بزرگان طوایف نقش مهمی در رفع مشکلات جوامع محلی دارند

سنندج - ایرنا - فرماندار دیواندره گفت: مشروعیت و اقتدار بزرگان طوایف و ایلات در شهرستان نقش مهمی در رفع مشکلات و آسیب‌های اجتماعی در جوامع محلی و منطقه‌ای دارند.

جمال ارشدی روز چهارشنبه در نشست هم اندیشی  با سران طوایف ایلات و عشایر اظهار داشت: قومیت ها و ایلات در دیواندره ظرفیت‌ها و پتانسیل هایی دارند که می توان از آنها در حل مسایل مختلف شهرستان بهره گرفت.

وی با اشاره به اینکه ساختارهای اعتقادی و فرهنگی جزو هویت ما است، افزود: هویت چیزی است که ما با آن شناخته می شویم و دیگران آن را تایید می کنند و هر منطقه فرهنگ و اداب و رسوم خود را دارد که باید در حفظ آن تلاش کرد.

ارشدی اضافه کرد: اولین جشنواره طوایف، ایلات و عشایر منطقه دیواندره با محوریت معرفی آداب و رسوم و توانمندی های شهرستان شهریور ماه در بخش سارال برگزار می‌شود.

فرماندار دیواندره یادآور شد: جشنواره ایلات و عشایر با هدف احیای باز تولید فرهنگ غنی طوایف منطقه دیواندره و حفظ و انتقال آن به نسل های اینده برگزار خواهد شد.

ارشدی با اشاره به اینکه پوشش مردان و زنان کرد به عنوان یکی از فرهنگ های اصیل از گذشته نماد نجابت و صداقت بوده است، تاکید کرد: روحیه  مذهبی و اعتقادی قوم کرد نشان دهنده هویت و فرهنگ او است.

وی گفت: جشنواره ایلات و عشایر با هدف باز تولید و تقویت ساختارهای فرهنگی و هویتی در بخش مراسم، غذاهای سنتی، صنایع دستی، بازی های محلی و دستاوردهای طوایف برگزار می‌شود.

فرماندار دیواندره افزود: تلاش خواهیم کرد که دبیرخانه دایمی این جشنواره تشکیل و به صورت سالانه برگزار شود و منشاء تاثیرات مثبت و تغییر و تحول در در حوزهای اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی  در شهرستان گردد.

در ابتدای جلسه سران طوایف، ایلات و عشایر از برگزاری برنامه فرهنگی در شهرستان ابراز خرسندی کردند.

۱۲ طایفه و ۳۵ عشیره  در منطقه دیواندره  در کنار هم زندگی می‌کنند.

شهرستان دیواندره با جمعیت ۸۰ هزار نفری در ۸۵ کیلومتری شهر سنندج مرکز کردستان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =