اعتراض نماینده آفریقایی تبار مجلس پاکستان به تبعیض‌نژادی در آمریکا

اسلام‌آباد - ایرنا - نماینده آفریقایی تبار مجلس ایالتی در جنوب پاکستان که مبارزه با نژادپرستی به ویژه تبعیض علیه تیره پوستان را از مهم‌ترین اهداف ورود خود به دنیای سیاست می‌داند، موج نژادپرستی و قتل جورج فلوید سیاهپوست آمریکایی توسط پلیس سفید پوست این کشور را به شدت محکوم کرد.

به گزارش روز جمعه رسانه‌های پاکستان، خانم «تنزیله قنبرانی» از قبیله "شِیدی" اولین فرد از این جامعه اقلیت پاکستان محسوب می‌شود که توانست وارد دنیای سیاست شده و سپس به عنوان نماینده به پارلمان راه پیدا کند.  

اعضای جامعه اقلیت شِیدی تبار آفریقایی دارند و گفته می‌شود بیش از یک قرن گذشته توسط بازرگانان عرب به عنوان برده و یا سرباز به شبه قاره هند منتقل شده اند. شمار افراد این قبیله در پاکستان نزدیک به ۲۵۰ هزار تخمین زده می‌شود که بیشتر آنان ساکن ایالت سِند در جنوب و مناطق جنوبی ایالت پنجاب هستند.  

این نماینده ۴۱ ساله تانزانیاییتبار، با ارائه قطعنامه‌ای به مجلس ایالتی پاکستان، خواستار برخورد جدی دولت کشورش با معضل نژادپرستی شد و افزود: جامعه ما باید خود را از گرایش‌های غیرانسانی مرتبط با تبعیض و رفتاردوگانه با رنگین پوستان رها کند.  

وی همچنین با محکوم کردن موج نژادپرستی در آمریکا به ویژه قتل جورج فلوید به دست پلیس سفید پوست آمریکایی،  افزود: مجازات شدن برای چیزی که از اختیار ما خارج است (رنگپوست) واقعیتی است که نشان می‌دهد همه جامعه سیاه پوستان همه روزه با مشکلات کوچک و بزرگی در سراسر جهان روبه رو هستند.  

این نماینده آفریقایی تبار مجلس ایالتی پاکستان با اشاره به برخی مشکلات پیش روی اعضای سیاهپوست قبیله شِیدی در این کشور جنوب آسی مانند تعبیض آموزشی، ارتباط با مردم و تشکیل خانواده از طریق ازدواج با افراد خارج از قبیله شِیدی، گفت: تبعیض اجازه پیشرفت جامعه رنگین پوستان را نمی‌دهد.  

انتخاب تنزیله قنبرانی از قبیله تیره پوست شِیدی با حمایت حزب مردم به عنوان عضو پارلمان ایالتی در جنوب پاکستان، به عنوان پیروزی بزرگی برای قبایل اقلیت که با تبعیض روبرو هستند، محسوب می‌شود.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =