نسل کنونی مقاومت تربیت‌یافتگان مجاهدانی چون شهید چمران است

تهران - ایرنا - شهردار "الغبیری" در جنوب بیروت، با گرامی‌داشت یاد و نام شهید «مصطفی چمران»، نسل کنونی فرماندهان و رزمندگان مقاومت اسلامی را تربیت یافتگان مکتب شهدای چون شهید بزگوار چمران دانست .

به گزارش روز جمعه رایزنی فرهنگی سفارت ایران در لبنان ، «مَعَن خلیل» در همایش مجازی بزرگداشت سی و نهمین سالگرد شهادت چمران و مجاهدت‌های آن شهید که به همت این رایزنی برگزار شد، افزود: منطقه الغبیری با نام شخصیت‌های بزرگی چون «امام خمینی» (ره)، شهید «هادی نصرالله»، «سید عباس موسوی»، شهید «عماد مغنیه»، «سید موسی صدر» و شهید مصطفی چمران مزین شده و بزودی خیابانی به نام شهید سردار «قاسم سلیمانی» در این منطقه مزین خواهد شد.

وی اضافه کرد: این منطقه همان جایی است که شهید چمران در آن و در خانه نیازمندان سکونت داشت و جهاد کرد و بسیاری از فرمانده‌هان و شهدای فرمانده با همت او تربیت شدند و ما به نام شورای شهرداری الغبیری و اهالی آن با فرمانده فقید مقاومت شهید چمران پیمان می‌بندیم که از راه جهاد و خدمات او حراست کنیم و فرهنگ مقاومت را گسترش دهیم، با او برای تحقق پیروزی پیمان نمی‌بندیم، چرا که پیروزی توسط برادرانش و فرزندان نسل او محقق شده و نسل امروز ما از ثمره‌ای که مقاومت برای ما به ارمغان آورد، بهره می‌برد.
در ادامه این نشست «عباس خامه یار» رایزن فرهنگی ایران در لبنان گفت: شهید چمران شخصیتی بود که زمان، مکان، قومیت و مذهب نمی‌توانست، وی را محدود کند. او بود که بنابه گفته خویش، تمام لذت‌های زندگی‌اش در آمریکا را رها کرد و به رغم جایگاه علمی و حرفه‌ای خود از تعلقات مادی دست کشید و به سرزمین «ابوذر غفاری» آمد؛ تأثیرپذیری محوری ایشان از شخصیت ابوذر که نقش برجسته‌ای در تبلیغ رسالت پیامبر اکرم(ص) داشت، آشکار بود؛ فرستاده‌ای که با امام موسی صدر در حمایت از محرومان ، نیازمندان و مستضعفان همراه شد و بنیان مقاومت را تأسیس کرد؛ وی الگویی برای انقلابیون و رزمندگان بود و نام و کردار خود را جاودان ساخت و ستاره‌اش در آسمان مقاومت همچنان می‌درخشد.
خامه یار افزود: این‌گونه مقدر بود تا شهید چمران حق خود را نسبت به انقلاب اسلامی ادا و بنیان مقاومت در ایران و لبنان و از آنجا تا قدس را تأسیس کند.

«مهدی چمران» برادر شهید مصطفی چمران نیز در این همایش درباره این شهید بزرگوار گفت: وی پیرو مکتب حضرت امیر المؤمنین (ع) بود ، او یک دانشمند بزرگ الکترونیک و فیزیک پلاسما بود که مدرک دکترای خود را از دانشگاه «برکلی» در کالیفرنیا دریافت کرد و برای «ناسا» سال‌ها پژوهش و تحقیق می‌کرد؛ در رشته خودش به ویژه فیزیک پلاسما اولین ایرانی بود که در آمریکا روی این موضوع کار کرد؛ این دانشمند برجسته در کنارش یک رزمنده، فرمانده شجاع و توانمند و بی‌نظیر نظامی و جنگ‌های چریکی بود و در کنار آنها، آن شهید یک سیاست‌مدار نیز بود؛ پیداکردن این خصوصیات در کنار هم کار بسیار مشکلی است.

به گفته وی، شهید چمران یک مدیر موفق بود، هر جای دنیا که رفت سازمان و تشکیلاتی تأسیس کرد؛ در لبنان سازمان «امل» و حرکت محرومان، در آمریکا انجمن‌های اسلامی و در ایران ستاد جنگ‌های نامنظم را شکل داد.
«محمد نصرالله» نماینده پارلمان لبنان از دیگر سخنرانان این همایش بود که گفت: شهید چمران در تمام فعالیت‌هایی که امام موسی صدر در ایجاد جنبش محرومان انجام می‌داد، شریک بود؛ همچنین این شهید بزرگوار در تمام فعالیت‌هایی که امام موسی صدر در جهت آماده‌سازی انقلاب اسلامی ایران انجام می‌داد، وی را همراهی می‌کرد.
نصرالله افزود: شهید چمران ارکان مقاومت در لبنان و جمهوری اسلامی را با یکدیگر جمع کرد و باید بگویم که وی «سرآمد ولادت محور» مقاومتی بود که به برکت آن امروز ما با عزت و کرامت در لبنان، سوریه، جمهوری اسلامی ایران و یا غزه مشاهده می‌کنیم.

«ابو احمد فؤاد» دبیرکل «جبهه مردمی آزادی فلسطین – سوریه» نیز درباره شخصیت شهید چمران در این همایش مجازی گفت: ما با تمام احترام و تقدیر از شهید چمران یاد می‌کنیم و همچنان این نام در میان مبارزان، رزمندگان و رهبران فلسطینی زنده است. به خوبی به یاد دارم که پادگان‌هایی در بعلبک و جنوب لبنان وجود داشت که شهید چمران با همکاری نیروهای آموزشی فلسطینی و لبنانی در تأسیس نیروهای جنبش امل زیر نظر امام موسی صدر نقش داشت.
ابو حمد گفت: ما به داشتن چنین رزمندگان، مبارزان و قهرمانانی افتخار می‌کنیم؛ شهید چمران با رهبران فلسطینی رابطه ویژه‌ای داشت. وی پس از بازگشت به جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی در اقدامی که امام خمینی(ره) در تغییر سفارت اسرائیل به سفارت فلسطین انجام داد، ایفا کرد. همه ما آن سخنان را به یاد داریم و به آن افتخار می‌کنیم که امام راحل فرمودند: این رژیم غده‌ای سرطانی است که باید از بین برود؛ ما در همین مسیر که در جهت از بین رفتن اسرائیل است، حرکت خواهیم کرد، ما هرگز تسلیم نخواهیم شد و این رژیم، رژیمی ساختگی، جعلی و غده سرطانی است که باید از بین برود.
«محمود القماطی» عضو شورای سیاسی حزب‌الله نیز در این همایش درباره نقش شهید چمران در لبنان گفت: این شهید بزرگوار در مراحل تأسیس مجلس اعلای شیعیان لبنان حضور داشت و همزمان برای انقلاب اسلامی ایران نیز فعالیت می‌کرد. در مناطق «رب ثلاثین» و جبهه‌های جنوب در مقابله با دشمن صهیونیستی نیز حضور داشت.
القماطی افزود: وی نقش مهمی در تأسیس جنبش امل، مجلس اعلای شیعیان لبنان و نیز نقش مهمی در تأسیس جمهوری اسلامی ایران داشت. وی بر اساس تکلیف عمل می‌کرد و ارتباط مستحکمی با کادر و نیروهای اولیه مقاومت اسلامی پس از تجاوز اسرائیل به خاک لبنان داشت.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =