دغدغه فرمانداران جنوب خراسان رضوی نسبت به شیوع کرونا

گناباد- ایرنا- شیوع کرونا به یکی از دغدغه‌های مهم مردم و مسوولان از جمله در جنوب استان خراسان رضوی تبدیل شده است زیرا شیوع آن که با اهتمام به رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی طی ۲ ماه گذشته کاهش یافته بود با کم توجهی مردم دوباره رو به افزایش گذاشته است.

در این میان شهرستان‌های‌ گناباد، بجستان و خواف در جنوب استان خراسان رضوی در مجموع با حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت از روزهای ابتدایی شیوع بیماری کرونا با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند و با توجه به موقعیت و ترکیب سنی جمعیت خود و قرار داشتن در نقطه ورودی استان خراسان رضوی از مسیر استان‌های جنوبی و مرکزی کشور و داشتن جمعیت سالخورده از حساسیت خاصی برخوردار هستند.

با توجه به افزایش جمعیت سالمند در مناطق شهری و روستایی در جنوب خراسان رضوی از جمله گناباد و بجستان و از طرفی روند رو به رشد شیوع بیماری کرونا، عدم توجه کافی به اصول بهداشتی زنگ خطری برای شیوع دوباره این بیماری در منطقه به شمار می‌رود.

افزایش روند رو به رشد شیوع ویروس کرونا موجب شده است جلسات اضطراری مقابله و پیشگیری از این بیماری در شهرستان‌های گناباد، بجستان و خواف تشکیل شده و تصمیم‌های مقتضی برای جلوگیری از این روند اتخاذ شود.

اعلام وضعیت قرمز در شهرستان خواف

فرماندار و رییس ستاد مقابله با بیماری کرونا در خواف به خبرنگار ایرنا گفت: رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی باعث شده  وضعیت این شهرستان از نظر شیوع کرونا از سفید به قرمز تغییر کند.
حسین سنجرانی از شهروندان خواست با پرهیز از حضور در اجتماعات، رعایت فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی، رعایت نکات بهداشتی و خودداری از حضور غیرضروری در معابر عمومی به سهم خود در کنترل این بیماری سهیم باشند.

هشدار فرماندار گناباد 

فرماندار و رییس ستاد مقابله با کرونا در گناباد نیز طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا نسبت به عادی شدن وضعیت بیماری کرونا و کم اهمیت شدن آن بین مردم هشدار داد و گفت: شهرستان گناباد نیز روزهای اوج بیماری را سپری می‌کند.

حامد قربانی اقدام دانشگاه علوم پزشکی در خصوص بیماریابی فعال و گسترده را که باعث شناسایی افراد بیشتر مبتلا به بیماری شده‌ است، قابل تقدیر ذکر کرد و افزود: شاید این اقدام به نوعی خودزنی باشد، اما بدون شک نشان از تقید و احساس مسوولیت این دانشگاه است.

وی ادامه داد: در صورت توجه نکردن مردم به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی این نگرانی وجود دارد که علاوه بر افزایش تعداد مبتلایان، تعداد موارد بستری و بدحال نیز افزایش یابد.

فرماندار گناباد با اشاره به مصوبات جلسه اضطراری ستاد مقابله و پیشگیری کرونا در این شهرستان گفت: سعی شده است به جای اعمال محدودیت، نظارت‌های سخت‌گیرانه‌تری اعمال شود و با تشکیل گروه‌های بازرسی توسط اتاق اصناف و معاونت بهداشت بر نحوه کار اصناف نظارت بیشتر اعمال گردد و در این راستا باغ‌تالارها، رستوران‌ها، آرایشگاه‌ها، کافی‌نت‌ها، گیم‌نت‌ها و باشگاه‌های ورزشی موظفند با یک سوم ظرفیت و با رعایت کامل مسائل بهداشتی فعالیت کنند. 

وی افزود: همچنین بر فعالیت نانوایی‌ها که به طور مستقیم با سفره مردم سر و کار دارند، نظارت بیشتری از نظر رعایت اصول بهداشتی اعمال می‌شود و در ادارات، به دلیل صیانت از کارکنان و ارباب‌رجوع، استفاده از ماسک  اجباری است.

فرماندار بجستان هم به خبرنگار ایرنا گفت: به دلیل رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت فردی دوباره شاهد وضعیت قرمز از نظر شیوع کرونا در شهرستان‌های استان خراسان رضوی و این منطقه هستیم.
حسین ابراهیمی کردیانی افزود: ممکن است افرادی بدون داشتن علایم کرونا با رعایت نکردن پروتکل‌ها و دستورات بهداشتی باعث انتشار این بیماری شوند.
وی از مردم و کسبه بجستان خواست دستورالعمل‌های بهداشتی را در انجام فعالیت‌های کشاورزی، کسب و کار و رفت آمدها رعایت کنند و تا جایی که امکان دارد از رفت و آمدهای غیر ضروری در روزهای اوج کرونا بپرهیزند.

رییس شبکه بهداشت و درمان بجستان نیز گفت: افرادی که ناقل بیماری هستند ممکن است در ابتدا دارای هیچ گونه علائمی نباشند وخطر آنان در انتقال بیماری به اشخاص سالم بیشتر از افراد تحت درمان است لذا با توجه به ناشناخته بودن افراد ناقل بیماری، مردم باید ضمن رعایت همه موازین بهداشتی از ماسک و دستکش در معابر عمومی استفاده کنند.

دکتر علی قویدل افزود: جلوگیری از شیوع این بیماری تنها با مشارکت مردم در رعایت موازین بهداشتی و پیشگیرانه امکان پذیر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد هم گفت: زنگ خطر ویروس کرونا در شهرستان‌های گناباد و بجستان به صدا درآمده است و سعی کردیم در بسیاری از بخش‌ها نظارت‌های سختگیرانه‌تری در رعایت اصول بهداشتی اعمال شود ولی تعیین کننده نهایی سیر بیماری، مردم و رفتارهای آنان است.

دکتر جواد باذلی افزود: با بازگشایی اماکن عمومی و آغاز به کار برخی مشاغل و از طرفی رعایت نکردن مسائل بهداشتی از جمله نزدن ماسک و رعایت نکردن  فاصله‌گذاری اجتماعی آمار مبتلایان کرونا در گناباد و بجستان افزایش یافت و این امر موجب شد این شهرستان‌ها از نظر شیوع کرونا دوباره در وضعیت قرمز قرار گیرند.

۲۰۰ تخت در بیمارستان‌های ۲۲ بهمن خواف و علامه بهلول گنابادی و آیت الله مدنی بجستان برای درمان بیماران مبتلا به کرونا در نظر گرفته شده است.

شهرستان‌های گناباد، بجستان و خواف به ترتیب در ۲۸۷ ، ۲۷۸ و ۲۶۷ کیلومتری جنوب ، جنوب غربی و جنوب شرقی مشهد قرار دارند.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۲۱۵ هزار و ۹۶ نفر در ایران به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۱۳۴ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان باختگان کرونا در کشور به ۱۰ هزار و ۱۳۰ نفر رسیده است.

براساس این گزارش تاکنون ۱۷۵ هزار و ۱۰۳ نفر از بیماران نیز بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =