۴ تیر ۱۳۹۹،‏ ۲۳:۰۷
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 83833186
۰ نفر

برچسب‌ها

سند "سازگاری با کم‌آبی یزد" تدوین شد

یزد- ایرنا - مدیرعامل آب منطقه‌ای یزد از تدوین سند سازگاری با کم‌آبی با هدف صفر کردن کسری مخازن آب زیرزمینی استان خبر داد و گفت: همکاری مردم و مسوولان برای تحقق و اجرای کامل آن بسیار حیاتی است.

محمدمهدی جوادیان‌زاده شامگاه چهارشنبه در دیدار مدیران صنعت آب و برق با نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد  به مصرف آب در حوزه کشاورزی و صنعت  اشاره کرد و افزود: سند سازگاری با کم آبی تدوین شده که باید با تعامل همه دستگاه‌ها و زیر نظر استاندار تصویب استانی و برای تصویب ملی به تهران ارسال شود.

وی با تاکید بر اینکه این سند باید راهکارهای مدیریت مصرف آب برای صفر کردن کسری مخزن آب را ارائه کند ادامه داد: یزد ششمین استان کشور به لحاظ حجم کسری مخزن است و در حال حاضر نزدیک به ۳۰۰ میلیون متر مکعب کسری مخزن داریم و این به معنای آن است ذخایری که ده‌ها هزار سال ذخیره شده در حال کاهش است.

این مسوول ، میزان جبران این کسری توسط بارندگی‌های امسال و سال گذشته را نزدیک به ۶۰ میلیون متر مکعب دانست و ابراز امیدواری کرد که تدوین این سند و اجرای آن کسری مخزن را صفر کرده و علاوه بر اینکه نسل فعلی تحت فشار قرار نگیرد برای نسل‌های آینده هم آب باقی بماند.

جوادیان‌زاده با اشاره به تاثیرگذاری روحانیت در جامعه گفت: از ائمه جمعه درخواست داریم که بخشی از خطبه‌ها و سخنرانی‌های خود را در این هفته به توصیه به مردم در زمینه صرفه‌جویی مصرف آب و برق اختصاص دهند.

وی با اشاره به اینکه امسال گرمای زودرس داشته‌ایم و درحال حاضر دمای هوای یزد بسیار زیاد است اظهار کرد:  به دلیل گرمای هوا و شیوع کرونا مصرف بیش از حد آب در استان را شاهد هستیم.

همچنین نماینده، ولی‌فقیه در استانو امام جمعه یزد در این دیدار با بیان اینکه بحث مدیریت مصرف انرژی در ادارات جدی‌تر رعایت شود گفت: اصلاح الگوی مصرف در ایران نیازمند فرهنگ‌سازی است.

آیت‌الله محمدرضا ناصری با اشاره به اینکه مصرف زیاد در کشور تنها مربوط به آب و برق و دیگر انرژی‌ها نیست تصریح کرد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان مدیریت مصرف در آب و برق و گاز و دیگر انرژی‌ها بسیار قوی است.

وی بر ضرورت ارائه الگوی مناسب مصرف به جامعه تاکید کرد و افزود: امروزه در جامعه ما حتی در بحث خوراک هم مصرف بیش از حد داریم و پسماندهای غذایی ما بسیار زیاد است.

امام جمعه یزد با بیان اینکه در بحث مدیریت مصرف و صرفه‌جویی باید ابتدا به ادارات توجه کرد گفت: حجم بسیار زیادی از انرژی مصرفی به ویژه برق در ادارات مصرف می‌شود و با توجه به تعداد بالای کولرها و وسایل برقی و روشنایی ادارات، اگر مقداری صرفه‌جویی صورت گیرد میزان مصرف برق کاهش محسوسی پیدا می‌کند.

ناصری با بیان اینکه برخی افراد واقعا در ادارات هیچ دلسوزی ندارند افزود: در اکثر ادارات در طول روز پرده پنجره‌ها کشیده می‌شود و برای تامین نور از لامپ‌های زیادی استفاده می‌کنند و یا اینکه از همان زمانی که وارد می‌شوند کولر را در پایین‌ترین درجه ممکن روشن می‌کنند.

استان یزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و هفته اول تیرماه هفته صرفه‌جویی در آب  است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =