۴ تیر ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۵۷
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83833130
۰ نفر

برچسب‌ها

وزیر خارجه چین: با هرگونه تلاش برای تغییر مفاد برجام مخالف هستیم

پکن- ایرنا- وزیر امور خارجه چین با اشاره به نامه خود در حمایت از برجام به دبیرکل سازمان ملل خاطرنشان کرد چین با هرگونه تلاش برای تغییر مفاد برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مخالف است و آمریکا پس از خروج از برجام حقی برای توسل به ساز و کارهای پیش بینی شده در این رابطه ندارد.

به گزارش ایرنا از تارنمای وزارت امور خارجه چین، «وانگ یی» روز چهارشنبه در یک کنفرانس ویدیویی با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: چین و ایران شرکای استراتژیک همه جانبه یکدیگر هستند و همواره در موضوعات مهم که منافع اصلی مردم دو کشور را نگران کرده از هم حمایت کرده و می کنند.

او گفت: ما مایل هستیم این سنت خوب را با ایران حفظ کنیم به طور مداوم اعتماد متقابل را تقویت کنیم همکاری عملی را توسعه دهیم و روابط دو جانبه را به سطح جدید ارتقا دهیم.

وانگ یی با یاداوری اینکه از زمان شیوع بیماری کرونا، چین و ایران از یکدیگر حمایت و به هم کمک کرده اند گفت: اگرچه این بیماری همه گیر بر همکاری های دو کشور تاثیر گذاشته است اما پکن و تهران همچنان روابط خوب خود را حفظ کرده و به دنبال ارتقا آن هستند اکنون نیز مایل هستیم با توجه به شیوع اپیدمی، راه های احتمالی برای از سرگیری تردد شهروندان و ارتقاء همکاری بین دو کشور را بررسی کنیم.

وزیر خارجه چین خاطرنشان کرد: در لحظه حساس مبارزه جامعه بین الملل علیه همه گیری کرونا، کشورهای خاصی وضعیت اپیدمی را سیاسی کردند، به کشورهای دیگر برچسب ویروس زده و جایگاه آنها را لکه دار کردند هدف آن کشورها این بود که از مسئولیت خود شانه خالی کنند در حالی که این اقدام نه تنها به تلاش های ضد همه گیری منجر نمی شود بلکه در همکاری های بین المللی ضد همه نیز خلل وارد می کند.

ایران آماده تقویت همکاری ها با چین

ظریف نیز در این دیدار گفت: در مبارزه با بیماری همه گیر کرونا، هر دو طرف از یکدیگر حمایت می کنند و همیشه محکم در کنار یکدیگر ایستاده اند ایران از "جاده ابریشم سالم" که توسط چین پیشنهاد شده استقبال می کند و مایل است به طور جدی در همکاری های مربوطه شرکت کند.

او از حمایت قاطع و جدی چین از برجام قدردانی کرد و گفت: ایران کاملاً با سیاسی کردن کرونا و ننگ زدن به کشورها مخالف است و با دخالت آمریکا در امور داخلی چین از جمله امور هنگ کنگ کاملاً مخالف است.

وزیر خارجه ایران افزود: ایران مایل به همکاری با چین برای پیشبرد همکاری های دوجانبه، اتخاذ تدابیری برای تسهیل در مبادله تجار دو طرف، از بین بردن مداخلات و ارتقاء همکاری در زمینه های مختلف است.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه چین دو طرف همچنین در این دیدار توافق کردند برای حفظ اثربخشی توافق جامع برجام، حفظ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و هرگونه اقداماتی که مانع تضعیف توافق هسته ای شود تلاش کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =