۶ تیر ۱۳۹۹،‏ ۸:۵۲
کد خبرنگار: 2192
کد خبر: 83833701
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

موتور صنعت قم مقابل تحریم با دور تند می‌چرخد

قم - ایرنا - صنعت ازجمله بخش‌های مهم اقتصادی استان قم است که باوجود تحریم‌های ظالمانه و تشدید فشار آن در سال‌های اخیر نه‌تنها متوقف نشد، بلکه موتور حرکت خود را سرعت بخشید.

خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‌های ظالمانه، دشمنان را بر این باور داشت که کار صنعت و تولید در داخل مرزهای ایران تمام است اما با لطف الهی و همت صنعتگران پرتلاش در مناطق مختلف کشور این نیت شوم محقق نشد و اکنون موتور صنعت در بسیاری از استان‌ها همچون قم، برهمان دور تند خود و حتی پرقدرت‌تر درچرخش است.

چرخش موتور صنعت در قم به معنای حرکت قطار توسعه اقتصادی استان در مسیر ارتقا وضعیت تولید و اشتغال است و این موضوع امروز باوجود فشار تحریم‌ها در قم قابل‌مشاهده است به‌نحوی‌که استقبال سرمایه‌گذاران از فعالیت در شهرک‌های صنعتی استان افزایش‌یافته و این استان در حال تبدیل‌شدن به قطب فعالیت‌های صنعتی در قلب ایران است.

مسئولان استان نیز همواره بر ضرورت افزایش حجم فعالیت‌های صنعتی در قم همراه با رعایت اصول زیست‌محیطی تاکید کردند و آن را لازمه تحقق توسعه اقتصادی و بهبود فضای تولید و اشتغال دانسته‌اند که در همین رابطه خبرنگار ایرنا، نظر شماری از مسئولان استان در مورد آخرین وضعیت صنعت قم و آمادگی آن برای تحقق راهبرد جهش تولید را موردبررسی قرار داد.

وضعیت صنعت درقم مطلوب است

در این خصوص استاندار قم با اشاره به نمای کلی از وضعیت واحدهای صنعتی استان گفت: وضعیت عمومی صنعت در استان قم مطلوب است.

بهرام سرمست بیان کرد: مطلوبیت نسبی وضعیت صنعت در این استان به معنای کم‌کاری در بهبود شرایط آن‌ها نیست.

وی ابراز کرد: برای بهبود وضعیت صنعت در قم از تعطیلی واحدهای صنعتی در طول یک سال و نیم گذشته جلوگیری به‌عمل‌آمده است.

استاندارقم افزود: برای افزایش ظرفیت‌های اشتغال و تولید در استان درزمینهٔ تکمیل واحدهای نیمه‌کاره هدف‌گذاری صورت گرفته‌است.

استاندارقم ادامه داد: طبق هدف‌گذاری‌های استان در سال ۹۹، تعداد قابل‌توجهی از واحدهای راکد صنعتی قم به چرخه تولید بازمی‌گردد.

سرمست تصریح کرد: همچنین بسیاری از واحدهای صنعتی قم باوجود تحریم‌های اقتصادی طرح‌های توسعه‌ای و افزایش ظرفیت‌های تولید را دنبال می‌کنند.

خط قرمز مسئولان قم، حفظ اشتغال موجود است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم نیز گفت: حفظ اشتغال موجود و جلوگیری از رکود و تعطیلی حتی یک واحد تولیدی خط قرمز و نقطه تلاقی اشتغال و سرمایه‌گذاری قم است.

مهرداد غضنفری ادامه داد: رفع موانع تولید و تسهیل در امر اشتغال و سرمایه‌گذاری، جهت‌گیری کارگروه ستاد تسهیل استان است.
وی با ابراز رضایت از روند پرداخت تسهیلات رونق تولید در قم گفت: شیوه و شکل پرداخت تسهیلات و معرفی پرونده‌های متقاضی امسال نیز در سطح استان عملیاتی می‌شود.
غضنفری خاطرنشان کرد: نرخ تسهیلات رونق تولید با بهره ۱۸ درصد به متقاضیان پرداخت می‌شود که  با مدیریت منطقی مدیران واحدهای تولیدی می‌تواند منشا تولید و افزایش بهره‌وری و اشتغال شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم بیان کرد: همچنین از محل تبصره بند الف ماده ۱۸ تسهیلاتی با سود بهره کمتر از ۱۸درصد نیز به واحدهای تولیدی اختصاص‌یافته که فرصت مطلوبی برای بهبود وضعیت تولید و اشتغال استان به وجود آورده است.
وی بیان کرد: تسهیلات پرداخت‌شده از این محل تا ۶ درصد کمتر از نرخ تسهیلات ۱۸ درصدی رونق تولید به واحدهای صنعتی استان پرداخت خواهد شد.
وی اظهار داشت: ارتقای واحدهای تولیدی که زیر ظرفیت واقعی اشتغال مشغول فعالیت تولیدی هستند از رویکردهای مهم ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان است.
غضنفری بیان کرد: همچنین ارتقای اشتغال و تولید در واحدهای فعال و واگذاری واحدهای تملیکی به جلوگیری از رکود و تعطیلی واحدهای صنعتی از هدف‌گذاری‌های اصلی استان در سال جاری است.


صنعت قم آماده جذب سرمایه‌گذاران است

همچنین رییس سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت قم گفت: براساس راهبرد اقتصادی استان در سال جهش تولید و به‌منظور رونق هرچه بیشتر خوشه‌های صنعتی و توسعه آن‌ در قم،‌ بستر خوبی برای حضور سرمایه‌گذاران و فعالیت بخش خصوصی در این حوزه فراهم‌شده است.

محمود سیجانی در گفت‌وگو با ایرنا،‌ بیان کرد: هم‌اکنون خوشه‌های فرش، کفش ماشینی،‌ سنگ،‌ پسته،‌ انگشترسازی،‌ پوشاک، سیمان، سوهان، فناوری اطلاعات و محصولات پلاستیکی برای فعالیت در قم شناسایی‌شده است.

وی بیان کرد: از میان خوشه‌های صنعتی شناسایی‌شده در قم،‌ در حال حاضر خوشه‌های فرش،‌ کفش ماشینی، سنگ، مبلمان و چوب و سوهان پیاده‌سازی شده و یا در حال انجام فعالیت است.

وی ادامه داد: صنعت قم در تولید محصولات یادشده دارای سابقه طولانی و درخشان است و بسیاری از صنعتگران به نام کشور در این حوزه‌ها در استان فعال هستند.

سیجانی گفت:‌ شهرک‌های صنعتی قم نیز دارای امکانات و زیرساخت‌های موردنیاز برای توسعه فعالیت خوشه‌های صنعتی است و آمادگی جذب سرمایه‌گذاران را دارد.

وی ادامه داد: محصولات تولیدشده در خوشه‌های صنعتی قم،‌ هم‌اکنون نیز به دلیل کیفیت بالا در بسیاری از بازارهای بین‌المللی عرضه می‌شود و مشتریان زیادی دارد.

سیجانی گفت: همچنین مسئولان استان قم،‌ با استفاده از تمام ظرفیت‌های قانونی موجود، راهبرد جذب سرمایه‌گذاران و حمایت از آنان را دنبال می‌کنند که این موضوع از دیگر مزایای سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی و صنعتی قم است.

وی بیان کرد: جذابیت سرمایه‌گذاری در قم به همین عوامل ختم نمی‌شود و سرمایه‌گذاران می‌توانند از نیروی کار ماهر و دانش فنی دانشگاه‌های فعال در حوزه صنعت این استان نیز برای تولید محصولاتی باکیفیت عالی برخوردار شوند.

وی ادامه داد: بر اساس ویژگی‌های یادشده که تنها بخش کوچکی از مزایای سرمایه‌گذاری برای انجام فعالیت‌های تولیدی و صنعتی در قم است،‌ امروز این استان با حجم بالایی از تقاضای سرمایه‌گذاران مواجه شده است که می‌خواهند فعالیت اقتصادی سودآوری را تجربه کنند.

سیجانی گفت:‌ صنعتگران فعال در استان قم در تولید محصولات متنوع از لوازم‌خانگی تا محصولات پتروشیمی حضور جدی دارند و بسیاری از محصولات تولیدشده در واحدهای صنعتی استان علاوه بر تامین نیاز داخل به‌عنوان کالای صادراتی در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی عرضه می‌شود.

رییس سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت قم ادامه داد: به‌منظور تحقق راهبرد جهش تولید در بخش صنعت قم،‌ برنامه‌های متنوعی برای نوسازی خط تولید واحدهای صنعتی استان نیز دنبال می‌شود.

سیجانی بیان کرد: جایگزین کردن ماشین‌آلات جدید با قدیمی و همچنین استفاده از دستگاه‌های پیشرفته در خط تولید، موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه واحدهای صنعتی استان می‌شود و تاثیر مستقیم بر عملیاتی شدن راهبرد جهش تولید دارد.

وی افزود: در همین راستا سازمان صنعت، معدن و تجارت قم به واحدهای متقاضی واردکردن دستگاه‌های پیشرفته صنعتی که نمونه داخلی ندارد، مجوز معافیت گمرکی می‌دهد تا خط تولید خود را در کوتاه‌ترین زمان و کمترین هزینه به‌روزرسانی کنند.

سیجانی گفت: صنعت قم از ظرفیت‌های انسانی و فنی فراوانی برای تحقق جهش تولید برخوردار است و با نوسازی ماشین‌آلات واحدهای صنعتی این روند سرعت قابل‌توجهی پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: همچنین مدیران واحدهای صنعتی استان می‌توانند برای نوسازی ماشین‌آلات خط تولید خود از تسهیلات بانکی که به همین منظور درنظر گرفته‌شده استفاده کنند.

تحریم و کرونا باعث توقف صادرات درقم نشد

همچنین مدیرکل گمرکات قم گفت: باوجود کاهش فعالیت‌های تجاری در اثر کرونا و تحریم‌های ظالمانه، فرآیند واردات و صادرات کالا در گمرکات استان انجام می‌شود و این دستگاه از ابتدای سال جاری تا پایان اردیبهشت‌ماه ۱۸۰ میلیارد ریال درآمد کسب کرده است.

محمد خلیلی درگفت‌وگو با ایرنا،‌ بیان کرد: از مجموع کل درآمد در این مدت مبلغ ۵۸ میلیارد ریال ۹درصد مالیات بر ارزش‌افزوده و سایر عوارض و مبلغ ۲میلیارد ریال درآمد استانی بوده است.

وی ادامه داد: در بخش صادرات،‌ مقدار ۱۰هزار و ۲۱۷ تن انواع کالا همچون گرانول، پفک،کفش و صندل، شمش سرب، مواد و محصولات پلاستیکی و شیمیایی و هیدروکربن به ارزش۹ میلیون دلار به کشورهایی نظیر عراق، افغانستان، امارات، هند، پاکستان و ازبکستان صادرشده است.

مدیرکل گمرکات قم گفت:‌ همچنین در این مدت مقدار چهار هزار و ۳۳۴ تن کالا از قبیل خودرو سواری، اجزا و قطعات موتورسیکلت الیاف اکرولیک، اجزا و قطعات ماشین لباسشویی و پکیج  و لوازم‌آرایشی و بهداشتی از کشورهایی همچون کره، چین، هند، ایتالیا، امارات، ترکیه و ژاپن به ارزش  ۲۱ میلیون دلار از طریق گمرکات استان قم به کشور واردشده‌ است.

وی بیان کرد: در بخش امانات پستی نیز تعداد ۱۸بسته به وزن ۷۰کیلوگرم از کشورهایی مانند آمریکا، استرالیا، امارات، آلمان و عراق به‌عنوان هدیه و سوغات به بخش امانات خارجی وارد و ترخیص شده است .

بستر تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه در قم بیش از هرزمانی مهیاست

پژوهشگر برتر کشور و استاد دانشگاه قم نیز در این رابطه گفت: در راستای تحقق شعار جهش تولید و مقابله با پیامد تحریم‌ها در حوزه تولید استان،‌ اکنون بستر و شرایط موردنیاز برای تقویت ارتباط میان صنعت و دانشگاه در قم بیش از هر زمان دیگری فراهم‌شده است.

علیرضا باباخان درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: درحال حاضر دانشجویان بااستعداد بسیاری دررشته‌های فنی و مهندسی دانشگاه‌های قم تحصیل می‌کنند که علاقه‌مند به همکاری با بخش صنعت استان‌ هستند و در این زمینه مهارت‌ بالایی نیز دارند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر حوزه صنعت در قم به دلیل گستردگی و تنوع فعالیت‌ها، نیازمند بهره‌گیری از دانش روز در بخش‌های فنی و مهندسی است تا بتواند چرخه تولید و اشتغال خود را توسعه دهد.

وی افزود: همچنین حضور دانشگاهیان استان در بخش‌های صنعتی‌،‌ فرصت خوبی برای پیاده‌سازی عملی،‌ دانشی است که آموخته‌اند و این ارتباط برای هر دو نهاد دانشگاه و صنعت بسیار مفید است و پیشرفت اقتصادی استان را درپی دارد.

باباخان گفت: در همین رابطه باید راهبرد حمایت از مراکز رشد دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان‌ فعال در قم به‌منظور تقویت هرچه بیشتر توانمندی‌های آن‌ها در دستور کار مسئولان استان قرار گیرد تا با استفاده از ظرفیت علمی و فنی این مجموعه‌ها نیاز صنعت استان در بخش‌های مختلف برطرف شود.

وی با اشاره به توانایی جوانان نخبه استان برای داخلی سازی بسیاری از محصولات موردنیاز صنعت در قم، تاکید کرد: تجربه نشان داده اعتماد به ظرفیت‌ جوانان همواره راهکاری قابل‌اعتماد برای عبور از شرایط سخت و دشوار است و امروز مقابله با تحریم‌ها و عبور از تنگناهای اقتصادی نیز به دست همین جوانان قابل انجام است.

بیش از ۷۰ هزار دانشجو در ۳۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی استان قم تحصیل می‌کنند؛ همچنین سالانه بیش از سه هزار و ۵۰۰ پایان‌نامه و رساله در مقطع تحصیلات تکمیلی در این استان تدوین می‌شود.

گفتنی است حجم سرمایه‌گذاری انجام‌شده برای واحدهای صنعتی و معدنی موجود استان قم بیش از۵۰ هزار میلیارد ریال است که با این حجم از سرمایه‌گذاری صورت گرفته در۲هزار و ۲۳۲ واحد صنعتی و صنایع معدنی استان برای ۵۶ هزار و ۵۸۷ تن فرصت اشتغال ایجادشده است.

قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، ثامن‌الائمه (ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =