همه پرسی اصلاح قانون اساسی روسیه در سراسر این کشور آغاز شد

مسکو - ایرنا - مرحله دوم رای گیری همه پرسی اصلاح قانون اساسی روسیه که شامل رای گیری در سراسر این کشور می شود، از امروز پنجشنبه آغاز شده است و به مدت یک هفته به دلیل مقابله با انتشار کرونا ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، معاون کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که روز اول رای گیری همه پرسی قانون اساسی روسیه در سراسر این کشور بدون وقفه جریان دارد.

نیکلای بولایف در نشست کمیسیون مرکزی انتخابات گفت که بیش از 96 هزار حوزه رای گیری درهای خود را به روی مردم گشوده اند و رای گیری جریان دارد.

وی افزود: همه سیستم برای کار آماده است و هیچ گونه وقفه یا مساله ای نمی بینیم و در همه حوزه های رای گیری، برگه های رای گیری به اندازه کافی وجود دارد.

 در همین حال به گفته آنتون لوپاتین عضو کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، در سایت ویژه ای که برای رای گیری الکترونی (رای گیری از راه دور) تعیین شده است امروز مشکل فنی بروز کرد که با تلاش متخصصان این مشکل برطرف شده و مردم می توانند از این سیستم برای رای دادن همه پرسی اصلاح قانون اساسی استفاده کنند.

گفتنی است مرحله کنونی مرحله دوم همه پرسی اصلاح قانون اساسی روسیه است و مرحله نخست که از روز 23 خرداد ماه آغاز شد شامل رای گیری در مناطق صعب العبور و دور افتاده بود.

مرحله دوم هم که یک هفته بطول می انجامد و به روز اول ماه جولای روز اصلی رای گیری همه پرسی اصلاح قانون اساسی روسیه ختم می شود برای فاصله گذاری زمانی بین رای دهندگان و پیشگیری از شیوع کرونا تعیین شده است.

تدابیر پیشگیری از انتشار کرونا، بخش مهم تدارکات برای برگزاری همه پرسی اصلاح قانون اساسی روسیه را تشکیل می‌دهد و دستورالعمل ویژه‌ای برای این منظور تدوین شده و کمیسیون مرکزی انتخابات آن را تایید کرده است.

همه اماکنی که رای گیری صورت می‌گیرد ضدعفونی می‌شود و افرادی که در رای گیری شرکت می کنند فاصله اجتماعی را رعایت و به هر فرد هنگام ورود به حوزه رای گیری بسته‌ای شامل خودکار، ماسک طبی و دستکش یک بار مصرف داده می‌شود.

گفتنی است رای گیری اصلی ۲۵ ماه ژوئن تا اول ماه جولای (۱۱ تیرماه) برگزار خواهد شد و روز اول جولای به عنوان روز رسمی رای گیری همه پرسی اصلاح قانون اساسی تعطیل عمومی خواهد بود.

گفتنی است، دادگاه قانون اساسی روسیه اسفند ماه سال ۹۸ در بیانیه ای اعلام کرد که طرح اصلاح قانون اساسی روسیه، ازنظر محتویات و مراحل تصویب با قانون اساسی مطابقت دارد و قاضی های دادگاه به این نتیجه رسیدند که طرح اصلاح قانون اساسی روسیه با فصل‌های اول، دوم و نهم این قانون مغایرت ندارد. 

با اصلاح قانون اساسی روسیه ازجمله به پوتین امکان برای ادامه ریاست جمهوری پس از سال ۲۰۲۴ داده می‌شود.

 رئیس جمهوری روسیه روز سه شنبه در نطق تلویزیونی خود برای روسیه درخصوص تازه ترین تصمیمات حکومت برای مقابله با کرونا با یادآوری اینکه ۱۱ تیرماه روز برگزاری همه پرسی اصلاح قانون اساسی در روسیه است، افزود: اصلاحات مدنظر حاکمیت تنها در صورت حمایت مردم صورت خواهد گرفت.

 پوتین چند روز پیش نیز در واکنش به این پرسش که آیا امکان دارد سال ۲۰۲۴ میلادی و پس از تصویب اصلاحات قانون اسای در روسیه، بار دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، این احتمال را رد نکرده بود.

وی پیش از آن نیز از مردم روسیه خواسته بود به صورت گسترده در همه پرسی قانون اساسی روسیه شرکت کنند و به آن رای بدهند چرا که باعث استحکام دستگاه سیاسی این کشور و نهادینه شدن دمکراسی در پهناورترین کشور جهان خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha