ورودی پرونده‌های دادسرای ورامین کمتر از ۲ هزار فقره است

تهران- ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ورامین گفت: از ابتدای امسال تا کنون، پرونده‌های موجود در دادسرای عمومی و انقلاب ورامین کمتر از ۲ هزار فقره است که این تعداد نسبت به سایر مناطق استان تهران بسیار کم و وضعیت شهرستان را مطلوب کرده است.

علیرضا شمس روز پنجشنبه به مناسبت هفته قوه قضائیه در جمع مسئولان شهرستان ورامین افزود: دادسرای عمومی و انقلاب ورامین، صرف نظر از فضای اداری و ساختمان، از قضاتی سالم، متعهد، دارای مدارک تحصیلی بالا وکارکنانی صدیق برخوردار است و از این نظر، جزو یکی از بهترین دادسراهای استان تهران محسوب می‌شود.
وی اظهار داشت:مهمترین جرائم مطرح در دادسرای ورامین، مواد مخدر،سرقت،درگیری ونزاع، تصادفات رانندگی و کشف نگهداری سلاح است.
این مسئول تصریح کرد: سال گذشته شهرستان ورامین با سه چالش اغتشاشات ، انتخابات مجلس شورای اسلامی و شیوع ویروس کرونا مواجه بود که عملکرد دستگاه قضایی با تصمیمات درست مسئولان شهرستان، همراهی اعضای شورا تأمین، تلاش‌های نیروی انتظامی، نظامی و به ویژه سپاه پاسداران باعث شد که ورامین این چالش‌ها را به بهترین نحو مدیریت کند.
شمس ادامه داد: دادسرای عمومی و انقلاب ورامین در ارزیابی کیفیت موجودی پرونده‌ها، نحوه و زمان رسیدگی و وضعیت نیروی انسانی در جایگاه بسیار مناسبی در استان تهران قرار دارد.
وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۷، تعداد ورودی‌های پرونده‌ها در دادسرای عمومی و انقلاب ورامین ۱۵ هزار و ۷۹۲ فقره بود که این تعداد در سال ۹۸ به ۱۷ هزار و ۵۴۷ فقره رسید که با توجه به مشکلات اجتماعی سال گذشته، افزایش ۱۰ درصدی پرونده‌های ورودی، مطلوب است که این مهم با استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف و اقدامات پیشگیرانه محقق شد.
دادستان عمومی و انقلاب ورامین تصریح کرد: وضعیت موجودی پرونده‌های ابتدای سال ۹۹ در دادسرای ورامین با ۹ شعبه ،هزار و ۹۹۸ فقره است که وضعیت شهرستان را نسبت به سایر دادسراهای استان تهران که تنها در یک شعبه، هزار و ۷۰۰ پرونده موجودی دارند، بسیار مطوب است .
وی از اقدامات مؤثر در پیشگیری از وقوع جرم، دیدارهای روزانه مردمی، مراقبت از اموال عمومی، برخورد با شکار و صید غیرمجاز، رفع تصرف اراضی ملی و مناطق حفاظت شده، مقابله با تخلیه پسماند در مناطق غیر مجاز، مقابله با صنایع آلاینده، برخورد با حفر چاه غیرمجاز، برخورد با استفاده بیش از حد آب، برخورد با ساخت و ساز غیر مجاز و اجرای مصوبات کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری، به عنوان بخشی از اقدامات دادسرای ورامین یاد کرد.
شمس اضافه کرد: جمع آوری معتادین متجاهر ، برخورد با اراذل و اوباش، برخورد با کلونی‌های توزیع مواد مخدر، رصد فضای مجازی، برخورد با مخلین نظم و آسایش، برخورد با موتورسیکلت‌های فاقد مدارک و تقویت دوربین‌های شهری از دیگر اقداماتی است که توسط دادسرای عمومی و انقلاب ورامین دنبال شده است.
وی مشکلات ساختاری کمربندی شمالی ورامین – پیشوا را معضل مهم این منطقه از استان تهران یاد کرد و افزود: تقسیمات کشوری بین ورامین و پیشوا در این محور مواصلاتی باعث شده تا هر روز جان مردم در سایه مشکلات ساختاری موجود در آن از جمله تاریکی مطلق در شب‎‌هنگام تهدید شود و قطعا دستگاه قضا با  استفاده از اهرم‌های قانونی، به این مشکل ورود پیدا می‌کند.
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ورامین با اشاره به رویکرد جدید دستگاه قضایی در برخورد با مفاسد اقتصادی و اداری گفت:هر چند که تمامی دستگاه‌های نظارتی، امنیتی و قضایی بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی نظارت مستمر دارند ولی مسئولان اجرایی باید پیش از ورود دستگاه قضایی، به زیرمجموعه خود نظارت بیشتری داشته باشند.
شمس گفت: امروز حس مطالبه‌گری در دستگاه قضایی از حوزه ریاست قضایی شروع شده و قطعا این رویه در شهرستان ورامین نیز با جدیت دنبال می‌شود.
ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع شده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =