زنان پارالمپیکی؛ تیرهای طلایی که به هدف نشست

تهران- ایرنا- نخستین مدال المپیکی زنان ایران در حالی در ریو با عیار برنز ضرب شد که در کمتر از یک ماه از این اتفاق دختران پارالمپیکی ایران موفق به کسب سه مدال طلا از ریو ۲۰۱۶ شدند.

حضور زنان ایرانی در ورزش در چند دهه گذشته روندی صعودی را طی کرده و اگر بگوییم که دهه چهارم انقلاب فصل شکوفایی ورزش زنان ایرانی بود گزاف نیست، زیرا در این دهه ورزشکاران ایرانی در ۲ آوردگاه بزرگ المپیک و پارالمپیک افتخاراتی را کسب کردند که در گذشته بی‌نظیر بود. افتخاراتی که در المپیک و پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو به اوج خود رسید.

هم‌زمان با کسب نخستین مدال برنز المپیکی زنان ایران، در بازی‌های پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو نیز زنان ایران خوش درخشیدند. البته درخشش آنان تنها به ریو ۲۰۱۶ مربوط نیست بلکه دختران ایران در پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن یک مدال طلا و یک برنز کسب کردند. در این دوره از بازی‌ها «زهرا نعمتی» در تیر و کمان مدال طلا را به دست آورد و «ساره جوانمردی» در تپانچه بادی به‌عنوان برنز رسید.

اوج درخشش زنان ایرانی در پارالمپیک ریو بود در این تورنمنت بزرگ، زنان ایرانی با تیر طلایی در ۲ بخش تیر و کمان و تپانچه برای نخستین بار توانستند در کسب مدال زیرین پارالمپیک هتریک کنند. در این تورنمنت نخست «زهرا نعمتی» در بخش تیر و کمان (ریکرو) مدال طلا را به دست آورد.

او نخستین ورزشکار زن ایرانی - آسیایی و سیزدهمین ورزشکار تاریخ است که توانسته هم در المپیک و هم در پارالمپیک کسب سهمیه کند. نعمتی همچنین نخستین زن مسلمانی بود که عنوان پرچم‌دار کاروان پارالمپیک ایران را در ریو از آن خود کرد.

اما هنرنمایی زنان پارالمپیکی ایران تنها به مدال طلای نعمتی ختم نشد بلکه چند روز پس از افتخارآفرینی این ورزشکار «ساره جوانمردی» توانست ۲ مدال طلا را در تپانچه بادی و تپانچه ۵۰ متر میکس کسب کند، عناوینی که موجب شد تا رسانه‌های دنیا عنوان ملکه تپانچه را به او بدهند و وی از هم‌اکنون یکی از شانس‌های اصلی مدال پارالمپیک ۲۰۲۱ توکیو به شمار می‌رود.

«ساره جوانمردی» پس از کسب این ۲ مدال در بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا نیز به ‌عنوان پرچم‌دار کاروان برگزیده شد.

وی همچنین در تیرماه سال ۱۳۹۳ در روز نخست مسابقات تیراندازی قهرمانی جهان در آلمان، به مقام قهرمانی ماده تفنگ بادی ۱۰ متر P۲ رسید.

افتخارآفرینی زنان پارالمپیکی ایران تنها به ریو ختم نشد بلکه در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون و ۲۰۱۸ جاکارتا نیز افزایش چشمگیری داشت. در حالی که در نخستین دوره بازی‌های پاراآسیایی زنان ایران ۲ مدال طلا، سه نقره و ۹ برنز کسب کرده بودند در دومین دوره که در اینچئون کره‌جنوبی برگزار شد شمار مدال‌های ایران به ۶ مدال طلا، ۱۱ نقره و ۱۰ برنز ارتقا یافت.

همچنین در سومین دوره بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا زنان معلول ایران توانستند ۱۰ مدال طلا، ۹ مدال نقره و ۶ مدال برنز کسب کنند و نقش مهمی در ارتقا جایگاه کاروان ایران در جدول رده‌بندی توزیع مدال‌ها داشته باشند.

البته تدبیر فدراسیون جانبازان و معلولین و کمیته ملی پارالمپیک تنها به مدال‌آوری ختم نشد، بلکه برای جایگزینی نخبگان ورزشی، راهبردهایی را در دستور کار قرار داده است، راهبردی که می‌شود از آن به ‌عنوان پشتوانه‌سازی برای پارالمپیک‌ها یاد کرد. بر اساس این راهبرد مهم‌ترین چشم‌انداز فدراسیون در بخش زنان توجه به بحث استعدادیابی و پشتوانه‌سازی برای تیم‌های ملی است. برای رسیدن به این چشم‌انداز فدراسیون رقابت‌های قهرمانی کشور و لیگ باشگاه‌ها در رشته‌های مختلف برگزار می‌کند تا فضا برای حضور زنان در عرصه ورزش جانبازان و معلولین فراهم شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha