۴۰۰ میلیون مترمکعب آب از سفره‌های زیرزمینی کردستان برداشت می‌شود

سنندج - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان با بیان اینکه سالانه یک میلیارد و ۶۶ میلیون مترمکعب آب در این استان مصرف می‌شود، گفت: در طول سال ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب از سفره‌های زیرزمینی برداشت می‌شود.

کامران خرم روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در حال حاضر ۶۵ درصد از آب مصرفی استان از محل منابع آب‌های زیرزمینی تامین شده و مورد بهره‌برداری و استفاده شرب و کشاورزی قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۹۰ درصد مصرف منابع آب کردستان مربوط به بخش کشاورزی است، اضافه کرد: هشت درصد منابع آبی در بخش شرب و مابقی در بخش صنعت مصرف می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان به مصرف سالانه ۱۴۴ میلیون مترمکعب آب در بخش شرب استان اشاره کرد و افزود: از ۴، ۸ میلیارد مترمکعب رواناب سالانه در استان، ۲۰ درصد آن به مصرف می‌رسد.

خرم مقدار افت منابع آب زیرزمینی دشت دهگلان را ۳۵ متر اعلام کرد و یادآور شد: در دشت‌های قروه و چاردولی نیز بطور میانگین به ترتیب ۲۲ و ۱۸ متر آب‌ زیرزمینی افت کرده است.

وی بر برخورد جدی با حفر چاه غیرمجاز به ویژه در مناطق شرقی استان تاکید کرد و گفت: برداشت غیر اصولی از سفره‌های آب زیرزمینی موجب تغییرات فیزیکی در آبخوان‌های استان می‌شود که این تغییرات غیرقابل جبران است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان با بیان اینکه افت آب زیرزمینی در دشت دهگلان به کاهش ۵۱۸ میلیون مترمکعبی مخزن این دشت منجر شده است، تاکید کرد: مخزن دشت‌های قروه و چاردولی نیز به ترتیب ۶۰ و ۸۶ میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

کردستان، استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان‌ها می‌شود.

میزان بارندگی سالانه در شرایط عادی اقلیمی معادل ۴۵۵ میلی‌متر و بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهرهای مریوان و بانه با حدود ۸۰۰ میلی‌متر و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود ۴۰۰ میلی‌متر و در قسمت مرکزی یعنی سنندج نزدیک به ۵۰۰ میلی متر است.

از حوضه های آبریز اصلی استان کردستان می‌توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه‌های آبریز فرعی نیز به سفیدرود شامل رودخانه‌های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه اشاره کرد.

تعداد دشت‌های استان ۹ مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ مورد دیگر در جنوب استان واقع شده است و دشت‌های قروه،  دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت‌های ممنوعه محسوب می‌شود.  

از مجموع ۱۸ سد کردستان، ۱۰ سد به بهره‌برداری رسیده که مدیریت چهار سد آن در دست این استان و ۶ سد دیگر مربوط به استان‌های همجوار است، ضمن اینکه هشت سد نیز در حال اجرا است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha