اریکسون برای کنار زدن هوآوی در طرح مخابراتی انگلیس خیز برداشت

لندن – ایرنا – شرکت سوئدی اریکسون برای مشارکت در طرح پر حاشیه راه‌اندازی اینترنت پر سرعت نسل پنجم انگلیس و جایگزینی شرکت چینی هوآوی اعلام آمادگی کرد.

«آرون بانسال» مدیر حوزه اروپایی اریکسون در گفت‌وگو با شبکه خبری اسکای مدعی شد که این شرکت قادر است تمامی تجهیزات شرکت چینی هوآوی را در زیر ساخت‌های مخابراتی انگلیس جایگزین کند. وی ابراز امیدواری کرد که دولت انگلیس هرچه سریع‌تر پیمان‌کار طرح راه‌اندازی اینترنت پر سرعت نسل پنجم را انتخاب کند.

اریسکون در یک سال گذشته هم موفق شده تا در ۹ طرح مخابراتی کشورهای اروپایی مشارکت و جایگزین هوآوی و نوکیا شود.

بانسال مدعی شد که چنانچه دولت انگلیس نسبت به ساخت قطعات فنی در چین حساسیت دارد، این شرکت امادگی دارد تا از ظرفیت کارخانه‌هایش در استونی و لهستان برای این منظور استفاده کند.

دولت انگلیس بهمن ماه گذشته به رغم فشارهای کاخ سفید با مشارکت هوآوی در طرح راه‌اندازی اینترنت پرسرعت نسل پنجم در این کشور موافقت کرده بود.

براساس تصمیم آژانس امنیت سایبری ملی انگلیس، هواوی به صورت محدود در طرح راه‌اندازی اینترنت پرسرعت انگلیس مشارکت داده شد.

در این طرح، هواوی از ارائه و نصب تجهیزات در بخش‌های حساس شبکه ارتباطات انگلیس موسوم به «هسته مرکزی» منع شده و تنها مجاز است تا ۳۵ درصد از ابزار حواشی شبکه را تجهیز کند.

این شرکت چینی همچنین از مشارکت در مناطق نزدیک به پایگاه‌های نظامی و هسته‌ای انگلیس منع شده است.  

با این حال اعلام تحریم‌های جدید آمریکا علیه شرکت مخابراتی چینی هواوی، انگلیس را ناگزیر به پیدا کردن جایگزین برای مشارکت در طرح مخابراتی خود کرده است.

سخنگوی دولت انگلیس می‌گوید: آژانس امنیت سایبری ملی به دقت در حال بررسی پیامدهای تحریم جدید آمریکا علیه هواوی، بر شبکه مخابراتی انگلیس است.

آمریکا، شرکت هواوی را به جاسوسی برای دولت چین متهم و تهدید کرده که سپتامبر آینده تحریم‌های جدیدی را علیه این شرکت وضع خواهد کرد. به این ترتیب، هواوی از دسترسی به بازار آمریکا محروم شده و ناگزیر نیاز خود را از بازارهای داخل تامین خواهد کرد. این در حالی است که دولت انگلیس هشدار داده که تجهیزات چینی در فناوری هواوی تهدیدی برای شبکه مخابراتی انگلیس تلقی می‌شود.

سفیر چین در انگلیس پیشتر درباره تلاش‌های دولت دونالد ترامپ برای تضعیف روابط پکن با لندن هشدار داده بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =