پنج هزار مددجوی کمیته امداد خراسان شمالی صاحب شغل می‌شوند

بجنورد- ایرنا- رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) از اختصاص یک هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای اشتغال مددجویان این نهاد در خراسان شمالی خبر داد و گفت: با این میزان مبلغ برای پنج هزار مددجوی کمیته امداد استان شغل ایجاد می‌شود.

سیدمرتضی بختیاری روز چهارشنبه در نشست با استاندار و نمایندگان مردم خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سال گذشته اتفاقات خوبی در حوزه  اشتغال این استان رقم خورد به طوری که یک هزار و ۴۳۰ میلیارد ریال تسهیلات برای اشتغال سه هزار و ۴۰۰ نفر از مددجویان این نهاد هزینه شد.

وی زمینه کار در خراسان شمالی را بالا دانست و گفت: با وجود ۴۴ درصد جمعیت روستایی این استان باید کاری کرد که با ایجاد اشتغال و فراهم سازی امکانات مهاجرت معکوس را به روستاها شاهد باشیم.

وی اولویت تامین مسکن را با نیازمندان فاقد مسکن دارای یتیم و خانوارهای بالای سه نفر دانست و افزود: در بحث مسکن حرکت های اساسی در دست انجام است.

وی یکی از دغدغه‌های اصلی مددجویان این نهاد را افزایش اجاره‌بها و رهن دانست که بسیار باعث آزار و اذیت آنها شده و خاطرنشان کرد: با وجود افزایش سه برابری اجاره‌بها و چند برابر شدن رهن باید کمک اساسی صورت گیرد تا در حد امکان مددجویان بدون مسکن خانه دار شده و مشکلاتشان در این رابطه برطرف شود.

رییس کمیته امداد کشور امام خمینی (ره) به افزایش سقف وام های بنیاد مسکن از ۴۰۰ میلیون ریال به ۵۰۰ میلیون ریال اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس تفاهم نامه منعقده با استاندار خراسان شمالی و سپاه جوادالائمه و نیز آستان قدس برنامه داریم تا در بازه زمانی حداکثر ۱۸ ماهه در خراسان شمالی هیچ نیازمند یا یتیم فاقد مسکن نداشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در مقوله اشتغال نیز با مسیری که طی شده در اعطای تسهیلات حرکات جهادی در دست انجام است که طی آن بتوانیم مددجویان این نهاد را به مرحله خودکفایی و توانمندسازی برسانیم.

بختیاری توانمندسازی را از ماموریت های اصلی امداد دانست و گفت: برنامه داریم تا به جز افراد سالمند یا صعب العلاج هایی که امکان درمان ندارند حتماً مابقی مددجویان را به مرحله خودکفایی برسانیم.

 وی یادآور شد: همچنین در خصوص ازدواج مددجویان نیز با حمایت دولت و مجلس تسهیلات خوبی در نظر گرفته شده که در تفاهم نامه سه جانبه با خراسان شمالی نیز بحث جهیزیه برای مددجویان دیده شده است.

 استاندار نیز در این نشست از خراسان شمالی به عنوان استانی نیمه برخوردار یاد کرد و گفت: این استان نداشته های زیادی دارد ولی با وجود تمام نداشته ها همیشه با نگاه به فرمایشات مقام معظم رهبری در صحنه بوده است.

محمد علی شجاعی با تاکید بر حفظ کرامت انسانها و تلاش برای خودکفایی و توانمند شدن مددجویان کمیته امداد استان اظهار داشت: نگاه ما به دنبال افزایش مددجو نیستیم بلکه باید به دنبال برنامه‌ای برای کاهش مددجویان باشیم.

رییس مجمع نمایندگان خراسان شمالی نیز در این نشست یادآور شد: هم اینک در این استان ورودی به کمیته امداد و تعداد پشت نوبتی ها زیاد ولی خروجی کم است.

محمد پاکمهر خاطرنشان کرد: برای توانمند کردن مددجویان لازم است تا با ایجاد اشتغال و کسب درآمد بتوانیم خانواده ها را از زیر پوشش کمیته امداد خارج کنیم.

وی اظهار داشت: در خراسان شمالی که سرانه درآمد خانوار پایین تر از بسیاری از استان‌های دیگر است انتظار می‌رود سطح تسهیلات اشتغال افزایش قابل توجه داشته باشد.

 محمد وحیدی نماینده مردم بجنورد، گرمه و جاجرم، راز و جرگلان و مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی نیز خواستار رصد میزان پایداری اشتغال در استان ها توسط یک کارگروه ویژه شد و گفت: تسهیلات زیادی در این سال‌ها توزیع شده ولی باید با فعال سازی پوشش بیمه‌ای اشتغال به صورت پایدار ایجاد شود.

 نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه کمیته امداد باید به مرحله ای برسد که عوامل تولید فقر را شناسایی کند، خاطرنشان کرد: در این راستا باید این عوامل با کمک دولت و مجلس برطرف کرده و ریشه کنی فقر را شاهد باشیم.

امان الله حسین پور از جمله مشکلات استفاده از تسهیلات مسکن را تامین ضامن دانست و گفت: باید دستگاه‌ها در این رابطه پای کار آمده و کمک کنند تا این مشکل نیازمندان نیز تا حدودی رفع شود.

افتتاح واحدهای مسکونی مددجویان سیل زده در راز و جرگلان و مانه و سملقان از مهمترین برنامه های سفر رییس کمیته امداد کشور به خراسان شمالی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =