میزان جرایم در خراسان شمالی ۲۰ درصد کاهش یافت

بجنورد- ایرنا- فرمانده انتظامی خراسان شمالی از کاهش ۲۰ درصدی انواع جرایم در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد و گفت: در این بازه زمانی ۱۶ هزار و ۴۹۵ جرم به وقوع پیوسته است.

سردار علیرضا مظاهری روز یکشنبه در نشست با خبرنگاران استان با اشاره به وضعیت مطلوب امنیتی استان، اظهار داشت: در این مدت همچنین ۲۳۰ فقره پرونده جعل و کلاهبرداری داشتیم که ۷۵ درصد منجر به کشف شد و ۱۰۹ نفر نیز دستگیر شدند.

وی همچنین از کاهش ۷۵ درصدی تعداد قتل‌های رخ داده در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد و گفت: در این بازه زمانی تنها یک قتل به وقوع پیوست.

وی گفت: این میزان در سه ماهه سال گذشته سه مورد بوده است.

فرمانده انتظامی خراسان شمالی با اشاره به اجرای ۴۵ طرح مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این مدت ارزش ریالی این پرونده ها را ۳۶ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: در سایر جرایم اقتصادی از قبیل زمین خواری، ربا و ارتشا نیز ۶ فقره پرونده تشکیل شد که ارزش ریالی آنها ۱۵ میلیارد ریال برآورد شده و شش نفر نیز در این رابطه دستگیر شدند.

وی از جمله نگرانی های موجود در استان را افزایش سرقت‌ها دانست و گفت: سرقت‌های استان در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است با وجود این، شاهد افزایش ۲۴ درصدی کشف نیز بودیم.

 سردار مظاهری خاطرنشان کرد: در حوزه مواد مخدر نیز در این مدت بیش از یک تن کشفیات مواد مخدر داشتیم که نسبت به مدت مشابه پارسال هشت درصد افزایش داشته که در این رابطه  ۳۰۴ نفر قاچاقچی و ۳۳۲ معتاد دستگیر شدند.

وی کل افراد دستگیر شده در نتیجه جرایم مختلف در این مدت را سه هزار و ۷۶۶ نفر اعلام کرد که ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه قبل کاهش داشته است.

وی گفت: ۹۲ درصد دستگیرشدگان را مردان و بیشتر در گروه سنی ۲۵ تا ۳۹ سال بودند و فقط ۲ درصد دارای تحصیلات عالیه بودند.

 سردار مظاهری با اشاره به وقوع ۶ فقره تصادف فوتی در حوزه درون شهری استان، خاطرنشان کرد: در این رابطه هفت نفر جان خود را از دست دادند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته در مجموع تصادفات ۳۵ درصد کاهش داشته ایم.

وی یادآور شد: همچنین در حوزه برون شهری نیز ۳۱ فقره تصادف فوتی داشتیم که بر اثر آن ۴۰ نفر جان خود را از دست دادند که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۳۵ فقره با ۴۷ فوتی بوده است.

سردار مظاهری توجه نکردن به جلو، انحراف و تجاوز به چپ و تخطی از سرعت مطمئنه را علت ۸۰ درصد تصادفات اعلام کرد و افزود: ۱۲ درصد تصادفات در محور بجنورد به جنگل، ۲۰ درصد در محور بجنورد به فاروج و ۱۷ درصد در محور بجنورد به اسفراین رخ داده است.

 فرمانده انتظامی خراسان شمالی اظهار داشت: همچنین در این مدت برای ۱۵۹ هزار و ۸۵۹ خودرو اعمال قانون شده که طی آن یک هزار و ۷۲۲ خودرو و دو هزار و ۹۰ موتورسیکلت متخلف توقیف و ۹ فقره نیز  اعمال تبصره ۳ ماده ۱۴ قصور دستگاه ها داشتیم.

 وی افزود: همچنین در این مدت دو هزار و ۶۷۵ فقره گواهینامه صادر شد و برای پنج هزار و ۷۹۴ خودرو شماره گذاری انجام گرفت.

سردار مظاهری با اشاره به وقوع ۱۵۵ جرم در فضای مجازی، یادآور شد: ۲۰۷ مورد کشفیات جرایم در فضای مجازی نیز داشتیم که ۳۵ نفر دستگیر شدند.

وی برداشت های غیرمجاز اینترنتی با ۳۶ درصد و کلاهبرداری اینترنتی با ۲۹ درصد را در صدر جرایم اعلام کرد.

وی با اشاره به برخی ناهنجاری ها در فضای مجازی، یادآور شد: با هرگونه تبلیغ سبک مو و لباس و سایر مسائل که عفت عمومی جامعه را خدشه دار می کند در فضای مجازی برخورد می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =