۴ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۴۲
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 83832931
۰ نفر

برچسب‌ها

نخست‌وزیر پیشین الجزایر به ۱۲ سال حبس محکوم شد

تهران - ایرنا - دادگاه الجزایر روز چهارشنبه طی حکمی دو تن از نخست وزیران ، وزرای سابق و شماری از بازرگانان این کشور را به اتهام فساد در پرونده شرکت خصوصی «سوفاک» به حبس و پرداخت جزای نقدی محکوم کرد . احمد اویحیی نخست وزیر سابق در این پرونده به ۱۲ سال حبس محکوم شد.

به گزارش روزنامه الجزایری «النهار»، دادگاه الجزایر امروز حکم قضایی احمد اویحیی و عبدالمالک سلال دو نخست‌وزیر پیشین و سایر وزرا و تاجران الجزایر را در ارتباط با فساد مالی در شرکت سوفاک اعلام کرد.     

شرکت خصوصی سوفاک، شریک الجزایری شرکت خودروسازی «ولکس واگن» آلمان به شمار می‌رود. پیش از این، شرکت یادشده در استان غلیزان در غرب الجزایر مشغول به کار بود و قطعات خودرو مونتاژ می‌کرد.

طبق این گزارش، اویحیی به ۱۲ سال حبس و یوسف یوسفی وزیر پیشین صنایع الجزایر به ۳ سال حبس و پرداخت غرامت محکوم شد.

النهار اشاره ای به میزان محکومیت عبدالمالک سلال نکرد.

دادگاه همچنین عبدالسلام بوشوارب یکی دیگر از وزیران صنایع سابق این کشور را به ۲۰ سال حبس و پرداخت غرامت محکوم کرد.

مراد عولمی رئیس شرکت خصوصی «سوفاک» به تحمل۱۰ سال حبس و عمر بودیاب مدیرکل سابق یکی از بانک‌های الجزایر به تحمل ۳ سال حبس محکوم شدند.

افراد محاکمه شده از مسئولان سابق نظام عبدالعزیز  بوتفلیقه هشتاد و یکساله هستند که دوم آوریل (۱۳ فروردین ماه) گذشته در نتیجه فشار ارتش از منصب ریاست‌جمهوری استعفا کرد.

اویحیی چند پرونده فساد و سوءاستفاده از قدرت داشته است. در یکی دیگر از این پرونده‌ها به ۱۵ سال حبس محکوم شده بود.

اویحیی و سلال دو نخست وزیر سابق الجزایر، یوسفی و محجوب بده دو وزیر صنایع سابق، عبدالغنی زعلان وزیر حمل و نقل سابق، یمین زرهونی استاندار سابق و شماری از سرمایه‌داران و تاجران الجزایری پیشتر نیز در ارتباط با فساد در دادگاه حاضر شده بودند.

آذرماه ۱۳۹۸ دادگاه الجزایر محاکمه نخست وزیران پیشین الجزایر و دیگر مسئولان سابق این کشور را آغاز کرد.

الجزایر سال گذشته شاهد تغییراتی اساسی در ساختار سیاسی خود بود. این تغییرات در پی اعتراض‌های مردمی از سوم اسفند سال۹۷ و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری الجزایر، آغاز شد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =