گنبدکاووس به میدان‌بار فصلی هندوانه و خربزه نیاز دارد

گنبدکاووس - ایرنا - بخشدار مرکزی گنبدکاووس گفت: روزانه صدها خودرو برای فروش هندوانه و خربزه در فصل برداشت در حاشیه جاده بین‌المللی گنبد - اینچه‌برون و مجاور بیمارستان پیامبر اعظم (ص) مستقر می‌شوند که جلوگیری از ایجاد ترافیک و افزایش احتمال تصادف در این جاده پرتردد، نیازمند ساماندهی آن‌ها با احداث میدان‌بار فصلی است.

رضا باقری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فروش هندوانه و خربزه با وضعیت فعلی مشکلات عدیده‌ای از جمله ایجاد ترافیک سنگین برای خودروهای عبوری بویژه تریلی‌ها و کامیون‌های ترانزیت، بروز حوادث رانندگی، ایجاد مزاحمت برای بیماران و مراجعه کنندگان به بیمارستان و ساکنان واحدهای مسکونی و تجاری اطراف ایجاد کرده است. 

وی بیان کرد: از سال‌ها قبل و با شروع فصل برداشت هندوانه و خربزه از جالیزارهای مناطق شمالی این شهرستان، کشاورزان محصول خود را به حاشیه جاده بین المللی گنبد - اینچه برون و در کنار بیمارستان پیامبر اعظم(ص) می‌آورند و به صورت مستقیم و بدون واسطه به متقاضیان شهرستانی و دلالان می‌فروشند.

وی اضافه کرد: وضعت کنونی و حضور پرتعداد کشاورزان، رانندگان، خریداران و واسطه‌ها در کنار یکدیگر بدون توجه به ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا، عامل نگران کننده دیگری است که ضرورت ساماندهی این بازار را بیشتر می کند.

بخشدار مرکزی گنبدکاووس ادامه داد: برای ساماندهی این افراد باید مکان پنج هکتاری برای عرضه و فروش هندوانه و خربزه و توقف کامیون‌ها در نزدیکی محل فعلی مشخص شود که در مدت ۲ تا سه ماه فصل برداشت محصولات، از آن برای خرید و فروش میوه ها استفاده شود.

وی افزود: برای جلوگیری از بروز حوادث جاده ای، از امروز پلیس‌راه با خودروهای متخلف و مستقر در این مسیر برخورد کرده و مامورانی از بخشداری به همراه نیروی انتظامی از تجمع افراد در مکان قبلی جلوگیری می‌کنند.

به گفته مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس امسال در هزار و ۲۰۰ هکتار از مزارع این شهرستان هندوانه خوراکی با پیش بینی تولید ۶۰ هزار تن کشت شده که برداشت آن از مدتی قبل آغاز شد.

همچنین فصل برداشت خربزه این منطقه هم که امسال در سطح ۵۰ هکتار کشت شده با پیش بینی تولید هزار تن تا یک ماه آینده ادامه دارد.

گنبدکاووس با افزون بر ۳۵۰ هزار نفر جمعیت و دارا بودن ۱۶۲ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی از شهرستانهای مهم استان گلستان در تولیدات کشاورزی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =