آتش ۵۶ هکتار مرتع البرز را خاکستر کرد

کرج - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: از ابتدای سال جاری اکنون ۵۶.۵ هکتار از عرصه های طبیعی و مرتعی استان در آتش سوخته است.

حامد فرضی روز پنجشنبه در نشست کارگروه پدافند غیرعامل که در سازمان جهاد کشاورزی البرز با موضوع پیشگیری و اطفای حریق انجام شد، افزود: شرایط آب و هوایی و اقلیمی  ۲  سال اخیر در کشور و به تبع آن استان البرز موجب شده تا بارندگی های خوب موجب افزایش پوشش گیاهی در سطح عرصه ها شود.

وی اظهار داشت: افزایش پوشش گیاهی یک فرصت و مزیت به حساب می رود ولی از طرفی این عرصه ها در فصل گرما و خشک شدن گیاهان، مستعد حریق و مشکلات فراوان برای عرصه ها است.

وی به آمار سال گذشته حریق در اراضی ملی استان اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ۶۴ مورد آتش سوزی به وقوع پیوست که ۴۷۰ هکتار از عرصه ها و مراتع را از بین برد و در سال جاری نیز تاکنون ۱۷ فقره آتش سوزی اتفاق افتاده که در نتیجه آن ۵۶.۵ هکتار از این عرصه ها را در خود سوزاند.

فرضی در ادامه به تاثیر اقدامات پیشگیرانه در حریق ها اشاره کرد و افزود: در سال جاری برای پیشگیری و همچنین اطفای سریع حریق های احتمالی، منابع طبیعی اقدام به توزیع ادوات اطفای حریق در بین دهیاران، شوراها و همیاران طبیعت کرده است.

بعضی از آتش سوزی ها عمدی و سازماندهی شده است

وی اظهار داشت:‌همچنین نشست های متعددی با استانداری داشته ایم زیرا بعضی از این حریق ها سازماندهی شده و عمدی است که این موضوع مهم در شورای تامین پیگیری شده است.

اجرای طرح دیده بان در البرز

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در ادامه به اجرای طرح دیده بان در استان اشاره کرد و گفت:‌ در شهرستان های البرز با تعدادی دیده بان در قالب گشت های موتوری قرارداد بسته ایم تا به صورت سه روز در هفته اراضی ملی، تاغ زارها و مراتع را با موتور پایش کنند ضمن اینکه این گشت ها در جلوگیری از وقوع حریق و اقدامات عمدی برای حریق نیز تاثیرگذار است.

وی به برگزاری دوره های آموزشی برای جلوگیری از حریق نیز اشاره کرد و افزود:‌ این دوره ها برای دهیاران، شوراها و همیاران طبیعت در سطح تمام شهرستان ها با مشارکت دستگاههای مرتبط از جمله مدیریت بحران فرمانداری ها اجرا شده است.

فرضی همچنین به  تجهیز خودروهای یگان حفاظت به اداوات پیشرفته پیشگیری و اطفای حریق اشاره کرد و ادامه داد:‌نسبت به سال گذشته افزایش اعتبار برای این موضوع داشتیم تا ماشین ها به روز و نیروها تجهیز باشند.

وی گفت:‌ همچنین با بسیج سازندگی برای استفاده از ظرفیت نیروهای جهادی در پیشگیری و اطفای حریق نیز قرارداد همکاری منعقد کرده ایم.

وی به انعقاد قرارداد با دستگاه ها و ارگان های مرتبط از جمله وزارت دفاع، هلال احمر، اورژانس، فرودگاه پیام و مدیریت بحران اشاره کرد و افزود: با انعقاد این قراردادها مقرر شد تا در صورت وقوع حریق این دستگاه ها اداوات و تجهیزات و نیروهای خود را به میدان بیاورند.

اطلاع رسانی گسترده راهی برای پیشگیری از آتش سوزی ها

فرضی همچنین به تاثیر اطلاع رسانی و فرهنگ سازی برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی ها اشاره کرد و بیان داشت: روابط عمومی این اداره کل گفت و گوهای زیادی را با رسانه های سمعی و بصری و همچنین خبرگزاری ها با مدیرکل ترتیب داده ضمن اینکه هر موردی را که لازم بود به صورت هشداری و پیشگیرانه برای مردم داشته باشیم را انجام دادیم.

وی گفت: با ریاست کل دادگستری و دادستان های شهرستان ها نیز هماهنگ شد تا در صورت شناسایی افرادی که اقدام به آتش سوزی های عمدی در عرصه های طبیعی می کنند، آن ها را به دادستان ها معرفی تا با پیگیری حقوقی و قضایی به اشد مجازات برسند.

وی افزود:‌ سامانه ۱۵۰۴ سازمان جنگل ها نیز برای این موضوع به صورت ۲۴ ساعته فعال شده تا در صورتیکه مردم هر گونه تخلفی را در اراضی ملی از جمله آتش سوزی و تصرف مشاهده کنند از طریق این سامانه به یگان حفاظت اطلاع دهند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری با بیان اینکه این سامانه برای پیشگیری و کاهش آمار حریق بسیار تاثیرگذار است، اظهار داشت: برای این موضوع آموزش های اولیه هلال احمر را به نیروهای منابع طبیعی و یگان حفاظت داشتیم تا در صورت مصدومیت در حریق اقدام کنند ضمن اینکه آموزش تخصصی اطفا برای متخصصین زبده آتش نشانی داشتیم.

استان البرز دارای ۴۳۰ هزار هکتار اراضی ملی و دولتی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =