گرما و کرونا عامل افزایش ۲۵ درصدی مصرف آب درهرمزگان است

بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان گفت: گرمای هوا و شیوع ویروس کرونا هم اکنون باعث افزایش ۲۵ درصدی مصرف آب به نسبت مدت مشابه سال گذشته در استان شده است.

هوشنگ ملایی روز شنبه با اعلام این خبر به رسانه‌ها افزود: این افزایش مصرف آب در مناطقی که از محل سدها برداشت می‌شود، قابل مشهود است.
وی بیان داشت: با وجود اینکه استان هرمزگان در سالجاری و سال گذشته بارش‌های خوبی را تجربه کرده اما به دلیل اینکه هنوز میان میزان بارش و برداشت تعادل مناسبی برقرار نشده، لذا نیارمند صرفه‌جویی و مدیریت مصرف است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان اظهارداشت: تا پایان سالجاری اثر بارش‌های سالجاری و میزان برداشت‌ در دشت‌ها بررسی خواهدشد.
وی از شهروندان خواست ضمن رعایت بهداشت در مصرف به نحوی عمل کنند که کمترین تلفات در مصارف ضروری وجود داشته باشد.

حقابه تمام تالاب‌های هرمزگان از جریان سیلاب تامین شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان اظهارداشت: امسال حقابه تمام تالاب‌های استان از محل جریان‌های سیلابی تامین شد و اتفاق خوبی در این حوزه رخ داد.
ملایی ادامه داد: در سالجاری حدود هشت میلیارد متر مکعب سیلاب داشتیم که در رودخانه‌ها و دشت‌های هرمزگان جاری شد.
وی ابرازداشت: از این رقم حدود ۴۵۰ میلیون مترمکعب در مخازن سدها ذخیره شد.

افزایش ۵۴ درصدی متوسط بارندگی در هرمزگان

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: متوسط بارندگی سالانه استان در دوره ۵۲ ساله ۱۸۷.۱۹ میلی‌متر بوده که نسبت به ابتدای سال آبی گذشته افزایش ۵۴ درصدی را شاهد هستیم.

ملایی ادامه داد: سد جگین ۲۰۵ میلیون متر مکعب آب دارد که برای تامین آب شهرستان های بشاگرد و جاسک استفاده می‌شود.  
وی یادآورشد: امسال نیز درحال برنامه‌ریزی برای افزایش سطح زیر کشت زمین‌های پایین دست این سد هستیم که اشتغال‌زایی بسیار مناسبی با تامین آب سه برابری به نسبت سال گذشته حاصل خواهدشد.
ملایی با بیان اینکه احداث سد گابریک و شریفی در هرمزگان نیز در راستای تامین پایدار آب و توسعه کشاورزی در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای قرار دارد، تشریح کرد: سد شریفی در مرحله انجام مطالعات بوده و سد گابریک نیز دارای ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی است.

پیش بینی استفاده از منابع آبی هرمزگان تا ۱۸ ماه آینده

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان تصریح کرد: با توجه به میزان تبخیر و برنامه درنظر گرفته شده برای تامین آب زمین‌های کشاورزی پیش‌بینی می‌شود حدود ۱۸ ماه بتوان از منابع آبی استان استفاده کرد.
ملایی اذعان کرد: برنامه‌ریزی شده امسال آبشرینکن بندرعباس با ظرفیت ۱۰۰ هزار مترمکعب وارد مدار شود که به همین نسبت بارگذاری خود را از سدهای استان کم کرده و به بخش‌های مختلف مانند کشاورزی و صنعت برای رونق بیشتر آن ها و تحقق جهش تولید اختصاص می‌دهیم.
سدهای استقلال میناب، سد شمیل و نیان و سد جگین جاسک از سدهای بزرگ هرمزگان هستند که در پی بارندگی‌های اسفند پارسال و فروردین امسال  سرریز شدند.
ظرفیت آبگیری سد استقلال میناب با ۲۴۰ میلیون مترمکعب، سد شمیل و نیان بندرعباس با ۱۰۰ میلیون مترمعکعب و سد جگین جاسک با ۲۱۰ میلیون متر مکعب، تکمیل شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =