پیمودن راه طولانی هنر متعهد انقلاب نیازمند قدم و قلم راستین است

تهران- ایرنا -رئیس پیشین حوزه هنری با اشاره به آنکه این نهاد هنری و فرهنگی چه طی یک دهه مدیریت او و چه پیش از آن راه طولانی ‌را پشت سر گذاشته، یادآور شد: پیمودن راه طولانی‌ هنر متعهد انقلاب نیازمند قدم و قلم راستین است.

مراسم تکریم و معارفه محسن مومنی‌شریف رییس پیشین و محمدمهدی دادمان رییس جدید حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی صبح امروز یکشنبه (هشتم تیر) با حضور حجت‌الاسلام محمد قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیت‌الله علی‌اکبر رشاد رییس پژوهشگاه فرنگ و اندیشه اسلامی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی،‌ حجت الاسلام والمسلمین صادق خاموشی رئیس هیئت امنای سازمان تبلیغات اسلامی و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، عزت‌الله ضرغامی عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و جمعی دیگر از مدیران، مسئولان و اهالی فرهنگ و هنر در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.
آغازگر این مراسم حضور مدعوان دعوت‌شده به این آئین تکریم و معارفه در رواق شهادت مرقد دو شهید غواص گمنام واقع در محوطه حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی بود که بعد از نثار گل و قرائت فاتحه، حضار برای برپایی مراسم اصلی به سالن اندیشه حوزه هنری نقل‌مکان کردند.

رسالت حوزه هنری؛‌ تبلیغ و تفکر مکتب هنر انقلاب اسلامی است

محسن مؤمنی شریف که بعد از ۱۰ سال حضور به‌ عنوان رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و به سبب نائل شدن به افتخار بازنشستگی جای خود را به محمدمهدی دادمان می‌داد، گفت: حضور پشت این میکروفن برای من افتخاری بزرگ است. زیرا پیش از من و طی این ۱۰ سال شهدای بزرگواری چون حجت‌الاسلام ابراهیم انصاری، سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی مهندس، شهید همدانی و دیگر شهدای بزرگوار این دهه قرار گرفته‌اند.
وی با اشاره به آنکه بعد از دوران دفاع مقدس اگر تأکیدات مقام معظم رهبری برای حفظ این نهاد نبود در فاصله کوتاهی شاهد ادغام، هضم و نابودی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی بودیم گفت: آنچه به ‌عنوان پشتوانه فعالیت رئیس جدید حوزه می تواند قرار بگیرد همین اهمیت نگاه و منویاتی است که مقام معظم رهبری نسبت به رسالت اصلی حوزه هنری یعنی تبلیغ و تفکر مکتب هنر انقلاب اسلامی داشته و دارند.
مومنی‌شریف با ذکر خاطره‌ای با اشاره به آنکه در ماه‌های نخست دوران حضورش به ‌عنوان مدیر حوزه هنری گفت: زمانی که دست‌اندرکاران و کارشناسان برای ارائه خط‌مشی نزد من می‌آمدند یکی از آن افراد از من پرسید اگر قرار باشد حوزه هنری را در قامت یکی از هنرمندانش تجسم کنیم پاسخ چه خواهید داد؟ به آن دوست گفتم از دید من استوانه فعالیت حوزه هنری را می توان بر قامت سیدمرتضی آوینی به وضوح رصد کرد. نه آوینی‌ که از او اسطوره‌ای دور از دسترس ساخته‌ایم،‌ آوینی‌ که با او همکار بودم؛ هم مهرش و هم قهرش را دیدم.

از دید من ایمان به انقلاب، متخلق بودن به اخلاق و دانش گسترده از حکمت اسلامی گرفته تا تمدن غرب، سه مؤلفه‌ای است که کالبد و جوهره فعالیت هنر برتر و والای سید شهیدان اهل قلم حاج سیدمرتضی آوینی را تعریف و تبیین می کند. سه مؤلفه‌ای که می‌تواند به‌عنوان پیشانی نوشت فعالیت هنر ناب انقلابی به‌عنوان رسالت اصلی حوزه هنری مدنظر قرار گیرد.

مومنی‌شریف در پایان گفت: راهی طولانی را پیموده‌ایم و تردیدی وجود ندارد که راهی طولانی‌تر پیش روی ماست که باید برای پیمودن آن قدم و قلمی راست داشت.

گلستان حکمت و انسانیت از باطن آتش جهاد در راه خدا سر بر می‌آورد

در ادامه مراسم محمدمهدی دادمان گفت: حوزه هنری طی ۱۰ سال اخیر باغبان فداکاری داشت که شبانه‌روز از آن پرستاری کرد و امروز شاهد میوه‌های پرثمر و پربار شدن باغ و بره درختان گلستان حوزه هنری هستیم.

وی ادامه داد: هر کس طی یک دهه اخیر حوزه هنری را چه با نگاه کارشناسانه و چه نگاه نقادانه مورد مداقه قرار داده باشد شهادت می‌دهد طی این یک دهه حوزه هنری نسبت به ۱۰ سال قبل بالنده‌تر، رشیدتر و پرافتخارتر است.

مهدی دادمان با ذکر جمله‌ای از شهید مرتضی آوینی و تاکید برای این جمله به عنوان پیشانی‎نوشت فعالیت حوزه هنری گفت: هویت ما برآمده از این جمله است و امید که عمل‌کننده به آن باشیم. «گلستان حکمت و انسانیت از باطن آتش جهاد در راه خدا سر بر می‌آورد».

وی ادامه داد: همه هویت ما به‌خصوص امروز که همه جانبه تحت هجوم هستیم و مشغول مبارزه‌ای تمام عیار،‌ باید متمرکز بر عنصر جهاد باشد. از من و همکارانم در ادامه مسیر اگر بتوانیم که جهاد را روایت کنیم و جهادگر باشیم ان‌شاءالله عاقبت بخیر خواهیم بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =