اعتراض دوست‌داران محیط زیست به قطع درختان اکالیپتوس در حوالی شهر قلعه‌تل

اهواز-ایرنا - قطع درختان اکالیپتوس به بهانه ایجاد یک مجتمع خدمات رفاهی در جاده ایذه به باغملک حدفاصل شهر قلعه‌تل، در روزهای اخیر موجی از واکنش‌ها را در پی داشته‌است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باغملک در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: درختان مورد بحث در حاشیه راه و در حریم زمین کشاورزی قرار داشتند که مالک آنها نیز مشخص بوده‌است.

بهروز کی‌شمس افزود: مالک زمین با انجام اقدامات قانونی، مجوز تغییر کاربری زمین خود را از کشاورزی به ساخت مجتمع خدمات رفاهی بین راهی گرفته‌ و برای این کار اقدام به قطع درختان جلوی زمین خود کرده است.

وی با بیان اینکه این درختان تحویل اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بوده‌اند تصریح کرد: این درختان اصلا جز زمین‌های منابع ملی و طبیعی نبوده‌اند و صرفا برای مشخص شدن حریم راه کاشته شده بودند.

مجوز استانی برای ساخت مجتمع خدمات رفاهی

رییس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای باغملک در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: مالک این زمین موافقت نامه اصولی و مجوز ساخت مجتمع خدمات رفاهی خود را از استان گرفته‌است و مانعی برای ساخت و ساز وی وجود ندارد.

عباس اسکندری ادامه داد: سازنده این مجتمع خدمات رفاهی به صورت ثبتی متعهد شده‌است که به ازای هر درختی که قطع می‌کند، ۲ درخت بکارد و ۲۵ درصد فضای مجتمع خود را به فضای سبز اختصاص دهد.

انتقاد از منابع طبیعی برای قطع درختان اکالیپتوس

علی طهماسبی از اعضای انجمن دوستداران محیط زیست قلعه‌تُل در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا دراین باره گفت: چگونه می‌شود که در دهه هفتاد درختان اکالیپتوس در یک طرح ملی بنام نهضت سبز توسط عوامل همین اداره با مشقت کشت و داشت می‌شوند و دو دهه بعد مدیریت منابع طبیعی با استناد به یک تفاهم نامه محلی این درختان را واگذار شده اعلام کند؟ مگر می‌شود یک تفاهم نامه محلی میثاق‌های ملی و قوانین کشور را ملغی کند؟

وی ادامه داد: در همین تفاهم نامه مورد اشاره مدیر منابع طبیعی شهرستان باغملک تبصره‌ای وجود دارد که تصریح می کند اداره راه و ترابری حق قطع درخت را ندارد. منابع طبیعی شهرستان با نادیده گرفتن ماده ۶۸۶ قانون مجازات اسلامی و بی اعتنایی عامل اصلی کف تراشی شدن نزدیک به یک کیلومتر درخت اکالیپتوس درکنار جاده بوده‌است.

این فعال محیط زیست تاکید کرد: ما مخالف ایجاد زیرساخت و توسعه نیستیم اما چرا باید برای ساخت یک مجتمع تجاری رفاهی بدون حضور عوامل منابع طبیعی اینچنین بی‌رحمانه درختان در روز تعطیل قطع و بارگیری شوند و تا چهار روز پس از ماجرا هیچ شکایتی از عوامل این اقدام صورت نگیرد؟ اگر موضوع رسانه‌ای نمی شد آیا اقدامی جهت مواخذه و بازخواست عوامل این قلع و قمع از سوی اداره منابع طبیعی باغملک انجام می شد؟

رضی شهپیری مالک پروژه رفاهی مسیر قلعه تل به بارانگرد در پی قطع درختان در مسیر این پروژه گفت: بر اساس دستور کارشناس راهداری مبنی بر ناایمن بودن و ایجاد نقطه کور در مسیر مجتمع و برخلاف میل باطنی قطع درختان صورت گرفت.

وی افزود: بر اساس اخلاق و تعهد کتبی ۲۵ درصد مجتمع فضای سبز و درختکاری خواهد شد که قطعا تعهد ما بیش از این مقدار خواهد بود، اولویت ما نیز کشت نهال‌های بومی خواهد بود.

شهر قلعه‌تل در بخش مرکزی شهرستان باغملک در شرق خوزستان واقع شده‌است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha