اجرای طرح الگوی کشت در استان‌های قطب تولید از پاییز امسال

تهران - ایرنا - معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی از اجرای الگوی کشت در استان‌های قطب تولید از پاییز امسال خبر داد و گفت: حدود ۸۳ میلیون تن معادل ۶۸ درصد از مجموع تولیدات کشاورزی در بخش زراعت انجام می‌شود.

به گزارش روز یکشنبه وزارت جهاد کشاورزی، « جواد وفابخش » با اشاره به اینکه زراعت یکی از بخش‌های مهم اقتصاد کشاورزی است، افزود: سطح زیر کشت محصولات زراعی حدود ۱۱ میلیون هکتار است که در سال‌های گذشته حدود ۴۰۰ هزار هکتار از سطح زیرکشت محصولات آبی کاهش یافته اما افزایش تولید نشان می‌دهد بهره وری در سال‌های اخیر قابل قبول بوده است.

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی اظهارداشت: با اقدامات دولت، متصدیان و کشاورزان در انتقال تکنولوژی میزان بهره‌وری در بخش زراعت در سال‌های اخیر ۲۳ درصد افزایش‌یافته است.

وفابخش با اشاره به تولیدات زراعی گفت: میزان تولید غلات ۲۰ میلیون تن اعم از گندم، شلتوک، جو و ذرت دانه‌ای، نباتات علوفه حدود ۲۳ میلیون تن، حبوبات حدود ۷۵۰ هزار تن و محصولاتی که به طور مستقیم در صنعت به کار می‌رود ۱۳ میلیون تن و سبزی و محصولات جالیزی حدود ۲۷ میلیون تن است.

به گفته معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی، مهم‌ترین دستاورد بخش زراعت در سال‌های اخیر، پایداری در تولید و خرید گندم در کشور بوده  است بنابراین کشورهایی که بتوانند محصولی را طی چند سال بیشتر از ۸۰ درصد تولید کنند پایداری تولید را به خود نسبت می‌دهند.

وی ادامه داد: ضریب خوداتکایی گندم از ۵۸ درصد در سال ۷۹ به ۱۰۲.۵ درصد تا پایان سال گذشته رسیده که دستاورد موفقیت آمیز این حوزه  است و این مهم جز با همت کشاورزان و باور مسئولین امکان‌پذیر نبوده است.

وفابخش تصریح کرد: اگر تولید در دیم‌زارهای ما محقق شود؛ تولیدات گندم در این مناطق از ۴.۵ میلیون تن به ۶.۵ میلیون تن خواهد رسید؛ همچنین تولید جو از ۱.۵ به ۲ میلیون تن، دانه‌های روغنی به ۵۰۰ هزار تن و علوفه به ۱.۵ میلیون تن افزایش می‌یابد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =