چراغ سبز دولت انگلیس به از سرگیری سفرهای تفریحی

لندن – ایرنا– دولت انگلیس در آستانه آغاز فصل تعطیلات تابستانی، طرح جدیدی را در دست بررسی دارد که براساس آن، مقررات قرنطینه برای مسافرت‌های خارجی تسهیل خواهد شد.

این طرح که قرار است جزئیات آن روز چهارشنبه آینده اعلام شود، قرنطینه اجباری را برای مسافرانی که عمدتا از اروپا به انگلیس باز می گردند لغو می‌کند. براساس گزارش‌ها بیش از ۱۵ کشور از جمله فرانسه، یونان، اسپانیا، ایتالیا، آلمان و کرواسی در فهرست سبز یا قرنطینه-آزاد دولت انگلیس قرار دارند.  

به این ترتیب گردشگران انگلیسی از ۶ جولای (۱۶ تیر) پس از سه ماه تحمل قرنطینه، دوباره سفرهای تفریحی خود را از سر خواهند گرفت.  

براساس طرح موجود که از ۱۹ خرداد به اجرا گذاشته شد، تمام مسافران به انگلیس موظف هستند تا در مرز، مشخصات، راه‌های تماس و محل قرنطینه خود را به مرزبانان اعلام کنند.  

ترک زودهنگام محل قرنطینه در انگلیس می‌تواند به جریمه‌ای تا مبلغ یک‌هزار پوند یا پیگرد قانونی منجر شود.

اما در طرح جدید دولت انگلیس، تنها مسافرانی که از کشورهای نامبرده در فهرست قرمز - مناطقی که شیوع کرونا بالاست - به انگلیس سفر می‌کنند باید دو هفته خود را قرنطینه کنند.

دولت انگلیس می‌گوید این فهرست را به طور دائم بازنگری ‌و در صورت افزایش آمار ابتلا به کرونا، سازوکار ترمز را برای انتقال کشوری از فهرست سبز به قرمز فعال خواهد کرد.

در همین پیوند، وزارت امور خارجه انگلیس که چندی پیش به شهروندان این کشور توصیه کرده بود تنها در شرایط اضطراری به خارج از کشور سفر کنند قرار است دستورالعمل جدیدی را مطابق با طرح دولت منتشر کند.

این تحول در حالی صورت می‌گیرد که طرح جدید دولت چندان با استقبال شرکت های هواپیمایی و سازمان‌های مسافرتی روبرو نشده است.  

خطوط هواپیمایی انگلیس (بریتیش ایرویز) طرح دولت را ضعیف ارزیابی کرد و گروه خطوط هوایی بین‌المللی (IAG) که طرح قرنطینه مسافران را در دادگاه به چالش کشیده با صدور بیانیه‌ای، تقسیم بندی کشورها را به مناطق قرنطینه آزاد و غیرآزاد، غیرمنطقی خواند. این سازمان همچنین نسبت به تاثیرات منفی قرنطینه بر صنایع هوایی انگلیس هشدار داد.

گزارش‌ها حاکیست که شیوع کرونا و اعمال قرنطینه خسارت مالی قابل توجهی را به صنایع هوایی انگلیس وارد کرده است.

ترافیک هوایی در فرودگاه‌های انگلیس نزدیک به ۹۰ درصد کاهش داشته و بیش از ۲۰ هزار کارمند صنایع هواپیمایی انگلیس از ابتدای شیوع کرونا شغل خود را از دست داده‌اند.

انجمن بین‌المللی حمل‌ و نقل هوایی (یاتا) با عضویت ۲۹۰ ایرلاین از ۱۲۰ کشور، در گزارشی که اوایل فروردین‌ماه سال‌جاری منتشر شد پیش‌بینی کرد، شرکت‌های هواپیمایی انگلیس امسال حدود ۱۸ میلیارد پوند متضرر خواهند شد.

انگلیس با ثبت ۴۳ هزار و ۴۱۴ فوتی، پس از آمریکا و برزیل همچنان دارای بالاترین آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در جهان است؛ اما دولت از یک ماه پیش و ناگزیر از فشارهای اقتصادی، فرآیند تسهیل قرنطینه را آغاز کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha