کُردهای عراق خواستار نشست فوری شورای امنیت برای توقف حملات ترکیه شدند

تهران - ایرنا- تشکل نمایندگان اتحاد میهنی کردستان در پارلمان عراق خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل برای توقف حملات ترکیه به شمال عراق شدند.

به گزارش روز جمعه شبکه خبری روسیا الیوم، این تشکل با صدور بیانیه‌ای به عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق واکنش نشان داد و اعلام کرد: ما خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت برای توقف حملات و بمباران‌های ترکیه هستیم. همچنین می‌خواهیم کمیته قانونی برای اقامه دادخواست در دادگاه‌های بین‌المللی جهت گرفتن غرامت برای خانواده‌های قربانیان تشکیل شود.

در این بیانیه آمده است: با نهایت تاسف روز پنجشنبه ترکیه با نقض مجدد حاکمیت عراق در عملیات نظامی دیگر به چند روستا در استان سلیمانیه به ویژه شهر گردشگری «کونه ماسی» حمله کرد که در اثر آن شماری از عراقی‌ها کشته یا زخمی شدند. ترکیه با این عملیات به یادداشت‌های اعتراض‌آمیز دولت عراق را که آن تحویل سفیر ترکیه در این کشور شده است ، بی اعتنایی کرد. همچنین آنکارا به بهانه پیگرد نیروهای مخالفش، ذره‌ای برای خون ساکنان این روستاها که به آن حمله می‌کند، ارزش قائل نیست. 

نمایندگان اتحاد میهنی کردستان عراق در پارلمان این کشور ادامه دادند : در حالی که ما تلاش‌ می‌کنیم روابط دوستانه خود را با کشور همسایه ترکیه حفظ کنیم، در عین‌حال تاکید داریم که خون مردم عراق حرمت دارد و حاکمیت اراضی عراقی خط قرمز و جزو مبانی اساسی است که برای حفظ آن تلاش می‌کنیم.

این تشکل در بیانیه خود از سران سه قوه کشور خواست برای جلوگیری از ادامه حملات ترکیه فورا وارد عمل شده و اقدامات قاطعانه‌ای را در این‌باره انجام دهند. 

در ادامه بیانیه مزبور از وزارت خارجه عراق و نماینده این کشور در شورای امنیت نیز درخواست شده است تا موضوع برگزاری نشست فوری شورای امنیت برای توقف عملیات نظامی ترکیه در اراضی عراق را در دستور کار خود قرار دهند.

طبق آخرین خبرها، حمله هوایی پنجشنبه شب یک جنگنده ناشناس به استان سلیمانیه در شمال عراق جان، سه غیرنظامی را گرفت.

در همین حال برخی منابع غیر رسمی اعلام کردند که جنگنده‌های ترکیه اقدام به این حمله کرده‌اند و هدف بمباران اعضای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) بوده است، هرچند این اطلاعات تاکنون تأیید نشده است.

وزارت امور خارجه عراق در اعتراض به حمله دوشنبه گذشته جنگنده - بمب‌افکن‌های ترکیه به عمق ۱۹۳ کیلومتری حریم هوایی عراق، ۲ بار در روزهای اخیر فاتح یلدز سفیر ترکیه در بغداد را فراخوانده است.

کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق نیز روز چهارشنبه تأیید کرد که عراق شکایت خود را علیه تجاوزات اخیر به خاک خود تقدیم شورای امنیت سازمان ملل متحد کرده است.

ارتش ترکیه اعلام کرده است که با انجام عملیاتی موسوم به «چنگال» در شمال عراق به دنبال آن است که این مناطق را از حضور عناصر پ. ک. ک پاکسازی کند.

ترکیه در سال های اخیر علیه افراد مسلح حزب کارگران کرد ترکیه دست به اقدامات نظامی زده و این حملات همچنان ادامه دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha