نایب رییس مجلس: با ساختارهای فسادزا برخورد بیشتری بشود

مشهد- ایرنا- نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی گفت: باید با مولفه‌ها، ساختارها و قوانین فسادزا برخورد بیشتری بشود.

به گزارش روز شنبه استانداری خراسان رضوی سید امیر حسین قاضی‌ زاده‌ هاشمی در مراسم گرامیداشت هفته قوه قضاییه که با حضور اعضای شورای عالی قضایی استان، استاندار و رییس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد افزود: مشکلی در کشور داریم که معمولاً برخورد ما با معلولها نسبت به علتها قوت بیشتری دارد و در حوزه اجرا هم به همین ترتیب است. 

وی ادامه داد: عدالت، اصلی‌ترین مساله جامعه بشری از ابتدای شکل‌گیری جامعه‌ است و عدالت در بعد فردی و بعد اجتماعی معانی خاص خود را دارد.
نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی گفت: اسلام، پایه عدالت را عمل به شرع می‌داند و انقلاب اسلامی هم شکل گرفت تا شرع مقدس در زندگی اجتماعی مردم جاری بشود و این جاری شدن باید ابتدا در مقررات و سپس در اقدامات اجرایی خود را نشان بدهد.
قاضی‌ زاده‌ هاشمی افزود: قوه قضائیه مسوولیت‌های گسترده‌ای پیدا کرده است و بخشی از این مسوولیت‌ها از جمله پیشگیری، احقاق حقوق عامه، نظارت بر اجرا و رسیدگی به شکایات و مظلمه خواهی مردم است.
استاندار خراسان رضوی هم در این نشست گفت: بخش قضا و داوری در دنیا هم به جهت اهمیتی که دارد بسیار مورد توجه کشورها قرار گرفته است.
علیرضا رزم حسینی افزود: مراجعه کمتر به دستگاه قضا نشان‌دهنده فعال‌تر بودن بخش اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است و هر جا از اول انقلاب رشد اقتصادی خوبی داشته‌ایم پرونده‌های قضایی کمتر وجود داشته است.
وی ادامه داد: عملکرد بسیار درخشان رییس دستگاه قضا تاکنون متوجه به ترک فعل‌ها و اساساً تشکیل نشدن پرونده است و در صورت ساماندهی این بخش پرونده‌های قضایی کمتر خواهد شد و زندانیان کمتری خواهیم داشت.
در ادامه این جلسه رییس کل دادگستری خراسان رضوی نیز گفت: اگر در کسب و کار، اقتصاد، شهر و دنیای بهتر زندگی کنیم به طور قطع پرونده کمتری تشکیل شده و اختلافات خانوادگی کمتری را شاهد خواهیم بود و این نگاهی است که در استان ما تا حدودی شکل گرفته و اجرایی شده است.
غلامعلی صادقی افزود: توقع ما این است که دو قوه مجریه و مقننه به کمک بخش قضا بیایند و این کثرت کاری که خدمتگزاران مردم در واحدهای قضایی را فرسوده کرده است کمی کاهش دهند.
وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی بعد از تصویب هر قانونی چند عنوان جزایی به آن اضافه می‌کند که اگر این رویه اصلاح نشود دستگاه قضایی نخواهد توانست با وجود قانون به مردم بگوید که به پرونده‌ها رسیدگی نمی‌کند.
رییس کل دادگستری خراسان رضوی گفت: دستگاه قضایی استان علاوه بر این که به اقدامات جدید برای کاهش پرونده‌ها نیاز دارد با محدودیت‌های بودجه‌ای و مشکلات دیگری هم دست و پنجه نرم می‌کند و انتظار دارد که نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در این بخش هم مساعدت لازم را انجام دهند.

رییس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: در همین مدت کوتاهی که رییس جدید قوه قضائیه کار خود را شروع کرده‌اند بارقه‌های امید در باور و اذهان مردم و تغییر نگاه مردم نسبت به قوه قضاییه را شاهد هستیم.
احسان ارکانی با تاکید بر این که قوه قضائیه در جایگاه شایسته خود قرار گرفته است افزود: هر چه قدر که دستگاه قضا تقویت و برای آن اعتبار تخصیص داده شود عواید و منافع این سرمایه‌گذاری چندین برابر به کشور برمی‌گردد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha