۷ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۵۵
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83835439
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

افزایش ۱۱ درصدی موج مهاجرت به اروپا

تهران - ایرنا - با وجود اینکه کشورهای اتحادیه اروپا تلاش می کنند درهای خود را به روی پناهجویان بسته نگاه دارند، بحران افزایش موج مهاجرت به سوی این کشور همچنان رو به افزایش است و شیوع بیماری کووید-19 نیز بر شدت این بحران افزوده است.

به گزارش روز شنبه «نیوز ۲۴» فرانسوی، دفتر پشتیبانی پناهندگی اتحادیه اروپا از افزایش ۱۱ درصدی میزان تقاضای پناهندگی در میان کشورهای عضو این اتحادیه در سال ۲۰۱۹ میلادی خبر داد و اعلام کرد: انتظار می‌رود این روند صعودی با وجود شرایط همه‌گیری کرونا ادامه یابد.

این برای نخستین بار است که از زمان اوج بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵، آمار تقاضاهای پناهندگی ثبت شده در اتحادیه اروپا سیر صعودی یافته است. هر چند که این میزان افزایش تا رسیدن به بحران ۲۰۱۵ همچنان فاصله دارد.

مقام‌های اتحادیه اروپا می‌گویند که این میزان افزایش تا حدودی ناشی از بالا رفتن شدید شمار متقاضیان از ونزوئلا (۱۰۳ درصد بیشتر از ۲۰۱۸) و کلمبیا (۲۱۴ درصد بیشتر از ۲۰۱۸) بوده است.

به گزارش نیوز ۲۴،  انگلیس به دنبال افزایش ۲۰ درصدی تقاضای پناهندگی در سال گذشته میلادی، بیشترین میزان درخواست پناهندگی برای کودکان بی‌سرپرست را در سراسر اروپا دریافت می‌کند.

این کشور ۳۶۵۰ مورد پرونده تقاضای پناهندگی در بین جوانان دریافت کرده که بدون والدین و سرپرستان خود سفر می‌کنند. از نظر مجموع پناهجویان، انگلیس در رتبه پنجم قرار دارد.

در سال گذشته میلادی، آلمان با موافقت با تقاضای پناهندگی بیش از ۱۶۵ هزار و ۶۱۵ نفر  پس از فرانسه بیشترین میزان را به خود اختصاص می‌دهد.

دفتر پشتیبانی پناهندگی اتحادیه اروپا افزود:‌ برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند قبرس، فرانسه، یونان، مالت و اسپانیا در سال ۲۰۱۹ بیشتر از زمان بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ درخواست پناهندگی دریافت کرده‌اند.

از میان ۷۳۸ هزار و ۴۲۵ پرونده درخواست پناهندگی در سال ۲۰۱۹ سهم آلمان ۲۲ درصد بوده و پس از این کشور فرانسه با ۱۷ درصد و اسپانیا با ۱۶ درصد قرار دارند.

پرشمارترین متقاضیان پناهندگی در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ اتباع سوریه، افغانستان و ونزوئلا بوده‌اند.

در دو ماهه نخستین سال ۲۰۱۹ موارد درخواست پناهندگی ثبت شده در اروپا ۱۶ درصد افزایش یافت اما بحران همه‌گیری کووید - ۱۹ سبب افت شدید آمار به میزان ۸۶ درصد شد.

دفتر پشتیبانی پناهندگی اتحادیه اروپا اعلام کرد: شمار متقاضیان پناهندگی در اروپا در ماه آوریل/ فروردین و اردیبهشت تنها به ۸ هزار و ۷۰۰ مورد رسید که این آمار از سال ۲۰۰۸ به این سو بی‌سابقه بوده است.

این نهاد اروپایی با یادآوری این که شمار تقاضاهای پناهندگی در ماه می/ اردیبهشت و خرداد ۹۹، به آرامی بالا رفته، پیش‌بینی کرده که این روند افزایشی با برداشته شدن محدودیت‌های مرزی پساقرنطینه در اروپا باز هم افزایش بیابد و به وضعیت پیش از کرونا برسد.

همچنین بر اساس این گزارش، گذر پناهجویان از مسیرهای آبی شرق مدیترانه هم به شدت افزایش یافته، به طوری که در سال ۲۰۱۹، حدود ۸۳ هزار نفر از این گذرگاه عبو کرده‌اند. این آمار در سال ۲۰۱۸، ۵۶ هزار و ۶۰۰ نفر تخمین زده شده بود. این روند بویژه فشارهای بیشتری را بر سیستم‌های پناهندگی و پذیرش قبرس و یونان وارد کرده است.

گذر غیرقانونی پناهجویان از مسیر غرب بالکان نیز دو برابر شده و از ۵ هزار و ۹۰۰ نفر در سال ۲۰۱۸ به ۱۵ هزار و ۱۵۰ نفر در سال ۲۰۱۹ نفر در سال ۲۰۱۹ رسیده است.

در این پیوند همچنین به گزارش یورونیوز، مقام‌های اروپایی در شهر بروکسل در حال بحث و گفت‌وگو هستند تا مشخص شود که مرزهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا از تاریخ یکم ژوئیه (۱۱ تیر) بر روی چه کشورهایی باز می‌شود و چه کشورهایی در فهرست سیاه سفر قرار می‌گیرند. با این حال پیش‌نویسی از فهرست کشورهایی که اروپا مرزهایش را به روی آن‌ها باز می‌کند به دست این خبرگزاری رسیده است.

آمریکا، برزیل و روسیه در فهرست سیاه ممنوعیت ورود به اروپا

در روزهای گذشته اعلام شد که کشورهایی مانند آمریکا، برزیل و روسیه در فهرست سیاه ممنوعیت ورود به اروپا قرار دارند. این کشورها همچنان شمار بالای ابتلای به کووید- ۱۹ را به‌طور روزانه گزارش می‌کنند. تاکنون بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در آمریکا به ویروس جدید کرونا مبتلا شده‌اند.

«ای.‌بی‌سی.نیوز» هم نوشته اتحادیه اروپا در راستای تدابیر مقابله با کرونا، مسافران آمریکا را از سفر به کشورهای عضو این اتحادیه منع کرده است؛ یک مقام رسمی اروپا در این‌باره گفته آمریکایی‌ها به دلیل شمار بالای موارد ابتلا به کرونا «احتمالا» پس از بازگشایی مرزهای اروپا که برای هفته آینده برنامه‌ریزی شده ، اجازه ورود به این کشورها را نخواهند داشت.

با این حال مقام‌های اروپایی در روز پنجشنبه نتوانستند به تصمیم قطعی در این زمینه برسند و مذاکرات در روز جمعه نیز ادامه پیدا کرد. یورونیوز از منابع دیپلماتیک اتحادیه اروپا به پیش‌نویسی از فهرست کامل کشورهایی که مرزهایی اروپایی به روی آن‌ها باز می‌شود دست یافته است.

 این منابع همچنین می‌گویند که درباره تاریخ بازگشایی مرزها در یکم ژوئیه شک و تردیدهایی نیز وجود دارد.


 

یک منبع دیپلماتیک در بروکسل هم به خبرگزاری تاس گفته کمیته نمایندگان دائم در اتحادیه اروپا (COREPER) روز جمعه فهرستی از ۱۸ کشور را تایید کرد که مرزهای این اتحادیه از روی یکم ژوئن به روی آنها گشوده خوهد شد که در این میان نام روسیه و آمریکا وجود ندارد.

او گفته روسیه و آمریکا به دلیل عدم تطابق با معیارهای اپیدمیولوژیک در این فهرست قرار نگرفته‌اند. این مقام خاطرنشان کرد بر روی این مساله هنوز به طور رسمی از سوی شورای اتحادیه اروپا توافقی حاصل نشده است.

فهرست اتحادیه اروپا شامل کشورهایی از جمله بالکان ، کانادا ، چین ، کره جنوبی و ژاپن است. در این باره یک منبع دیپلماتیک دیگر گفته که رایزنی‌ها با چنین در این ارتباط همچنان ادامه دارد.

مرزهای اروپا همچنان بسته به روی ایرانیان

طبق فهرستی که به دست یورونیوز رسیده است، اتباع ایرانی نیز درصورتی‌که در اروپا اقامت نداشته باشند نمی‌توانند وارد مرزهای کشورهای عضو اتحادیه اروپا شوند و مرزهای اروپا به روی ایران بسته خواهد ماند. افغانستان نیز مانند ایران در این فهرست جایی ندارد.

با این حال مرزهای اروپا طبق این فهرست بر روی چین، کره شمالی، کره جنوبی، هند و ترکیه باز می‌شود.

اتحادیه اروپا به دنبال شیوع ویروس جدید کرونا از ۱۷ ماه مارس (۲۷ اسفند ۹۸) به تدریج محدودیت هایی را برای سفر به ۲۷ کشور عضو این اتحادیه، ایسلند،‌ لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس به اجرا گذاشت.

کشورهایی که مرزهای ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به‌زودی به روی آن‌ها باز می‌شود شامل  واتیکان، موناکو، مونته نگرو، آندورا، صربستان، بوسنی و هرزگوین، اوکراین، آلبانی، ترکیه، کوزوو،‌کره شمالی، ترکمنستان، ویتنام،‌چین، تایلند، میانمار، مغولستان،‌ژاپن، کره‌جنوبی، گرجستان، بوتان، لبنان، اندونزی، ازبکستان،‌هند، تاجیکستان، قزاقستان، پالائو، نیوزیلند،‌استرالیا، دومینیکا، باهاما،‌ سنت لوسیا، اروگوئه، جامائیکا، کوبا، گویان، پاراگوئه، ونزوئلا، نیکاراگوئه، کاستاریکا، کانادا، آنگولا، تونس، نامبیا، اوگاندا، موزامبیک، موریس، زامبیا، روآندا، اتیوپی، مراکش، الجزایر و مصر است.

از سوی دیگر قرار است فهرست دیگری نیز تهیه شود که در آن کشورهایی که مرزهای اتحادیه اروپا به روی آن‌ها همچنان بسته می‌ماند در آن قرار گیرند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha