استاندار ایلام: مراودات تجاری با استان های مرزی عراق از سر گرفته شود

ایلام - ایرنا - استاندار ایلام در دیدار با سفیر ایران در کشور عراق خواستار از سرگیری مجدد مذاکرات تجاری و بازرگانی با طرف عراقی در راستای تفاهم‌نامه های منعقد شده فی مابین دو طرف شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری ایلام، قاسم سلیمانی دشتکی ظهر امروز چهارشنبه در دیدار سفیر ایران در عراق خواستار از سرگیری مذاکرات با طرف عراقی در راستای مباحث مختلف گذشته از جمله تفاهم نامه های انجام گرفته شد و اظهار داشت: مراودات فی مابین ایلام با استان های همسایه عراق تحت شعاع دو دلیل یک مسائل داخلی کشور عراق و دوم شیوع بیماری کرونا قرار گرفته است که خواستار برگشت به روال و حالت عادی مراودات تجاری و بازرگانی بصورت شبانه روزی هستیم.

وی همچنین خواستار از سرگیری مذاکرات فی مابین در خصوص به سرانجام رساندن تفاهم نامه ها در حوزه های مختلف از جمله حوزه های دانشگاهی، میراث فرهنگی و گردشگری، فنی و حرفه ای و مهارت آموزی و ... شد و یادآور شد: امیدواریم با همکاری و تعامل دو طرف این‌ موارد به زودی سرانجام برسد.

سلیمانی دشتکی در ادامه به جاذبه های استان ایلام برای حضور تجار و بازرگانان عراقی برای سرمایه گذاری در کشور اشاره کرد و گفت: این مهم لزوم ایجاد منطقه آزاد تجاری مهران را دو چندان می کند که به زودی تحقق خواهد یافت.

استاندار ایلام به تلاش های مهم صورت گرفته در ایجاد بازارچه ها و زیرساخت های چیلات و چنگوله اشاره کرد و افزود : همچنین در تلاش برای ایجاد بازارچه‌ هلاله شمالی نیز هستیم تا شاهد نقش آفرینی ممتاز مرزهای سه گانه استان در مراودات حوزه های مختلف با کشور همسایه عراق باشیم.

وی ادامه داد: البته قبلا مجوز گذر مرزی چیلات و چنگوله اخذ شده و زیرساخت های این دو منطقه نیز انجام شده است و منتظر پای کار آمدن طرف عراقی هستیم که برای این مهم در تلاش بوده ظرف هفته های آتی دیدارهایی با طرف عراقی داشته باشیم.

سلیمانی دشتکی با اشاره به اجرای پروژه های مهم در استان ایلام اضافه کرد: ایجاد پروژه های مهمی چون آزاد راه خرم آباد - پل زال - مورموری -چیلات - نجف اشرف، آزاد راه تهران- حمیل - ایلام - کربلا، اتصال استان به شبکه ریلی کشور، پتروشیمی و NGL دهلران و ایجاد پتروشیمی و منطقه آزاد تجاری مهران انگیزه طرف عراقی برای گسترش مراودات با استان را بالاتر می برد.

استاندار ایلام گفت: ایجاد و ترمیم راه ها و بزرگ راه ها در استان، تکمیل و در دست اجرا بودن ۵ تونل بزرگ(تونل اربعین، تونل شماره ۱ و ۲ کربلا، تونل دوم آزادی و تونل کبیرکوه) در استان، ایجاد طرح های مهم و بزرگ احیا و سامانه گرمسیری، نهضت جنگل کاری و آبخیز داری و حفظ و ذخیره آبهای سطح در حوزه آب و خاک و کشاورزی و پروژه های مهم انجام شده و در دست اجرای نفت و گاز و پتروشیمی آینده بسیار روشن و درخشانی پیش روی استان ایلام قرار داده است.

در این نشست مسجدی سفیر ایران در کشور عراق نیز ضمن تقدیر از تلاش های استاندار ایلام در پیگیری موفق امور مرزی، ظرفیت های مهم مرز مشترک ایران با عراق در استان ایلام را مهم و حائز اهمیت خواند و گفت: در تلاش هستیم دیدارهایی با مقامات استان ایلام به سه استان همسایه کشور عراق صورت دهیم و از طرفی برای گسترش مراودات تجاری و بازرگانی از دو روز در هفته بصورت تمام حرکت خواهیم کرد.

استان ایلام با ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک دارای بیشترین و طولانی ترین مرز با عراق در میان استان های مرزی کشور است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =