مردم سلیمانیه علیه حملات ترکیه به اقلیم کردستان عراق تظاهرات کردند

تهران- ایرنا- مردم شهر سلیمانیه اقلیم کردستان عراق روز جمعه با برپایی تظاهراتی به عملیات نظامی ترکیه در این اقلیم اعتراض کردند.

به گزارش تارنمای شفق نیوز عراق، شماری از مردم شهر سلیمانیه در این تظاهرات اعتراضی، حملات هوایی ارتش ترکیه را به روستای «کانی ماسی» استان سلیمانیه و مناطق دیگر اقلیم محکوم کردند.

معترضان از جامعه جهانی خواستند تا نسبت به حملات مکرر و همه روزه ترکیه به اقلیم کردستان، موضع‌گیری قاطعی اتخاذ کنند.  

این تظاهرات در حالی برگزار شده که پیش از این نیز، تشکل نمایندگان اتحاد میهنی کردستان در پارلمان عراق خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای توقف حملات ترکیه به شمال عراق شده بودند.

این تشکل با صدور بیانیه‌ای به عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق واکنش نشان داد و اعلام کرد: ما خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت برای توقف حملات و بمباران‌های ترکیه هستیم. همچنین می‌خواهیم کمیته قانونی برای اقامه دادخواست در دادگاه‌های بین‌المللی با هدف گرفتن غرامت برای خانواده‌های قربانیان تشکیل شود.

طبق آخرین خبرها، حمله هوایی پنجشنبه شب یک جنگنده ناشناس به استان سلیمانیه در شمال عراق، جان سه غیرنظامی را گرفت.

در همین حال، برخی منابع غیر رسمی اعلام کردند که جنگنده‌های ترکیه اقدام به این حمله کرده‌ و هدف بمباران، اعضای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) بوده است؛ هرچند این اطلاعات تاکنون تأیید نشده است.

وزارت امور خارجه عراق در اعتراض به حمله دوشنبه گذشته جنگنده بمب‌افکن‌های ترکیه به عمق ۱۹۳ کیلومتری حریم هوایی عراق، ۲ بار در روزهای اخیر فاتح یلدز سفیر ترکیه در بغداد را فراخوانده است.

کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق نیز روز چهارشنبه تأیید کرد که عراق شکایت خود را علیه تجاوزات اخیر به خاک خود تقدیم شورای امنیت سازمان ملل متحد کرده است.

ارتش ترکیه اعلام کرده است که با انجام عملیاتی موسوم به «پنجه ببر» در شمال عراق، به دنبال آن است که این مناطق را از حضور عناصر پ.ک.ک پاک سازد.

ترکیه در سال‌های اخیر علیه افراد مسلح حزب کارگران کرد ترکیه دست به اقدامات نظامی زده و این حملات همچنان ادامه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =