۱۵ هزار تن زردآلو در ابرکوه برداشت شد

یزد - ایرنا - مسوول تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی ابرکوه با اشاره به پایان فصل برداشت زردآلو ،گفت: امسال ۱۵ هزار تن این محصول به ارزش حدود ۳۰۰ میلیارد تومان در این شهرستان تولید و به بازار مصرف عرضه شد.

حسن زارع روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ، افزود: این میزان محصول با توجه به سرمازگی و وقوع توفان در اواخر سال ۹۸ و اوایل سال جاری  از ۲ هزار هکتار برداشت شد که سه هزار تن آن به روسیه و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر و بقیه هم به بازارهای داخلی استان یزد ؛ همچنین اصفهان، فارس، تهران و خراسان رضوی عرضه شد.

وی با بیان اینکه بیشترین میزان تولید مربوط به دهستان فراغه بخش مرکزی و متوسط تولید در  هر هکتار ۱۵ تا  ۱۸ تن است ، اظهار کرد: در شرایط مناسب آب و هوایی و بدون حوادث طبیعی تولید زردآلو  به ۳۰ هزار تن می رسید.

وی انواع محصول زردآلوی را تخم گردی، فلکه‌ای، خیاری، زرقانی و خانی عنوان کرد و ادامه داد: ۶۰ درصد زردآلوی استان یزد در ابرکوه تولید می‌شود.

زارع اضافه کرد : با  توجه به پیش رس بودن محصول زردآلوی ابرکوه در کشور ،افزود: برداشت آن از اواخر اردیبهشت ماه آغاز و تا اوایل تیرماه ادامه داشت که  به دلیل سرمازدگی و وقوع توفان میزان تولید در سال زراعی جاری ۵۰ درصد کاهش داشت.

به گفته وی تأسیس صنایع تبدیلی و فرآوری محصول زردآلو از جمله ضرورت های این بخش است و جهاد کشاورزی با پرداخت تسهیلات از سرمایه‌گذاران حمایت می‌کند.

این مسوول تصریح کرد:  بیش از  ۹۰ درصد باغ های زردآلوی منطقه مجهز به سامانه آبیاری قطره ای است .

اراضی قابل کشاورزی منطقه به علت کاهش بارندگی، کم آبی و تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی از ۲۰ هزار هکتار به ۱۵ هزار هکتار در سال های اخیر کاهش یافت و ۴۰ درصد اشتغال وابسته به فعالیت‌ کشاورزی، دامداری و دامپروری است و هشت هزار و ۵۰۰ خانوار ، سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی در ابرکوه تولید می کنند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =