رییس دادگستری اصفهان: دشمن بدنبال شعله‌ور کردن اختلاف‌های داخلی است

اصفهان- ایرنا- رییس کل دادگستری اصفهان گفت: در این بازه زمانی، دشمن به دنبال شعله‌ور کردن اختلاف‌های جزیی داخلی است و همه گروه‌ها و گروهک‌های خود را در این زمینه متحد کرده‌ است.

محمدرضا حبیبی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر اصفهان که در مصلای بزرگ امام این شهر به مناسبت هفته قوه قضاییه سخن می‌گفت، با توصیه به اقشار و اصناف برای اتحاد در برابر دشمن و قرار گرفتن پشت سر رهبر انقلاب به‌منظور ماندگاری نظام افزود: ما نمی‌گوییم مطالبه‌گری نکنید اما این مطالبه‌گری باید با کسب مجوز و در فضای آرام صورت بگیرد در غیر این صورت کنترل آن از دست خارج می‌شود.

وی هشدار داد: اگر اغتشاشی رُخ دهد که مصداق فساد فی‌الارض باشد با آن برخورد قاطعانه و قانونی خواهد شد.

رییس کل دادگستری اصفهان همچنین در باره پرونده‌های قضایی موجود در استان ادامه داد: شعار دادگستری اصفهان در یکسال اخیر تعیین تکلیف پرونده‌های مُعوقه بود که در این زمینه به یک میلیون و ۵۰ فقره پرونده از اردیبهشت ۹۸ تا پایان اردیبهشت ۹۹ رسیدگی شد.
وی تصریح کرد: این آمار به معنای این میزان دعوا نیست بلکه منظور مراحل و مقاطع مختلف رسیدگی به پرونده‌هاست.
حبیبی خاطرنشان کرد: در یکسال گذشته ۵۰ درصد پرونده‌های محاکم تجدیدنظر حل و فصل شد و اصفهان سال گذشته رتبه اول کشور را در کاهش موجودی پرونده‌ها در محاکم قضایی را کسب کرد.
وی با بیان‌اینکه ۳۱ درصد پرونده‌های محاکم شورای حل اختلاف استان به صلح و سازش منجر شده است، اظهار داشت: ۵۰ درصد از پرونده‌های موجود در شوراهای حل اختلاف نیز حل و فصل شده است.
رییس کل دادگستری اصفهان ۱۰ عنوان اول پرونده‌های کیفری استان را شامل ضرب و جرح، توهین، تهدید و صدمات ناشی از حوادث رانندگی اعلام کرد و افزود: این موضوع‌ها نباید در صدر پرونده‌های کیفری باشد.
وی یادآور شد: این آمار نتیجه بی‌توجهی به تعلیم و تربیت و پرورش در مقابل آموزش است که ما نسبت به آن غافل بوده‌ایم.
حبیبی افزود: نتیجه این بی‌توجهی برغم کسب پیشرفت‌های خوب علمی، افزایش آمار پرونده‌های کیفری است.
وی یادآور شد: این غفلت در پرونده‌های حقوقی هم موثر بوده و آمار پرونده‌های طلاق بالا رفته است.
حبیبی در زمینه کاهش جمعیت زندانیان در زمان شیوع ویروس کرونا در اصفهان نیز گفت: هفت هزار زندانی به مرخصی فرستاده شدند و حکم عفو یکهزار و ۳۰۰ زندانی دیگر نیز از رهبر معظم انقلاب اخذ شد.
حبیبی با اشاره به همت خیران برای آزادی زندانیان افزود: بیش از ۸۰۰ زندانی بدهکار مالی، سال گذشته آزاد شدند و در راستای قانون کاهش مجازات با بهره‌گیری از مجازات جایگزین و پابند الکترونیکی بویژه برای زنان، آمار زندانیان استان کاهش یافت.
وی از ارسال ۹۱ درصد ابلاغ‌ قضایی از طریق تلفن همراه و سیستم الکترونیکی خبر داد و گفت: استفاده از این روش به حفظ آبروی افراد در محل سکونت و کار منجر می‌شود.
رییس کل دادگستری اصفهان ادامه داد: با ورود ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در استان در سال رونق تولید به ۴۰ مورد از شرکت‌ها، تولیدی‌ها، کارگاه‌ها و سایر اصنافی که نیروهای کار خود را تهدید به اخراج کرده بودند، رسیدگی شد.
وی تکریم کارکنان را مقدمه تکریم ارباب رجوع دانست و تصریح کرد: کارکنان باید در ساختمانی مناسب فعالیت کنند که در این راستا بزرگترین ساختمان قضایی کشور در فضایی به وسعت بیش از ۴۰ هزار مترمربع در اصفهان راه‌اندازی خواهد شد که عملیات اجرایی آن از یکسال پیش آغاز شده است.
نمازجمعه این هفته شهر اصفهان به امامت آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان اقامه شد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =