آمادگی راه‌اندازی صندوق پسته و خرما وجود دارد

کرمان - ایرنا - وزیر جهادکشاورزی گفت: برای راه‌اندازی صندوق پسته و خرما آمادگی کامل داریم و یکی از برنامه‌های این وزارتخانه است.

به گزارش ایرنا، کاظم خاوازی روز چهارشنبه در نشست تشکل ها و فعالان بخش کشاورزی در اتاق بازرگانی استان کرمان افزود: برای اینکه مشکلات بخش صادرات با شدت و سرعت بیشتری پیگیری شود، در این وزارتخانه شورای راهبردی صادرات را راه اندازی کردیم و تا هفته آینده جزییات آن را ابلاغ می کنیم.

وی بیان کرد: قول می دهم ستاد عالی پسته را در سطح وزارتخانه راه اندازی کنیم و این کار را می کنم.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در مورد کرونا با اینکه بخش کشاورزی دیده نشده بود اما پنج رسته آسیب دیده در بخش کشاورزی را در نظر گرفتیم تا مانند سایر رسته های دیگر بحث های استمهال وام و بیمه آنها حل شود که به زودی جزییات آن ارائه می شود.

خاوازی اظهار داشت: اعلام آمادگی می کنم که یک تا 2 معاونان وزارت جهاد کشاورزی را معین استان کرمان قرار دهیم تا تکلیف داشته باشند الگوی کشت را برای این استان تبیین کنند.

وی با اشاره به اجرای طرح الگوی کشت بیان کرد: به هرحال با توجه به اهمیت ویژه ای که آب در استان کرمان دارد، چاره ای نیست که ما به سمت یک الگوی کشت تثبیت شده برویم؛ الگوی کشت یعنی اینکه گیاه و یا هر محصول کشاورزی در کجا کاشته شود که حداقل ریسک و حداکثر سود را با شرایط موجود داشته باشد.

وی افزود: همچنین برنامه الگوی تولید محصولات کشاورزی برای کشت پائیزه در حال تدوین است که بیش از ۹۰ درصد مطالعات این برنامه انجام شده که فقط لایحه سیاسی و سیاست گذاری آن باقی مانده است که الگوی تثبیت کشت در سطح کشور رقم خواهد خورد.

وزیر جهادکشاورزی ادامه داد: آمادگی دیگر وزارتخانه جهاد کشاورزی در بخش زنجیره های کشاورزی است و به نظر من باید کمک کنند تا یک تصمیم بسیار خوبی از زنجیره ها در استان داشته باشیم؛ حالا اگر که به الگوی کشت رسیدیم که خوب است اگر نرسیدیم با وضعیت موجود همه نقاط و بخش ها و حلقه هایی که دچار مشکل هستند شناسایی شود تا با اولویت بتوانیم تسهیلات کم بهره بانک کشاورزی را در این زمینه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در تولید بذر هیبرید در کشور ۲ درصد ضریب خوداکتفایی داریم گفت: قول دادیم با برنامه ریزی های در نظر گرفته شده، تولید بذر هیبرید را در داخل کشور به ۲۰ درصد برسانیم.

وی ادامه داد: تا پایان سال برای خیار، فلفل و بادمجان ۲ رقم تجاری معرفی خواهیم کرد و در سال آینده این تعداد محصولات به پنج رقم تجاری خواهد رسید که در اختیار کشاورزان قرار می گیرد تا یکی از عقب ماندگی های بخش کشاورزی در این زمینه جبران شود.

وی اظهار داشت: برای انتقال آب از خلیج فارس به بخش کشاورزی کرمان آمادگی در دولت کامل وجود دارد که این موضوع مطرح و پیگیری می شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: صنعت دام و طیور ما یک صنعت بزرگ است و تقریبا ۸۰ میلیون تن نهاده به صنعت دام و طیور می دهیم که از این تعداد تقریباً ۱۵ میلیون تن آن از خارج کشور وارد می شود که فشار زیادی را به کشور وارد می کند.

خاوازی با اشاره به تفویض اختیارات به استاندار و مدیران استان کرمان بیان کرد: بحث نحوه تفویض اختیار هنوز شفاف نیست لذا استانداران و مدیران استانی باید مشخص کنند در چه مورد تفویض اختیار نیاز دارند تا ما بتوانیم به آنها در این زمینه کمک کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =