۶ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۲۸
کد خبرنگار: 2651
کد خبر: 83834553
۲ نفر

برچسب‌ها

هشدار رییس شبکه بهداشت اندیکا در خصوص خطر عقرب گزیدگی

اهواز – ایرنا – رییس شبکه بهداشت و درمان اندیکا گفت : مردم این شهرستان عقرب گزیدگی را جدی بگیرند و در صورت گزش حتما به درمانگاه مراجعه کنند .

دکتر وحید کاظمی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد : همه درمانگاه های این شهرستان به سرم ضد عقرب (پاد زهر) مجهز هستند و نیاز است آسیب دیدگان به توصیه های پزشک توجه کنند.

وی افزود :نوع سازه های روستایی و عشایری ، عدم بهسازی ساختمان ها ، شرایط جغرافیایی و وجود زمین های کشاورزی سالانه آمار بالایی از عقرب گزیدگی در استان را به خود اختصاص می دهد .

 رییس شبکه بهداشت و درمان اندیکا گفت : سال گذشته حدود ۲ هزار و ۳۰۰ عقرب گزیدگی در این شهرستان گزارش شد که خوشبختانه همه آنها مداوا شدند .

وی افزود : امسال هم موارد زیادی عقرب گزیدگی گزارش شده و خوشبختانه همه موارد مداوا شدند اما یک مورد آن که متعلق به مادری ۲۸ ساله در روستای شیرین بهار بود به دلیل عدم توجه به توصیه های پزشک هم اکنون در بخش آی سی یو بیمارستان امام خمینی (ره) اهواز بستری شده است .

رییس شبکه بهداشت و درمان اندیکا گفت : این بیمار به رغم توصیه های اکید پزشک درمانگاه مبنی بر اعزام به بیمارستان ، متاسفانه بعد از انجام اقدامات اولیه و تزریق پاد زهر ، با رضایت شخصی از درمانگاه مرخص شد .

وی افزود : به شهروندان توصیه می شود ضمن بهسازی ساختمان ها و سکونت گاه های فصلی حتما سمپاشی را نیز با رعایت اصول بهداشتی انجام دهند .

هر ساله به طور میانگین ۴۲ تا ۴۵ هزار مورد گزیدگی سمی در  ایران رخ می دهد که بر اساس آمارها، بیشترین عقرب گزیدگی و بیشترین موارد مرگ و میر ناشی از آن در استان خوزستان رخ می­دهد.

پس از خوزستان استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان،  بوشهر، فارس و کرمان به ترتیب بیشترین موارد عقرب گزیدگی را دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =