تولیت آستان قدس رضوی: مساجد مردمی اداره شوند

مشهد- ایرنا-  تولیت آستان قدس رضوی گفت: تا حد ممکن مساجد باید مردمی اداره شود و امورات مسجد را نمی‌توان تنها با حکم حکومتی، بخشنامه و یا دستور پیش برد زیرا مؤلفه‌های گوناگون در مدیریت مساجد نقش دارند.

به گزارش روز پنجشنبه آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام ‌و المسلمین احمد مروی در دیدار با جمعی از مسوولان مرکز رسیدگی به امور مساجد استان‌های خراسان افزود: رهبری معظم انقلاب بر نقش فعال مردم در اداره مساجد تأکید دارند لذا تاکنون "امور مساجد" وجهی از ایشان دریافت نکرده است.

وی ادامه داد: استدلال ایشان در این رابطه این است که اگر ساخت، تعمیر و تأمین مساجد برعهده نهادهای دولتی باشد مردم آن را از خود نمی‌دانند ولی اگر مردم در ساخت و ساز یک مسجد کوچک هم نقش داشته باشند در آن حضور مداوم پیدا کرده و در آبادانی و حفظ و حراست از آن تلاش می‌کنند.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: می توان با استفاده از منابع موقوفات و نیز تشکیل دوره‌های آموزشی و فرهنگی متنوع در مسجد در بازه تابستان، ضمن مشغول کردن دختران، پسران نوجوان و جوان در فضای مسجد کسب درآمد هم کرد. مروی افزود: از ظرفیت مردم به‌قدر توان مالی آنها حتی تأمین هزینه یک آجر در ساخت مسجد استفاده کنید. برای تسهیل این موضوع، یافتن راهکارها و فرهنگ‌سازی از سوی ائمه جماعات ضرورت دارد.
وی ادامه داد: مسجدی که منابع مالی‌اش را از همراهی مردم می‌گیرد و از تأمین هزینه‌ها تا برگزاری مراسمش همگی مردمی اداره می‌شود هم مردم حضور مداومی در آن دارند و هم در حفظ و حراست از آن می‌کوشند.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: پیش از انقلاب و نیز اوایل انقلاب به‌واسطه مسائل مبتلابه جامعه از برپایی انقلاب اسلامی تا جنگ تحمیلی، مساجد محوریت پیدا کرد اما بعد از جنگ مسجد به حاشیه رانده شد در حالی که ما باید به سمتی حرکت کنیم که مسجد اصل باشد و مجدد جایگاه خود را بازیابد.
مروی افزود: مسیر درست این است که مسجد پایگاه و تکیه‌گاه روحی و معنوی مردم باشد ولی فعلاً با این هدف فاصله داریم به عنوان مثال در برخی از مساجد شهر تهران، هفته‌ای یک‌شب روانشناسی حضور پیدا می‌کند تا مردم ‌برای رفع اختلافات خانواده‌گی خود و گرفتن مشاوره به مسجد مراجعه کنند.
وی ادامه داد: ائمه جماعات، واقعاً وظیفه مهم و خطیری را در حوزه مساجد بر عهده دارند و نقش آنها بسیار حائز اهمیت است و به فرموده رهبر معظم انقلاب، ما به امام جماعت نیاز داریم، نه پیش نماز.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: ائمه جماعت باید برای مردم وقت بگذارند و با آنها معاشرت کنند و در عین حال، تأمین معیشت آنها نیز خود یک مساله است و تا این موضوع حل نشود چند ساعت وقت گذاشتن قبل و بعد از نماز برای مردم دشوار است.
مروی افزود: توجه به حاشیه شهر و تقویت ساکنان این مناطق جزء حوزه‌های مورد تأکید آستان قدس رضوی است و در رابطه با اجرای طرح‌های فرهنگی در سه استان‌ خراسان جنوبی و شمالی در کنار خراسان رضوی با توجه به محدودیت منابع آستان قدس رضوی، توجه به شهر مشهد و مرتفع ساختن مشکلات حاشیه شهر اولویت ماست. با این وجود، در صورت وسعت منابع مالی، توجه به گسترش امور فرهنگی در سطح کشور از محورهای مورد توجه آستان قدس رضوی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =