کاهش حساسیت عمومی در مقابله با کرونا نگران‌کننده است

مشهد- ایرنا- عضو هیات علمی گروه طب کار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: روند کاهش حساسیت عمومی مردم نسبت به رعایت دستورالعملها و پروتکلهای بهداشتی و فاصله‌گذاری فیزیکی در سطح اجتماع برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ نگران‌کننده است.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز یکشنبه به نقل از دکتر فاطمه احمدی گزارش داد: این در حالی است که بر اساس اعلام وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی "رعایت فاصله فیزیکی یک متری" به میزان ۸۲ درصد، "به کارگرفتن ماسک بهداشتی صورت" تا ۸۵ درصد و استفاده از پوشش محافظ چشمی تا ۷۸ درصد موارد از انتقال ویروس کرونا جلوگیری می‌کند.

وی ادامه داد: در افراد زیر ۵۰ سال و به خصوص در افراد جوان و با سن کم احتمال ابتلا به بیماری بدون علامت و کم علامت بسیار زیاد است  جوانان مبتلا ناخواسته و نادانسته اطرافیان خود را به بیماری مبتلا می‌کنند که گاهی منجر به مرگ و میر و بستری طولانی‌مدت این افراد می‌شود.

این پزشک متخصص گفت: استفاده از ماسک در شرایطی که به دلیل یک سری ضرورتها و محدودیت‌ها برداشته شده است اهمیت دو چندانی در کنترل ویروس کرونا دارد و البته باید به این موضوع توجه کرد که ماسک های مختلف روش های مصرف متنوعی دارند و عموم مردم نیز نیاز به ماسک n95 ندارند.

احمدی افزود: در سطح جامعه سه نوع ماسک مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از ماسکهای پارچه‌ای، جراحی و فیلتردار.

وی اضافه کرد: ماسک های پارچه‌ای عموما در منزل تهیه می شود و افراد بدون بیماری زمینه‌ای می‌توانند از این ماسک‌های پارچه‌ای استفاده کنند اما در دوخت این ماسک‌ها باید توجه کرد که حتما سه لایه باشد و لایه بیرونی از جنس شبیه به پلاستیک برای عدم ورود ذرات آلوده به درون ماسک باشد همچنین لایه درونی این ماسک‌ها باید جاذب آب باشد و لایه وسط از پارچه‌ای نمدی باشد که به صورت یک فیلتر عمل کند علاوه براین باید ماسک تمام سطح صورت را تا روی بینی و زیر چانه در برگیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نحوه گذاشتن ماسک را بر روی صورت موضوعی با اهمیت در استفاده از انواع مختلف ماسک اعلام و بیان کرد: پیش از گذاشتن ماسک دست ها حتما باید شسته شود و از طریق بندها و یا کش، ماسک روی صورت خوابانده شود بنابراین دست زدن به وسط ماسک غیر بهداشتی بوده و باعث انتقال ویروس از کف دستان به سطح ماسک می‌شود.

احمدی افزود: استفاده از ماسکهای جراحی سه لایه نیز برای افراد بالای ۶۰ سال، افراد دارای فاکتورهای خطر و کارکنان بیمارستانی ضرورت دارد.

وی ادامه داد: علاوه بر این برای افراد دیابتی، فشار خون بالا، مصرف کننده‌های داروهای کورتون و بیماران دیالیزی مصرف این ماسک‌ها  ضرورت دارد گرچه ماسک های جراحی هر دو ساعت باید تعویض شود به خصوص اگر ماسک آلودگی ویژه ای داشت و یا مرطوب بود باید سریع تعویض شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: نکته مهم در مصرف ماسکهای جراحی این است که حتما گیره بینی داشته باشند و بعد از شستشوی منظم دستها از ماسک استفاده شود.

احمدی افزود: ماسک جراحی و فیلتردار قابلیت شست و شو ندارند و با شستشو کیفیت آنها پایین می‌آید همچنین در خصوص ماسک‌های فیلتر دار یا n۹۵ نکته حائز اهمیت این است که برخی از این ماسک‌ها سوپاپ‌دار هستند و برخی بدون سوپاپ اما تا ۹۵ درصد ذرات معلق در هوا را فیلتر می‌کنند.

وی اضافه کرد: این ماسک‌ها باید حتما روی صورت خوابیده باشد و استفاده نادرست از این ماسک‌ها می تواند سلامت فرد را به خطر بیندازد زیرا در صورتی که به خوبی روی صورت ننشیند کارایی لازم را نخواهد داشت. 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تا زمانی که واکسن موثر برای مقابله با ویروس کرونا و بیماری حاصل از آن ساخته نشده است انسانها در همه جوامع همچنان درگیر این بیماری ویروسی همه‌گیر کرونا خواهند بود از این رو باید اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا صورت پذیرد در غیر این صورت شاهد افزایش مجدد ابتلا به بیماری خواهیم بود.

احمدی افزود: برای تمام بیماریهای عفونی، رعایت بهداشت دست و شست و شوی حداقل ۲۰ ثانیه‌ای آن به خصوص در مواقعی که آلودگی قابل رویت باشد ضروری است.

وی ادامه داد: استفاده از محلول با پایه الکلی به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه، رعایت بهداشت تنفسی رعایت فاصله اجتماعی یک تا دو متر و حضور نیافتن در مواقع غیر ضروری در محیط‌های پر ازدحام نیز از اقدامات پیشگیرانه دیگر در این حوزه است.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۲۲۲ هزار و ۶۶۹ نفر در ایران به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. این بیماری تاکنون جان ۱۰ هزار و ۵۰۸ نفر را در کشورمان گرفته است. همچنین تاکنون ۱۸۳ هزار و ۳۱۰ نفر  از مبتلایان به کرونا در ایران بهبود یافته‌اند.  

"پاندمی کرونا" تاکنون در سطح جهان ۱۰ میلیون و ۸۲ هزار و ۶۱۸ نفر را بیمار کرده و جان ۵۰۱ هزار و ۳۰۹ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است. پنج میلیون و ۳۰۴ هزار و ۳۶۱ نفر از افراد مبتلا به کرونا در سطح جهان تاکنون درمان شده‌اند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =