بیش از ۱۵ هزار واحد مسکونی در سرپل‌ذهاب ساخته شد

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار سرپل‌ذهاب گفت: ۱۷ هزار واحد مسکونی در جریان زلزله آبان ۲۱ آبان سال ۹۶ در این شهرستان تخریب شد که از این تعداد تاکنون ۱۵ هزار و۲۹۷ واحد مسکونی ساخته شده است.

محبت جمالی نیا روز چهارشنبه در جلسه بررسی روند ساخت و ساز واحدهای مسکونی در سرپلذهاب، افزود: از مجموع واحدهای ساخته شده هفت هزار و ۱۶۱ واحد در داخل شهر و هشت هزار و ۱۳۶ واحد مسکونی روستایی است که یک کار سنگین و عملکرد بسیار مناسبی است.

وی اظهار داشت: تهدید زلزله در سرپل ذهاب به یک فرصت برای مهاجرت معکوس روستاییان به شهر تبدیل شد و تعداد واحدهای ساخته شده در روستا نشان می دهد که ساخت و ساز روستایی سه درصد رشد داشته و افزایش ۲۰ درصدی مهاجرت معکوس از شهر به روستا انجام شده است.

نماینده عالی دولت در سرپل ذهاب گفت:در حوزه مقاوم سازی نیز اقدام های بسیار خوبی انجام شده که ۵۷۰ واحد مسکن مهر شهید شیرودی تنها بخشی از مقاوم سازی های صورت گرفته است.

جمالی نیا اضافه کرد: در حوزه بازسازی مدارس نیز تهدید زلزله به فرصت تبدیل شد به گونه ای که در جریان زلزله ۳۲ واحد آموزشگاهی تخریب شد اما با همت خیران و اعتبارات دولتی ۵۷ مدرسه احداث شد.

دبیر سازمان نظام مهندسی استان کرمانشاه نیز گفت: دوران بازسازی در سرپل ذهاب یک دانشگاه کامل از اقدام های عملیاتی، اجرایی و تخصصی است که می تواند تجربه های آن در بازسازی های دیگر مناطق مورد استفاده قرار گیرد.

سهراب شیرزادی افزود: طرح سبک سازی به هیچ وجه دارای استانداردهای لازم نبوده و قابل تایید نیست از این رو مجوز و تاییدیه به این‌گونه سازه ها داده نخواهد شد و نیاز است از ساخت آن ها جلوگیری شود.

وی اظهار داشت: تمام دستگاه های اداری سرپل ذهاب در راه بازسازی درکنار نظام مهندسی استان بودند که همراهی آن ها قابل قدردانی است.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰هزار تن جمعیت دارد.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.