کرونا سه هزار میلیارد تومان به کرمانشاه خسارت زد

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه بااشاره به رسیدن کرمانشاه به پیک‌ شیوع بیماری کرونا گفت: شیوع این بیماری تاکنون سه هزار میلیارد تومان در کرمانشاه خسارت وارد کرده است.

هوشنگ بازوند روز پنجشنبه در نشست شورای اداری که در سرسرای شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهارداشت: در شرایط فعلی شدیدترین و بحرانی ترین مشکل ما بیماری کرونا محسوب می شود که در کرمانشاه نزدیک به یک پیک خطرناک است.
وی افزود: نقشه راه ما از اواخر بهمن در کرمانشاه طراحی شد که با همراهی مردم توانستیم به خوبی آن را اجرایی کردیم.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه در این نقشه ما برای فراهم کردن هزار تخت بستری بیماران کرونایی برنامه ریزی کردیم، عنوان کرد: برای توزیع روزانه ۳۰۰ هزار ماسک در سطح استان نیز برنامه ریزی شده است.
بازوند گفت: در ابتدای امسال ۸۶ درصد مردم برای رعایت پروتکل های بهداشتی همکاری‌خوبی داشتند از این رو توانستیم‌ در آن مقطع که با کمبودها روبه رو بودیم شرایط را کنترل کنیم.
وی افزود: رعایت پروتکل های بهداشتی پس از ماه مبارک رمصان در کرمانشاه کاهش پیدا کرد اما مردم‌دوباره حساسیت خود را افزایش داده اند.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه اکنون ۸۰۰ تخت برای بستری بیماران مبتلا به کرونا آماده است، گفت: ۴۱۰ نفر هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند که از این آمار ۲۶۰‌ در آی سی یو به سر می‌برند.
بازوند ادامه داد: ۶۷ درصد فوتی های استان تنها در خرداد ماه بوده است و به صورت میانگین در این ماه روزی پنج نفر از هم‌ استانی ها جان‌خود را از دست دادند.
وی با اشاره به راه اندازی پویش همدلی در کرمانشاه گفت: مردم استان ۱۰۰ میلیارد تومان به آسیب دیدگان ناشی از شیوع بیماری کرونا کمک کردند.
استاندار کرمانشاه گفت: درخواست کردیم که یک سری اختیارات برای اعمال محدودیت ها به استان ها بدهند که این اختیارات روز یکشنبه داده خواهد شد؛ اعمال محدودیت ها در سطح استان باید به شکلی باشد که نان مردم‌ نیز تامین شود.
با همکاری نمایندگان مجلس پیشرفت حاصل می شود
بازوند در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه این جلسه نخستین نشست شورای اداری با حضور نمایندگان کرمانشاه در مجلس یازدهم است، گفت: باید با همکاری نمایندگان چالش های پیش روی استان و مردم را شناسایی و برطرف کنیم.
وی افزود: این دوره از نمایندگان مجلس شورای اسلامی چینش خوبی در کمیسیون ها دارند و در نقاطی که استان مشکل دارد می توانند تاثیرگذار باشند.
استاندار کرمانشاه تاکید کرد: مدیران استانی باید بتوانند از ظرفیت نمایندگان برای پیشرفت و توسعه استان استفاده کنند.
مدیران مشکلات مردم را برطرف کند
بازوند در بخش دیگری از صحبت های باتاکید بر اینکه مدیران باید به مشکلات مردم رسیدگی کنند، گفت: فشارهای اقتصادی آستانه تحمل مردم را کاهش داده است.
وی ادامه داد: در این مقطع زمانی ضرورت دارد که مدیران برخورد خوبی با مردم داشته باشند و سرکشی از افراد دارای مشکل را در دستور کار قرار دهند.
استاندار کرمانشاه یادآور شد: در چند هفته گذشته ۲ بی تدبیری برخورد با ساخت و سازهای غیرقانونی و مرگ یک زن و جانبازی که خود را آتش زد، هزینه سنگینی برای استان به همراه داشت؛ تکرار این حادثه ها به هیچ‌عنوان پذیرفته شده نیست.
بازوند افزود: من معتقدم‌ با وجود مشکلاتی که این‌ افراد داشتند می‌توانستیم به شکل بهتری با آنها برخورد کنیم.
وی بر حل معضل آب شرب در کرمانشاه تاکید کرد و یادآور شد: باید موصوع آب شرب استان با جدیت برطرف شود و اجازه ندهیم‌ بحران آب یک مشکل اساسی ایجاد کند.
نماینده عالی دوست در استان با تاکید بر اینکه کرمانشاه دیگر تحمل شوک‌های اجتماعی را ندارد، توضیح داد: کمیته ای ویژه به منظور برطرف کردن مشکل آب شرب در کرمانشاه ایجاد خواهد شد.
استاندار کرمانشاه به فرمانداران تذکر داد که مسائل اجتماعی را به صورت ویژه رصد کرده و به آنها رسیدگی کنند.
در سیستم اداری باید تسهیل گری کنیم
بازوند در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه فضای کسب و کار در کرمانشاه خوب نیست، گفت: اگر می خواهیم‌ به جهش تولید برسیم باید در سیستم اداری خود تسهیلگری کنیم.
وی با تاکید براهمیت سرمایه گذاری در کرمانشاه گفت: برای اشتغالزایی تا زمانی که جذب سرمایه به کرمانشاه نداشته باشیم نمی توانیم‌ موفق شویم.
سرمایه گذار پالایشگاه آناهیتا مشخص شد
استاندار کرمانشاه که تاکنون نامی از سرمایه گذار جدید پالایشگاه آناهیتا به میان نیاورده بود، امروز قرارگاه خاتم الانبیا سپاه را خریدار سهام این پالایشگاه معرفی کرد.
بازوند توضیح داد: این قرارگاه ۶۷ درصد سهم شرکت های زیرمجموعه وزارت تعاون را خریداری کرده است و با شرکت پالایش و پخش ایران شریک ‌خواهد شد.
وی همچنین به سرمایه گذاری هفت هزار میلیاردی وزارت نفت برای ساخت پتروشیمی اسلام آبادغرب اشاره کرد و گفت: به زودی روند اجرایی این پروژه آغاز خواهد شد.
وی همچنین به مشکل مستاجران به دلیل افزایش اجاره بها نیز اشاره کرد و اظهارداشت: بانک ها اگر می توانند وام های قرص الحسنه به مستاحران پرداخت کند.
استاندار کرمانشاه همچنین بر ضرورت توجه به شرق استان تاکید کرد و گفت: باید با ایحاد یک انسجام ملی حق استان از تخصیص آب را نسبت به گذشته افزایش دهیم‌.
بازوند افزود: توانستیم ۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار بگیریم که تا مهر ماه بخشی از طرح گرمسیری در استان را به بهره برداری برسانیم.
وی همچنین به تلاش ها برای آوردن یک ایرلاین به کرمانشاه اشاره کرد و گفت: مجوزهایی برای گرفتن ایرلاین گرفته ایم و زیرساخت های لازم ‌را ایجاد کرده ایم اما مدیران کشوری مربوطه بحث اولویت کرمانشاه را حذف و بندرعباس را جایگزین کردند.
استاندار کرمانشاه همچنین میزان جذب اسناد خزانه در کرمانشاه را کم عنوان کرد و افزود: اگر اسناد خزانه باز گردد و در کرمانشاه جذب نشود مدیران‌ کل باید پاسخگو باشند.
بازوند به موزه دفاع مقدس نیز اشاره کرد و گفت: با وجودی که جنگ در کرمانشاه آعاز شده به پایان رسیده است هنوز ابن استان موزه دفاع مقدس ندارد.
وی ادامه داد: برای راه اندازی موزه دفاع نقدس یک تقسیم بندی بین ادارات کرده ایم از این رو لازم است مدیران اعتبار لازم‌ را برای ساخت این موزه تخصیص دهند.