رییس دادگستری کردستان: شاغلین در حوزه قضایی نمی‌توانند کارشناس پرونده‌ شوند

سنندج - ایرنا - رییس کل دادگستری استان کردستان گفت: نباید پرونده‌های کارشناسی به افراد شاغل در حوزه‌های قضایی ارجاع داده شود.

محمدرضا مترقب عصر پنجشنبه در دیدار رییس و اعضای هیات مدیره مرکز کارشناسان رسمی قوه قضاییه در استان کردستان اظهار داشت: در راستای اجرای ماده ۳۳ قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری، هیچ کدام از مراجع قضایی و ادارات دادگستری و ثبت اسناد و املاک نمی‌توانند امر کارشناسی رسمی را به کارشناسانی که کارمند شاغل قضایی یا اداری دادگستری یا ثبت اسناد و املاک هستند ارجاع کنند، مگر اینکه در آن رشته جزو قاضی و یا کارمند شاغل، کارشناس دیگری وجود نداشته باشد.

وی افزود: همچنین ارجاع امر کارشناسی به کارشناس خبره با وجود کارشناس رسمی در همان رشته ممنوع و مراتب به همه واحدهای قضایی استان اعلام و حفاظت و اطلاعات دادگستری کل استان کردستان مسوول نظارت بر این امر شده است.

رییس کل دادگستری استان کردستان ضمن اعلام آمادگی مبنی بر بررسی و مرتفع کردن موضوعات مطروحه، حمایت و پشتیبانی خود را از مرکز کارشناسان رسمی قوه قضائیه استان اعلام کرد.

وی با اشاره به اهمیت هفته قوه قضاییه تاکید کرد: شهید بهشتی و یاران باوفایش با نثار خون پاک خویش، اسلام و انقلاب اسلامی را بیمه کردند و پایه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را مستحکم و با شهادت خود مسیر روشنی فرا روی دوستداران و شیفتگان انقلاب گشودند.

در این دیدار سیروان صیدی رییس هیات مدیره مرکز کارشناسان رسمی قوه قضاییه در استان کردستان بر لزوم ارجاع عادلانه کارهای کارشناسی، عدم ارجاع مستقیم امور کارشناسی از سوی ادارات، بانک‌ها و سازمان‌ها به کارشناسان خاص، مقابله و مبارزه با فساد در مجموعه کارشناسی در هر سطح و به هر شیوه بر اساس دستور ریاست قوه قضاییه، پرداخت دستمزد کارشناسان رسمی دادگستری بر اساس آخرین تعرفه ابلاغی توسط شعب، صیانت از حقوق و جایگاه کارشناسان رسمی دادگستری و لزوم برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی و اعلام آمادگی مرکز کردستان برای راه‌اندازی و برگزاری دوره‌های آموزشی حضوری و غیر حضوری تاکید کرد.  

اول تا هفتم تیرماه هفته قوه قضائیه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =