استاندار تهران: سد نمرود تا پایان دولت تدبیر وامید به بهره‌برداری می‌رسد

تهران - ایرنا - استاندار تهران اعلام کرد: با توجه به تاکید رئیس جمهوری مبنی بر تکمیل پروژه‌های بالای ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی تا پایان دولت تدبیر و امید، سد نمرود فیروزکوه نیز در این بازده زمانی افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید.

انوشیروان محسنی بندپی روز پنجشنبه در سفر یکروزه خود به فیروزکوه و بازدید از روستای سله‌بن (از توابع بخش ارجمند فیروزکوه) در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سد نمرود پس از ۱۵ سال به پیشرفت بالای ۸۶ درصد رسیده و با توجه به شرایط فعلی و روند کار پیمانکار، تا پایان دولت تدبیر و امید افتتاح می شود.

وی با اشاره به مساله حقابه و جابجایی این روستا به منطقه چزکین  افزود: محلی که شورای توسعه و برنامه ریزی استان برای جابجایی تعیین کرده است، منطقه چزکین با مساحتی بالغ بر ۵۲ هکتار است که برخی از مردم از این جابه‌جایی ناراضی بودند که امروز در گفتگو با آنها محل دیگری را پیشنهاد دادند.

این مسئول خاطرنشان کرد: محل مذکور حوالی همان روستا است و مقرر شد هیأتی از مرکز مکانیک خاک وزارت راه و شهرسازی، بازرسی و استانداری و بنیاد مسکن بررسی کنند تا اگر از لحاظ فنی ویژگی‌هایی برای سکونت داشته باشد آنجا ارجح داده می‌شود.

استاندار تهران ادامه داد: طبق مطالعات اولیه این منطقه با رانش زمین مواجه است و این مساله به بخش مکانیک خاک وزارت راه و شهرسازی ارجاع شد تا بررسی علمی انجام و مسئله اجتماعی مردم مبنی بر سکونت در آن منطقه حل شود.

محسنی بندپی تصریح کرد: این سد سالیانه ۱۲۰ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد و تخصیصی که برای فیروزکوه در نظر گرفته شده به نظر می‌آید که مردم و مسئولان شهرستان متقاضی تجدید نظر در تخصیص این سهمیه بودند که در این راستا نیز با وزارت نیرو بررسی صورت می‌گیرد.

وی اظهار داشت: به منظور ایجاد زمینه برای اشتغال روستاییان، انتقال آب به ۹۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی و ۷ هکتار هم برای دامداری روستایی در نظر گرفته شده است که به سرعت منابع طبیعی و جهاد کشاورزی اقدامات لازم را در این زمینه انجام خواهند داد.

این مسئول تاکید کرد: در راستای بهره برداری از سد نمرود تا پایان سال ۹۹ تلاش لازم برای تامین اعتبار را خواهیم کرد؛ این پروژه در اولویت طدح های دولت قرار دارد.

به گزارش ایرنا، سد نمرود بر روی رودخانه حبله رود در ۱۴۰ کیلومتری شرق تهران، ۱۸ کیلومتری شمال غربی شهر فیروزکوه و دو کیلومتری پایین دست روستای سله بن قرار دارد.

مطالعات این سد از سال ۱۳۴۰ آغاز و در طرح اولیه ۱۲۰ متر برای ارتفاع آن در نظر گرفته شده بود که به دلیل مشکلات زمین و دیواره های سنگی کوه های اطراف به ۸۲ متر کاهش یافت؛ سد نمرود از سال ۱۳۸۴ در دست احداث است و اینک به گفته دست اندرکاران بیش از ۸۲ درصد تکمیل شده است.

با کم شدن ارتفاع سد حریم آن نیز کاهش یافت و تنها زمین هایی که در بهره برداری پروژه به زیر آب خواهد رفت در حوزه روستای سله بن است.

شهرستان فیروزکوه دارای دو بخش مرکزی و ارجمند در ۱۲۰ کیلومتری شمال شرقی پایتخت واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha