افزایش ۵۴ درصدی بارندگی در شیروان

بجنورد- ایرنا- رییس مرکز تحقیقات هواشناسی خراسان شمالی گفت: بارندگی های بهار امسال در شیروان نسبت به دوره آماری بلندمدت، ۵۴ درصد افزایش داشته است.

علیرضا گلرخ روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا میزان بارندگی سه ماهه نخست سال شیروان در دوره آماری را  ۹۱.۴ میلی متر عنوان و اظهار داشت: از ابتدای امسال تا پایان خردادماه ۱۴۰.۷ میلی متر باران در این شهرستان باریده است.
وی گفت: سال قبل، در همین مدت ۱۵۴.۸ میلی متر بارندگی در این شهرستان ثبت شده بود که این میزان در بهار امسال ۹ درصد کاهش داشته است.
گلرخ افزود: همچنین میزان بارندگی این شهرستان از ابتدای سال آبی جاری (مهر ۹۸) تا پایان خردادماه امسال ۲۵۲.۷ میلی متر بوده که سال قبل در همین مدت ۳۰۷.۳ میلی متر بوده است و این حکایت از کاهش ۱۸ درصدی بارش در این بازه دارد اما این مقطع در دوره آماری بلندمدت نیز ۲۱۶.۹ میلی متر بارندگی ثبت شده که ۱۷ درصد افزایش داشته است.
 رییس مرکز تحقیقات هواشناسی خراسان شمالی گفت: همچنین از نظر دما، میانگین دمای این شهرستان از ابتدای امسال تا پایان خردادماه، ۱۵.۸ سلسیوس بوده که نسبت به میانگین دمایی مدت مشابه سال گذشته که ۱۶ سلسیوس بوده، ۰.۲ درصد کاهش داشته است.
گلرخ افزود: همچنین  میانگین دمای این شهرستان نسبت به دوره آماری بلندمدت که، ۱۶.۷ سلسیوس بوده ۰.۹ درصد کاهش داشته است.
شهرستان ۱۵۷ هزار نفری شیروان در سال های اخیر دوران خشکسالی و کم‌آبی سختی را به خود دیده و حتی در مناطق مختلف به ویژه تعدادی از روستاها مردم برای تامین آب شرب با مشکل مواجه شده اند.
این شهرستان ۱۰۵ هزار هکتار عرصه کشاورزی و باغی دارد که ۱۲ هزار بهره بردار از این بخش ارتزاق می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =