نگرانی مقام‌های اقلیم کردستان از اهداف ترکیه در شمال عراق

بغداد - ایرنا - ارتش ترکیه از حدود دو هفته پیش ۱۵ ژوئن (۲۶ خرداد ۹۹) با هدف سرکوبی عناصر «حزب کارگران کردستان ترکیه» (پ.ک.ک) عملیاتی کم‌سابقه‌ای را در شمال عراق آغاز کرده است و آن‌گونه که آنکارا می‌گوید، این عملیات ادامه خواهد داشت.

ورود آنکارا به حریم شمال عراق ابتدا در عملیات «پنجه عقاب» با حملات هوایی و کوبیدن پایگاه‌های «پ.ک.ک» آغاز شد، اما دو روز پس از آن با اعلام عملیات جدید «پنجه ببر»، نیروهای ارتش ترکیه از راه زمین نیز وارد اقلیم کردستان عراق شدند.

عملیات ارتش ترکیه همچنان در شمال عراق ادامه دارد و آن‌گونه که مسوولان و مقام‌های سیاسی و حزبی اقلیم و دولت مرکزی فدرال عراق می‌گویند، هر روز که می‌گذرد دامنه و گستره بیشتری از خاک عراق را در برمی‌گیرد.

این در حالی است که وزارت امور خارجه عراق، از همان اوایل حمله ترکیه به خاک این کشور، در دو نوبت «فاتح یلدیز»، سفیر آنکارا را در بغداد فراخواند و در یادداشت‌های اعتراضی شدید به وی، خواستار متوقف کردن اقدام‌های تحریک‌آمیز ترکیه در شمال عراق شد. 

وزارت خارجه عراق، حملات ترکیه به شمال این کشور را به منزله زیرپا گذاشتن حرمت و حاکمیت عراق دانسته و آن را به شدت محکوم کرده است.
در بیانیه این وزارتخانه آمده است که ما با قاطعیت این تخلفات ترکیه که نقض منشورها و قوانین بین‌المللی است را محکوم و بر ضرورت تعهد آنکارا برای متوقف کردن بمباران‌ها و عقب‌نشینی نیروهای متجاوز تاکید می‌کنیم. 
با وجود اعتراض دولت فدرال عراق و حکومت اقلیم کردستان این کشور، حملات ترکیه همچنان به شمال عراق ادامه دارد که این مساله به باور برخی در اقلیم کردستان، به نگرانی‌ها از اهداف آنکارا دامن زده است.

«هشیار زیباری» از رهبران «حزب دمکرات کردستان عراق» امروز (شنبه) در این‌باره با ابراز نگرانی از اهداف آنکارا در شمال عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که حمله ترکیه به منطقه «زاخو» در استان «دهوک» در راستای احیای ادعای تاریخی بر «موصل» بوده و اقدامی خطرناک در جغرافیای سیاسی منطقه است.

وی حمله نظامی ترکیه به منطقه زاخو را در این قالب ارزیابی و آن را بسیار خطرناک توصیف کرد.

زیباری افزود که عملیات گسترده نیروهای ترکیه نشان‌دهنده اهداف رهبران آنکارا و احیای ادعای تاریخی آنها بر موصل، نگران کننده است.

در همین حال «نیشتمان بختیاری» یکی دیگر از اعضای حزب دمکرات کردستان عراق در استان دهوک گفت که آنکارا عملیات نظامی و هوایی خود را در شمال عراق گسترش داده و اکنون حومه «سلیمانیه» را نیز درگیر حملات کرده است.

بختیاری در بیانیه‌ای مطبوعاتی اضافه کرد که نیروی هوایی ترکیه عملیات خود را در شمال عراق علاوه بر مناطقی مانند «هفتنین، سوران، سیدکان، زاخو و العمادیه»، گسترش داده و اکنون در حال گلوله‌باران حومه سلیمانیه در روستای «کانی ماسی» است.

وی افزود: حملات جدید و گسترش عملیات ترکیه به دیگر مناطق اقلیم کردستان عراق به بهانه و هدف نابودی و حضور پ.ک.ک نشانگر پافشاری آنکارا برای ادامه عملیات نظامی در شمال عراق است.

در همین حال به گفته منابع عراقی، ترکیه دیروز (جمعه) عملیات «هلی برد» نظامی در کوه‌های منطقه زاخو در استان دوهوک انجام داد.  

از سوی دیگر، شماری از مردم شهر سلیمانیه دیروز با برپایی تظاهراتی، به عملیات نظامی ترکیه در اقلیم کردستان عراق اعتراض کردند.

معترضان حملات هوایی ارتش ترکیه به روستای «کانی ماسی» استان سلیمانیه و مناطق دیگر اقلیم را محکوم کردند و از جامعه جهانی خواستند تا نسبت به حملات مکرر و همه روزه ترکیه به اقلیم کردستان، موضعی قاطع اتخاذ کنند.  

این تظاهرات در حالی برگزار شد که پیش از این نیز تشکل نمایندگان «اتحادیه میهنی کردستان عراق» در پارلمان این کشور خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای توقف حملات ترکیه به شمال عراق شده بودند.

این تشکل با صدور بیانیه‌ای به عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق واکنش نشان داد و اعلام کرد: ما خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت برای توقف حملات و بمباران‌های ترکیه هستیم. همچنین می‌خواهیم کمیته قانونی برای اقامه دادخواست در دادگاه‌های بین‌المللی با هدف گرفتن غرامت برای خانواده‌های قربانیان حملات ترکیه در شمال عراق تشکیل شود.

طبق آخرین خبرها، حمله هوایی پنجشنبه شب یک جنگنده ناشناس به استان سلیمانیه در شمال عراق، جان سه غیرنظامی را گرفت.

بر اساس اعلام منابع عراقی در حملات چند روز گذشته هواپیماهای ترکیه به شمال عراق تاکنون چند غیر نظامی کشته شده‌اند.

حملات جدید نظامی ترکیه به شمال عراق پس از آن آغاز شد که آنکارا اعلام کرد عناصر پ.ک.ک از داخل خاک اقلیم کردستان عراق به نیروهای نظامی ترکیه حمله می‌کنند.

حزب کارگران کردستان ترکیه (پ. ک.ک) حدود چهار دهه است که به صورت مسلحانه علیه دولت مرکزی آنکارا می‌جنگد.
این تشکیلات از سوی دولت ترکیه، اتحادیه اروپا و واشنگتن به عنوان گروه تروریستی شناخته شده است.
ارتش ترکیه مدتی است با انجام عملیاتی موسوم به «پنجه» در شمال عراق، به دنبال پاکسازی این مناطق از حضور عناصر پ.ک.ک است.
درگیری های مسلحانه ترکیه و حزب کارگران کردستان این کشور تا کنون بیش از ۴۰ هزار کشته برجا گذاشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =