حوادث ناشی از کار در کردستان ۱۴ درصد افزایش یافت

سنندج‌ - ایرنا - مدیرکل پزشکی قانونی استان کردستان گفت: ۳۴۹ مورد حادثه ناشی از کار در سال ۹۷ رخ داد که این تعداد در سال ۹۸ به ۳۹۶ مورد افزایش یافت که نشان‌ دهنده افزایش ۱۴ درصدی حوادث در این بخش است.

بهتاش خانی آباد روز پنجشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضاییه اظهار داشت: بیشترین مراجعات به پزشکی قانونی در یکسال گذشته (اول تیر ۹۸ تا اول تیر ۹۹) با ۱۰ هزار و ۸۴۷ مورد مربوط به نزاع بود و بعد از آن بیشترین موارد با ۶ هزار و ۷۵۲ مورد مربوط به تصادفات رانندگی است.

وی اضافه کرد: معاینه اجساد در یکسال گذشته یک هزار و ۹۰ مورد بود که در مقایسه با سال قبل از آن که یک هزار و ۶۱ مورد بود، ۲.۷ درصد رشد داشته است.

خانی‌آباد بیشترین آمار معاینه اجساد را مربوط به تصادفات اعلام کرد و افزود: بعد از آن سقوط از بلندی، سومصرف مواد مخدر، مسمومیت دارویی و شیمیایی و غرق شدگی بیشترین موارد معاینه اجساد در مراکز پزشکی قانونی کردستان بوده است.

وی افزود: در یکسال گذشته ۳۴۳ مورد جسد به دلیل تصادف، ۵۷ مورد سقوط از بلندی، ۴۲ سومصرف مواد مخدر، ۲۷ مورد مسمومیت، ۲۰ مورد غرق شدگی، ۱۸ مورد گازگرفتگی و ۱۶ مورد مسمولیت با الکل، ۱۰ مورد برق گرفتگی بوده است.

خانی آباد یادآور شد: ۵۱ نفر بر اثر تصادفات درون شهری در سال ۹۷ و ۴۴ نفر در یکسال گذشته جان خود را از دست دادند که نشان‌دهنده ۱۴ درصد کاهش است.

وی گفت: ۳۱۴ نفر بر اثر تصادفات برون شهری در سال ۹۷ و ۲۷۰ نفر هم در سال ۹۸ به این دلیل جان خود را از دست دادند که شاهد کاهش ۱۳ درصدی هستیم.

مدیرکل پزشکی قانونی استان کردستان با بیان اینکه بیشترین موارد تصادف برای میانگین سنی ۳۱ تا ۴۰ ساله با ۶۴ مورد رخ داده است، یادآور شد: میانگین سنی ۲۱ تا ۳۰ ساله با ۵۹ مورد، و ۵۱ تا ۶۰ ساله با ۴۸ مورد بیشترین تصادفات را به ترتیب به خود اختصاص داده‌اند.

مردم با دادپزشک از مراجعه غیر ضرور به پزشکی قانونی پیشگیری کنند

وی با اشاره به طرح جدید دادپزشک گفت: مردم می‌توانند پیش از مراجعه به پلیس یا پزشکی قانونی با تماس با دادپزشک در مواردی که نیاز به مراجع قضایی وجود ندارد در وقت صرفه جویی کنند.

خانی آباد با اشاره به اینکه همکاران پزشکی قانونی با تجربه و تخصص در دادپزشک به مردم خدمات می‌دهند، اظهار داشت: مصدومین بیمارستانی که بیم از بین رفتن آثار مصدومیت خود را دارند و در عین حال نمی‌توانند به پزشکی قانونی مراجعه کنند با تماس با ۰۹۹۱۷۳۸۶۰۵۹ در خود بیمارستان توسط دادپزشک معاینه شده و مستندات لازم در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

ساختمان پزشکی قانونی در سنندج معطل تخصیص ۴۰ میلیارد ریال

مدیرکل پزشکی قانونی استان کردستان یادآور شد: مرکز آزمایشگاهی و سالن تشریح پزشکی قانونی در سنندج که از سال ۸۸ مراحل ساخت آن آغاز شده با ۹۰ درصد پیشرفت برای تکمیل و راه‌اندازی نیاز به ۴۰ میلیارد ریال دارد.

وی با بیان اینکه این اعتبار در نظر گرفته شده اما هنوز برای تکمیل تخصیص داده نشده است، اضافه کرد: با تکمیل این طرح دیگر نمونه‌های ژنتیکی به استان‌های همجوار ارسال نمی‌شود و در عین حال ظرفیت ارائه خدمات به اقلیم کردستان عراق را هم خواهد داشت.

خانی‌آباد زمین این طرح را سه هزار و ۲۲۲ متر مربع و مساحت زیربنای آن را یک هزار و ۸۸۲ مترمربع بیان کرد و افزود: هزینه‌های انشعاب یکی از مشکلات مهم است که به عنوان مثال برای انشعاب برق ۱۳ میلیارد ریال از ما درخواست کرده‌اند که امیدواریم با رایزنی‌ها کاهش پیدا کند.

وی نبود سوله بحران در استان را یکی از مشکلات و نیازهای مهم در این حوزه دانست و تاکید کرد: برای رسیدگی به فوتی‌های دسته جمعی سوله بحران بسیار ضروری است چون مدیریت اجساد ناشی از بحران بسیار حساس است.

خانی‌آباد اظهار داشت: در کنار مرکز در حال ساخت پزشکی قانونی در شهرک بهاران یک زمین خالی هم وجود دارد که می‌توان آن را به ساخت سوله بحران اختصاص داد و اعتبارات لازم برای آن را تامین کرد.

اول تا هفتم تیر هفته قوه قضاییه نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =