیران، مسئولان و اهالی فرهنگ و هنر در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

آغازگر این مراسم حضور مدعوان دعوت‌شده به این آئین تکریم و معارفه در رواق شهادت مرقد دو شهید غواص گمنام واقع در محوطه حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی بود که بعد از نثار گل و قرائت فاتحه، حضار برای برپایی مراسم اصلی به سالن اندیشه حوزه هنری نقل‌مکان کردند.

هر کس در حیطه هنر انقلاب کار کند،‌ برادر هم‌کیش ماست

مرتضی سرهنگی چهره برتر هنر انقلاب در سخنان کوتاهی با اشاره به آنکه اعتماد مردم به آثار حوزه هنری ثروت هنگفتی است که وظیفه ماست تا این ثروت را برای آیندگان سرزمین‌مان پاسداری کنیم گفت: اجازه نداریم از این ثروت چیزی کم کنیم و هر کس درباره ادبیات، هنر انقلاب و دفاع مقدس کار کند برادر هم‌کیش ماست.

متاسفم حوزه هنری از محیطی اجرایی به نهادی اداری بدل شده است

محمدعلی رجبی از هنرمندان نقاش و از بنیان‌گذاران حوزه هنری نیز در این مراسم با اشاره به آنکه حوزه باید مرکزی باشد که مجموعه‌ای از صفات بارز گفتمان انقلاب اسلامی را ضمن آموزش در قالب اثر هنری تولید و به مخاطبان ارائه دهد یادآور شد: آویزه گوش تمامی همراهان و بنیان‌گذاران این حوزه فرمایش بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی است که گفته بود شما به خاطر خدا انقلاب کردید و در این نهاد فرهنگی نیز به خاطر خدا کار خواهید کرد؛ پس بر کارتان استوار باشید.

وی با بیان آنکه هنر وسیله ساز است گفت: جای تاسف دارد که امروز این نهاد فرهنگی از محیطی اجرایی به فضای اداری تبدیل شده است و باید امیدوار باشیم که این مرکز به همان محیط و فعالیت اجرایی پیشین خود بازگردد. آن‌چنان‌که بتواند بار دیگر با تمام توان و قدرت پرچم‌دار و قافله‌سالار هنر متعهد انقلاب باشد.

کار حوزه استوار بر منشور هنر انقلاب است
غلامعلی حدادعادل
رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی سخنران دیگر این مراسم بود.

وی با اشاره به آنکه حوزه از نخستین فرزندان انقلاب اسلامی است گفت: در دی ماه ۱۳۵۷ و زمانی که در آستانه شنیدن زمزمه پیروز پیروزی انقلاب شکوه‌مند اسلامی بودیم تعدادی از همراهان و دغدغه‌مندان عرصه فرهنگ و هنر با خط‌مشی انقلاب مانند مقام معظم رهبری؛ زنده‌یادان طاهره صفارزاده و  امیرحسین فردی پایه‌های این محیط فرهنگی را بنیان‌گذاری کردند.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ادامه داد: مقارن با انقلاب نیز حوزه کار خود را با تمرکز و تعهد بر گفتمان منشور هنر انقلاب آغاز کرد و در دوران دفاع مقدس قافله سالار فعالیت‌های فرهنگی و هنری در کشور بود.

حدادعادل با اشاره به آنکه هنر از ذات و سرشت بشریت است و بشر مخلوق خداوند است گفت: خدا هنر را آفرید و انسان نیز از هنر جدا نیست؛ آن‌چنان که خدا هنر را بهترین ابزار برای تبلیغ دین و راه رسالت و رستگاری بشر دانسته و انتخاب کرده است.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تاکید بر این نکته که حقیقت بر بال هنر پرواز می‌کند و حقیقتی که از هنر پشتیبانی نکند بی‌هیچ تردیدی کُمیت آن می‌لنگد یادآور شد: انسان بدون هنر نمی‌تواند زندگی کند آن‌گونه که هیچ جامعه‌ای بدون هنر توان زیست ندارد؛ پس محصولات حوزه هنری باید مانند میوه‌های سالمی باشد که خوراک تمامی طیف فکری جامعه را بتواند فراهم کند.

وی افزود: چراکه همه انسان‌ها با یک دریچه به منظر فعالیت‌های هنری نمی‌نگرند. طیف رنگارنگ فعالیت‌های هنرمندان عرصه حوزه هنری بر هنر متعهد انقلاب استوار است که می‌تواند فردای جامعه آرمانی فرهنگی و متعهد به منویات بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری را در قامت هنر برای هر نوع مخاطبی با هر نوع گرایشی به بهترین شکل ممکن ارائه دهد.

مدافعان حرم؛ ضلع چهارم فعالیت‌های حوزه هنری
حجت‌الاسلام والمسلمین صادق خاموشی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه و رئیس هیئت‌امنای سازمان تبلیغات اسلامی نیز در این آیین تکریم و معارفه با تاکید بر آنکه حوزه هنری وابسته به تاریخ انقلاب است گفت: نگاه ولی‌فقیه زمان، مقام معظم رهبری باید بر پیشانی نوشت و فعالیت همکارانمان در حوزه هنری باشد.. آن‌چنان که مقام معظم رهبری حوزه هنری و فعالیت‌هایش را چشمه زاینده هنر ارزشی می‌داند.

وی ادامه داد: براساس ضوابط و قواعدی که طی دو دهه اخیر بر حوزه هنری استوار بوده ادبیات داستانی تولیدات حوزه هنری توانسته با قدرت ظهور و بروز پیدا کند؛ گرچه راه‌های نرفته فراوان است. همچنین در عرصه تجسمی، سینما و تئاتر نیز هنرمندان توانسته‌اند تا توانایی‌های خود را در راستای تعالی مفهوم هنر انقلاب با قدرت به مخاطبان ارائه دهند.

خاموشی با اشاره به آنکه مثلث سبک زندگی اسلامی؛ انقلاب و دفاع مقدس به‌عنوان محور فعالیت‌های هنرمندان در حوزه هنری طی دو دهه اخیر همواره مورد توجه بوده است تاکید کرد: احساس می‌کنم باید ضلع دیگری به نام مدافعین حرم را نیز به خط‌مشی فعالیت هنرمندان متعهد به آرمان‌های انقلاب اضافه کنیم. آنچنانکه طبق فرمایش مقام معظم رهبری کار حوزه هنری با توجه به سیاست و اقتضائات روز؛ «کاشت داشت و برداشت» است. کاشت نهال هنرمندان متعهد و بهره‌گیری از آنها در راستای تبیین هنر انقلاب و آرمان‌های آن.

اشتباه کردم به آدم برفی اجازه اکران ندادم
عزت‌الله ضرغامی
از اعضای شورای انقلاب فرهنگی به‌عنوان دیگر سخنران حاضر در این مراسم با اشاره به آنکه مؤمنی‌شریف مصداق بارز مدیری کارشناس در حوزه فرهنگ و هنر است گفت: حوزه هنری طی چهار دهه فعالیت خود رویش‌های فراوانی داشته و در کنار آن معدود ریزش‌هایی را نیز شاهد بوده است.

وی ادامه داد: مساله اصلی معاصر بودن فعالیت‌های حوزه هنری با تاریخ انقلاب است. امروز بیش از هر زمانی به متخصصانی نیاز داریم تا بتوانیم با عموم مخاطبان جامعه ارتباط برقرار کنند. اشتباه من در سال‌های دور آن بود که بدون شناخت و تعقل عمیق، مجوز اکران فیلم آدم برفی را ندادم. درحالی‌که امروز متوجه می‌شوم که این اثر هنری تا چه حد دارای مفاهیم عمیق و لایه‌های معنایی متعدد برای انتقال پیام‌هایی درست به مخاطب بوده است و امیدوارم که در ادامه مسیر با درایت و بینش مدیران حوزه هنری شاهد چنین اشتباهاتی نباشیم.

حوزه هنری باید مؤسس مکتب هنر انقلاب باشد
آیت‌الله علی‌اکبر رشاد
مدیر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی آخرین سخنران این مراسم بود.

وی با اشاره به آنکه انقلاب در هر مساله‌ای تحولی ایجاد کرده است یادآور شد: محوری‌ترین فعالیت‌های عرصه فرهنگ و هنر در سایه تلألؤ انقلاب اسلامی بر ساحت تحول و پیش‌روندگی انسان‌های جامعه ایران انقلابی و  اسلامی در مسیر کمال بوده است.

رشاد افزود: حوزه هنری باید مؤسس مکتب هنر انقلاب باشد و بشود. امیدوارم که بار دیگر نام پیشین به این نهاد فرهنگی بازگردد. پیش از این ما حوزه هنری را به‌نام حوزه اندیشه و هنر اسلامی می‌شناختیم و کاش این اتفاق نمی‌افتاد.

مدیر پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی  تصریح کرد: اندیشه نباید از مفهوم هنر جدا شود؛ چراکه مفاهیمی چون الهیات، اخلاق، فقه و دانش و علمِ هنر؛ ‌جملگی  زاییده اندیشه است و همراهی آن با وجوه مختلف هنر است که می‌تواند تعالی مخاطب را نیز با خود به‌همراه داشته باشد.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =