۷ تیر ۱۳۹۹،‏ ۹:۳۴
کد خبرنگار: 2176
کد خبر: 83835003
۰ نفر

برچسب‌ها

عفو ریاست جمهوری موجب آزادی ۵۰ شهروند سوری ساکن درعا شد

تهران-ایرنا- مرکز موسوم به آشتی ملی وابسته به وزارت دفاع روسیه در سوریه گزارش داد که ۵۰ شهروند سوریه به موجب عفو ریاست جمهوری در شهر درعا در جنوب این کشور آزاد شدند.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری اسپوتنیک، سخنگوی این مرکز که به نام وی در خبر اشاره ای نشده است افزود،  به کمک اداره اول مرکز آشتی ملی سوریه در درعا و دستورالعمل های ریاست جمهوری سوریه و درخواست های قبلی، ۵۰ نفر از شهروندان سوری از زندان ها آزاد شدند.

پیشتر برخی اعتراض ها در شهر درعا در هفته های گذشته موجب دستگیری شماری از معترضان شده بود.

در جریان ادامه اعتراض ها در دو شهر جنوبی سوریه شامل سویدا و درعا یکی از درخواست های حاضران آزادی افراد بازداشت شده بود.  

سخنگوی مرکز آشتی ملی وابسته به وزارت دفاع سوریه در همین حال اعلام کرد که از ۱۶ می ۲۰۲۰ مرکز اشتی ملی سوریه یک مرکز در استان درعا میان طرف های درگیر و نظارت بر تردد پناهجویان و آوارگان در سوریه افتتاح کرده و تاکنون درخواست های چهار نفر از شهروندان سوریه مورد بررسی قرار گرفته و شماری از شهروندان به روستاهای خود بازگردانده شده و عملیات انسانی منظمی در جریان است.

شمار زیادی از سوری ها به دنبال آغاز بحران در اسفند ماه ۱۳۸۹ مجبور به ترک خانه و کاشانه های خود در استان درعا و ورود به اردن به عنوان آواره شدند.

در ماه های اخیر بسیاری از این آوارگان به دنبال برقراری آرامش به شهرها و مناطق خود در سوریه بازگشته اند و این روند همچنان ادامه دارد.

خبرگزاری روسیا الیوم نیز امروز (شنبه) اعلام کرد که بسیاری از شهروندان سوری در کشورهای دیگر که به دلیل تعلیق پروازها پس از شیوع ویروس کرونا نتوانستند به سوریه بازگردند، در انتظار بازگشت به کشور خود هستند بخصوص آنهایی که فعالیت هایشان و مدت اقامتشان به پایان رسیده و ماندن در کشورهای دیگر برای آنها هزینه های بسیاری دارد.

شیوع کرونا در ۲۱۰ کشور جهان تاکنون موجب ابتلای ۹ میلیون و ۸۲۵ هزار و ۴۱۶ نفر شده و مرگ ۴۹۴ هزار و ۳۸۲ نفر را نیز در پی داشته است که در این ارتباط امریکا در رتبه اول جهان قرار دارد.

دولت سوریه از ۱۳ می گذشته در راستای مبارزه با شیوع ویروس کرونا پروازها را به تعلیق در آورد و با اینکه بسیاری از ممنوعیت ها برداشته شده است اما هنوز پروازها برقرار نشده و تنها برخی پروازها برای بازگردان مسافران به سوریه بخصوص دانشجویان انجام می شود که آخرین مورد آن در ۲۱ ماه جاری میلادی بود که یک هواپیمای سوری ۲۵۰ دانشجو را از هند به دمشق منتقل کرد.

در سوریه تاکنون بر  اساس گزارش های رسمی ۲۵۵ نفر به کرونا مبتلا و ۸ نفر نیز فوت کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =