دریچه سد چری فاروج به روی کشتزارهای منطقه گشوده می‌شود

بجنورد- ایرنا- فرماندار فاروج گفت: دریچه‌های سد چری این شهرستان تا هفته دولت امسال برای بهره‌برداری کشاورزان منطقه از آب ذخیره شده در پشت این سد، گشوده می‌شود.

مسعود صادق تیتکانلو روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: علیرغم اجرای شبکه نوین آبیاری در سطح ۷۰۰ هکتار از اراضی پایین دست سد چری، بسته بودن دریچه سد تا کنون مانع از بهره برداری از آب آن در بخش کشاورزی بوده است.

وی افزود: با وجود اجرای شبکه نوین آبیاری در سطح وسیعی از مزارع منطقه، خرابی دریچه حوضچه سد، به سرقت رفتن شیرفلکه ها و یا به سرقت رفتن تجهیزات آن، مانع استفاده کشاورزان از این منبع آبی شده است.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه ای با شرکت سهامی آب منطقه ای خراسان شمالی برای رفع این مشکلات سد، گفت: براساس این تفاهم نامه نیمی از هزینه رفع نواقص این بخش از اعتبارات شهرستان و نیمی نیز از منابع آب منطقه ای استان تامین می شود.

صادق تیتکانلو بدون اشاره به رقم مورد نیاز برای برطرف کردن این مشکلات و خرید اقلام مورد نیاز، گفت: برای اجرای شبکه نوین آبیاری در سطح ۷۰۰ هکتار از کشتزارهای منطقه، ۵۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

طرح شبکه آبیاری و زهکشی زمین‌های پایاب سد چری باید در سه سال انجام می شد و اعتبار پروژه در سال ۹۲ مصوب شده بود اما عملیات اجرایی آن عملا از سال ۹۳ آغاز شد.

برای اجرای این پروژه ۱۱۰ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده بود و مرحله آخر اجرای طرح آبیاری تحت فشار با هدف بهبود روش آبیاری هزار و ۱۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی پایاب سد چری به بهره برداری رسید.

شبکه آبیاری و زهکشی زمین‌های پایین دست سد چری، هشت هزار و ۶۰۰ متر طول دارد.

پیش‌تر آب رودخانه چری با نهرهای سنتی به کشتزارها منتقل و زمین ها به روش غرقابی آبیاری می شد که بازده آبیاری از ۳۵ درصد فراتر نمی رفت اما با بهره برداری از شبکه آبیاری و زهکشی زمینهای پایاب سد چری، بازده آبیاری تا ۹۰ درصد افزایش خواهد یافت.

سد چری که توان تنظیم سالانه ۶ میلیون مترمکعب آب را دارد در ۱۰ کیلومتری غرب شهر فاروج با هدف کنترل سیلابهای فصلی منطقه و تامین آب مورد نیاز کشاورزی ساخته شده و در سال ۱۳۷۷ به بهره برداری رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha