آغاز برداشت بیش از ۱۱ هزار تن آلبالو از باغ‌های آذربایجان‌غربی

ارومیه- ایرنا- مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: برداشت آلبالو از سطح یک‌هزار و ۱۶۰ هکتار از باغ‌های استان آغاز شد.

عزیز امانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با پیش‌بینی افزایش ۱۰ درصدی تولید آلبالو در استان، امسال بیش از ۱۱ هزار و ۵۸۰ تن آلبالو از باغ‌ها برداشت می‌شود.

وی بیان کرد: عملکرد در هکتار این محصول ۱۲ هزار و ۱۰۰ کیلوگرم در هکتار برآورد می‌شود و درختان آلبالو اغلب به صورت حاشیه کاری و به صورت باغ‌های پراکنده در سطح استان قرار گرفته‌اند.

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه ارقام مجاری و محلی تنها رقم های آلبالوی موجود در استان به شمار می‌رود، اضافه کرد: از مجموع یک‌هزار و ۱۶۰ هکتار از باغ‌های استان که زیر کشت آلبالو قرار دارد، ۲ هزار و ۳۰ هکتار به صورت غیربارور و ۹۵۷ هکتار به صورت بارور است.

وی اظهار داشت: شهرستان‌های تولیدکننده این محصول خوی، ارومیه، اشنویه و بوکان است و بیش از ۵۰ درصد آلبالوی تولیدی در استان در صنایع تبدیلی مصرف می‌شود.

امانی ادامه داد: آلبالو در صنایع تبدیلی و در منازل توسط بانوان به صورت خشک شده مصرف می‌شود و در تهیه دمنوش، لواشک، فریز شده در یخچال و در مصارفی چون تهیه مربا و شربت کاربرد دارد.

وی اضافه کرد: باتوجه به کیفیت بالای آلبالوی منطقه، این محصول علاوه بر مصرف آن در داخل استان، به شهرستان ها و استان ها و کشورهای همجوار نیز صادر و در مصارف خانگی و صنایع تبدیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آذربایجان‌غربی دارای ۱۲۰ هزار هکتار باغ است که میوه‌های هسته دار و انواع انگور و سیب، گلابی، زردآلو، گیلاس، آلو، شلیل و سایر میوه های تابستانه در آنها کشت می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =