۳۰۰ هکتار دیم‌زار کم بازده در چهارمحال و بختیاری اجرا شد

شهرکرد –ایرنا- کارشناس مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اجرای پروژه تبدیل دیم‌زارهای کم‌بازده در مراتع استان، اظهار داشت: هم‌اکنون پروژه  تبدیل دیم‌زارهای کم بازده در حدود ۳۰۰ هکتار از اراضی ملی در شهرستانهای کوهرنگ، فارسان و شهرکرد اجرا شده است.

به گزارش روز پنجشنبه از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری، عزت سلیمانی اظهار داشت: این پروژه در زمین‌های اختلافی بین دولت و مردم که بیشتر با گندم و جو به صورت دیم زیر کشت می‌روند، اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه کشت گندم و جو در اراضی ملی خلاف قانون است، افزود:در این پروژه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با شناسایی اراضی کم بازده و تعامل با بهره‌برداران، این اراضی را به کشت بذور علوفه‌ای مانند قره یونجه، اسپرس، جاشیر و کلوس اختصاص می‌دهد.

کارشناس مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری بیان کرد: پروژه تبدیل دیم‌زارهای کم بازده یکی از عملیات احیایی و اصلاحی مراتع است که با هدف بهبود درآمد و معیشت جوامع محلی، ایجاد پوشش گیاهی، جلوگیری از رواناب و فرسایش خاک در استان اجرا می‌شود.

سلیمانی تصریح کرد: در دو سال گذشته با اختصاص یک میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی اجرای این پروژه با جدیت بیشتری دنبال شده است.

وی با اشاره به اینکه شهرستان‌هایی با متوسط بارش بیش از ۵۰۰ میلی‌متر، شرایط مناسبی برای اجرای این طرح دارند، خاطر نشان کرد: در راستای استفاده حداکثری از بارش‌های بهاری، این پروژه از اواخر اسفندماه با قرق دو ساله آغاز می‌شود.

به گزارش ایرنا، یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از مساحت چهارمحال و بختیاری را مراتع و جنگل‌ها پوشش داده است که رقمی معادل ۸۶.۵ درصد از سطح این استان را شامل می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =