استاندار خوزستان: تمام استانداردهای اجرای خط لوله گوره به جاسک اخذ شده‌اند

اهواز- ایرنا- استاندار خوزستان مشارکت شرکت‌های لوله‌سازی اهواز و فولاد اکسین در ساخت خط لوله گوره به جاسک را موفقیت‌آمیز خواند و گفت: تمام استاندارهای بین‌المللی برای تولید لوله‌های این طرح توسط شرکت لوله سازی اهواز اخذ شده که نشان‌ از توان ساخت داخل در اجرای طرح‌های عظیم است.

غلامرضا شریعتی عصر پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: تمام صنایع مورد نیاز برای اجرای طرح گوره به جاسک با تلاش دولت در کشور وجود دارد و با اعتماد به تولید داخل، وزارت نفت از ظرفیت بسیار مناسب شرکت لوله‌سازی اهواز و همچنین فولاد اکسین برای ساخت این خط لوله استفاده کرد.

وی ادامه‌داد: حضور متخصصات داخلی در لوله‌سازی اهواز و فولاد اکسین باعث شد تا استان خوزستان در یکی از مهمترین طرح‌های راهبردی کشور که امنیت ملی را در پی‌دارد، مشارکت فعال و موفقی داشته باشد.

نماینده عالی دولت در استان خوزستان انجام تعهدات شرکت لوله‌سازی اهواز برای ساخت لوله‌های مورد نیاز این خط انتقال را بر اساس برنامه زمان‌بندی تعیین شده دانست و گفت: مشارکت لوله‌سازی اهواز در اجرای این طرح به ‌تحقق یکی از مهمترین برنامه‌های تولیدی و اقتصادی کشور کمک فراوانی کرده است.

 وی آزمایشگاه شرکت لوله‌سازی اهواز را به عنوان آزمایشگاه مرجع تضمین کیفیت ورق‌های اسلب به کار رفته در لوله‌های این طرح اعلام‌کرد و افزود: همزمان وزارت نفت تاییدیه کیفیت ورق‌هایی که برای تولید این لوله‌ها استفاده شده را از شرکت‌های تخصصی خارج کشور اخذ کرده است.

عملیات احداث خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک و پایانه صادراتی در منطقه مکران امروز پنج‌شنبه با دستور رییس جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس آغاز شد.

این طرح راهبردی و ملی با هدف انتقال یک میلیون بشکه نفت خام سبک و سنگین صادراتی در روز با هدف ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز از کوره به پایانه جاسک و ذخیره‌سازی نفت خام و صادرات آن ازطریق پایانه جدید جاسک تکمیل می‌شود.

خط انتقال نفت خام گوره به جاسک هم‌اکنون ۳۹ درصد پیشرفت داشته که شامل ۸۶۰ کیلومتر عملیات مسیرسازی،‌۴۴۰ کیلومتر ساخت لوله، ۳۵۰ کیلومتر لوله حمل شده به کارگاه و ۲۶۰ کیلومتر نیز عملیات جوشکاری است.

یکی از مهمترین مشخصات این طرح تامین یک هزار کیلومتر لوله سازگار با نفت ترش، احداث خط لوله ۴۲ اینچ انتقال نفت خام از تلمبه‌خانه گوره به پایانه جاسک به طول تقریبی یک هزار کیلومتراست که بخش مهمی از آن در شرکت لوله سازی اهواز در حال ساخت است.

در طرح خط لوله نفتی گوره به جاسک، حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار قرارداد تأمین لوله و حدود ۴۸ میلیون دلار مربوط به ساخت پمپ‌های انتقال می‌شود که از کارخانجات داخلی و با تکیه بر توان داخلی در حال تأمین است.

در ایجاد زنجیره تولید لوله NACE، تبدیل تختال به ورق و سپس لوله که برای نخستین بار اتفاق افتاده است، شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شرکت فولاد اکسین خوزستان، لوله‌سازی اهواز و ایران آروین، لوله سازی ماهشهر و لوله سازی صفا فعالیت می‌کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =