جهانگیری آیین‌نامه اجرایی پیوست اجتماعی را ابلاغ کرد

تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری آیین‌نامه اجرایی قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، موضوع پیوست اجتماعی را ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت، اسحاق جهانگیری روز شنبه آیین‌نامه اجرایی قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، موضوع پیوست اجتماعی را ابلاغ کرد.

در جلسه مورخ یکم تیرماه ۱۳۹۹ هیات وزیران، آیین‌نامه مربوط به تهیه و تدوین پیوست‌های اجتماعی در طراحی همه برنامه‌های کلان توسعه‌ای، ملی و بومی به منظور کنترل آثار محیطی آنها و پیشگیری از ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی به تصویب رسید.

به موجب آیین‌نامه یاد شده، عناوین برنامه‌های کلان توسعه‌ای، کلان ملی و کلان محلی دستگاه‌های اجرایی مبتنی بر قانون برنامه ششم توسط سازمان برنامه و بودجه تهیه و به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ می‌شود.

همچنین براساس آیین‌نامه مذکور، تمام کارفرمایان دولتی طرح‌های مشمول این مصوبه، مکلفند با انتخاب مشاور ذیصلاح، مطالعات اجتماعی ناظر بر تاثیر اجرای برنامه‌های مشمول را بر محیط اجتماعی اطراف آنها انجام دهند.

مطالعات اجتماعی موضوع این آیین‌نامه باید در قالب شرح خدمات نمونه‌ای که توسط سازمان برنامه و بودجه با همکاری مراکز پژوهشی و دانشگاهی و دستگاه‌­های اجرایی ذیربط تهیه شده و به تصویب شورای اجتماعی کشور می‌­رسد، انجام شود.

صلاحیت مشاوان مطالعات اجتماعی و دیگر مسائل مرتبط با ارجاع کار به این مشاوران، مطابق روال متعارف برای اینکار در مورد مشاوران سایر رشته‌ها، توسط سازمان برنامه و بودجه تعیین می‌شود.

دستگاه‌های اجرایی و مجریان برنامه‌های کلان توسعه‌ای موظفند گزارش‌های نهایی شده مطالعات پیوست اجتماعی برنامه‌های مشمول این آیین‌نامه را به همراه همه اسناد و مدارک و داده‌های پشتیبانی با رعایت قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و آیین‌نامه اجرایی آن، پیش از اجرای برنامه کلان توسعه‌ای به مدت حداقل (۶۰) روز بر روی تارنمای مربوط قرار دهند.

همچنین به کارفرمایان دولتی طرح‌های مشمول این مصوبه اجازه داده می‌شود که پس از مبادله موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور، تا ۴ درصد هزینه هر طرح را برای انجام طرح‌های پیشنهاد شده در مطالعات اجتماعی آن طرح در محدوده بخش یا شهرستان محل اجرای طرح، صرفاً از طریق دستگاه مسئول هر موضوع، هزینه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

سرخط اخبار سیاست